W Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach po raz 291 rozpoczął się rok akademicki. W tej najstarszej kieleckiej uczelni kształci się 54 alumnów, w tym 4 na pierwszym roku. Inauguracja rozpoczęła się uroczystą Mszą św. w kieleckiej bazylice. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, przy ołtarzu towarzyszyli mu m.in. bp Andrzej Kaleta, rektor uczelni ks. Paweł Tambor oraz profesorowie, wychowawcy alumnów oraz kapłani z całej diecezji. W wygłoszonej homilii biskup Jan mówił o potrzebie prawdziwej ewangelicznej miłości Boga i człowieka. – Sześcioetapowy maraton o różnym stopniu trudności na jego poszczególnych odcinkach domaga się duchowej dyspozycji, wiary i nadziei, gdzie przede wszystkim potrzebne jest miejsce dla prawdziwej ewangelicznej miłości Boga i bliźniego. Szkoła Jezusa Chrystusa jest potrzebna każdemu niezależnie od tego, kim jest w świecie i jakie zadania podejmuje w seminaryjnej społeczności. Przypominał wszystkim, jak wielką wartość stanowi modlitwa, „która jest lekarstwem na wszystkie współczesne choroby i zagrożenia, które są w stanie dotrzeć do każdego ludzkiego serca”.
Po Mszy św. zebrani przeszli do auli bp. Czesława Kaczmarka w WSD i tam odbyła się sesja inauguracyjna, w której uczestniczyli między innymi rektorzy kieleckich wyższych uczelni, przedstawiciele KUL-u, przełożeni seminariów duchownych, między innymi z Tarnowa i Radomia, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także parlamentu. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem przez chór seminaryjny pod dyrekcja ks. Michała Olejarczyka pieśni „Gaude Mater Polonia”. Rektor Seminarium ks. dr Paweł Tambor powitał zaproszonych gości, a później nastąpiły oficjalne przemówienia. Następnie czterech studentów pierwszego roku złożyło ślubowanie. Indeksy wręczył im bp. Jan Piotrowski. W imieniu alumnów przemawiał diakon Paweł Latos, witając nowych studentów. Następnie wykład inauguracyjny pt.: „Człowiek odpowiedzialny za stworzenie – wyzwania antropologii chrześcijańskiej” wygłosił ks. dr hab. Przemysław Kantyka, prof. KUL. Wykład dotyczył zagrożeń ekonomicznych, z którymi boryka się świat. Jak podkreślał prelegent, z roku na rok coraz mniejsza grupa osób na świecie posiada coraz więcej dóbr, a miliony ludzi żyją w skrajnym ubóstwie. Kościół od lat opowiada się za sprawiedliwym podziałem dóbr, które należą do każdego człowieka – mówił.
Oficjalne spotkanie zakończył biskup Jan. Wskazując na portret bł. Józefa Pawłowskiego przypomniał słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, że święci swoim życiem wcielają, materializują pragnienie prawdy, dobra, pokoju i przez to są dla nas przykładem. Spotkanie zakończył seminaryjny chór pieśnią „Gaudeamus igitur”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu