Nawiedzenie rozpoczęło się w czwartek 27 września i trwało do soboty 29 września i było długo oczekiwanym wydarzeniem. Na przybycie Figury mieszkańcy parafii pw. Św. Michała Archanioła przystroili domostwa. W oknach pojawiały się wizerunki św. Michała Archanioła, Jezusa i Maryi. Jak podkreśla proboszcz ks. Tadeusz Cudzik, frekwencja na nabożeństwach była bardzo wysoka. Na pewno przyczyniło się do tego gruntowne przygotowanie duchowe. Już od stycznia parafianie uczestniczyli w comiesięcznych nabożeństwach ku czci św. Michała Archanioła, które były organizowane każdego 28 dnia miesiąca. Odmawiali specjalną litanię do św. Michała Archanioła, Koronkę, Godzinki, włączyli się również w modlitwę Nowenną i uczyli się pieśni. To zaowocowało większą świadomością tego, czym może być nawiedzenie, jakie łaski za sobą może przynieść dla każdej rodziny, jak może umocnić i odnowić wiarę.
Ks. Cudzik mówi, że po nawiedzeniu pojawiły się już pierwsze świadectwa otrzymanych łask.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Niedawno zgłoszono mi historię mężczyzny, który dwadzieścia lat był uzależniony od alkoholu. Po Mszy św. z modlitwą o uwolnienie doznał głębokiego wstrząsu i przestał pić. Podjął leczenie szpitalne. To pierwsze takie świadectwo od parafian, na pewno będą pojawiały się kolejne. Proszę parafian, by składali je w kancelarii – mówi.
Reklama
Za ważne momenty w czasie nawiedzenia figury św. Michała Archanioła ks. proboszcz Cudzik uznaje nabożeństwo powitania Figury, które zgromadziło bardzo wiele osób i było ogromnym przeżyciem. W kościele były sprawowane dwie Pasterki anielskie przez księży pochodzących z parafii w intencji nowych powołań oraz przez księży pracujących w parafii. W czasie nawiedzenia najmłodsi otrzymali specjalne błogosławieństwo i wszystkie szkoły w dekanacie daleszyckim zostały zawierzone św. Michałowi Archaniołowi, podobnie jak gmina i parafia. Odbyła się również specjalna procesja z Figurą na cmentarz parafialny, gdzie modlono się w intencji wszystkich zmarłych. Przy tej okazji został poświęcony nowy krzyż na cmentarzu. Przy Figurze czuwali przedstawiciele wspólnot, ministranci z ks. Dominikiem Terczyńskim, jak i chóry parafialne – „Uratowani” prowadzony przez ks. Marcina Reja i chór „Michael”. W sobotę 6 października Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk. Homilię wygłosił michalita ks. Jacek Majbrodzki, dzieląc się przy okazji świadectwem wiary i życia. W czasie Mszy św. bp Marian poświęcił odnowiony ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to kolejny ołtarz odrestaurowany w ostatnich latach po ołtarzu głównym i św. Franciszka. Teraz na odnowienie czeka ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej.
Przygotowania do wydarzenia zmobilizowały mieszkańców, którzy angażowali się w wystrój świątyni. Bardzo jestem wdzięczny moim parafianom za tę pomoc – mówi ks. Cudzik. Jedna z parafianek z Odnowy w Duchu Świętym przygotowała specjalne cytaty z Pisma Świętego, które każdy mógł zabrać do domu. Dzięki proboszczowi do rodzin trafiły modlitewniki i śpiewniki ku czci św. Michała Archanioła, jak i plakietki z jego wizerunkiem i modlitwą, które po adoracji Figury mogli na pamiątkę zabrać do domu. Wiktoria Kułaga i Katarzyna Kułaga namalowały cykl wizerunków z aniołami. Dochód z licytacji tych prac postanowiły przekazać na potrzeby kościoła. Parafianie złożyli też dar materialny na budowę sanktuarium św. Michała Archanioła, które powstaje koło Warszawy. Przekazali w ofiarach 9500 zł.
Jak zapewnia ks. Tadeusz Cudzik, z pewnością spotkanie ze św. Michałem nie kończy się wraz z pożegnaniem jego Figury, którą gościła parafia w swoim kościele. Ksiądz proboszcz zapowiada kontynuację nabożeństw każdego 28. dnia miesiąca. Ponadto od 2015 r. stale odmawiana jest modlitwa do Patrona po każdej Mszy św. – Wprowadziłem ją na prośbę moich parafian – mówi, i dodaje, że na co dzień odczuwa wielkie orędownictwo Patrona kościoła w Daleszycach. Warto zaznaczyć, że w październiku modlitwa ta jest odmawiana na prośbę papieża Franciszka we wszystkich kościołach.