To radosny dzień dla tej miejscowości. Cieszą się księża, mieszkańcy a zwłaszcza dyrekcja, nauczyciele i uczniowie tamtejszej szkoły podstawowej, której patronem jest o. Zbigniew Strzałkowski.
„Nasze modlitwy zostały wysłuchane. Nasz patron będzie beatyfikowany, to wielka radość. O. Zbigniew uczył się w tej szkole. Poznajemy jego życie uczestnicząc w konkursach, a o misjach opowiadają nam księża, którzy przyjeżdżają do naszej szkoły” - mówią uczniowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
To także wielka radość dla parafii. „Modlitwy podczas środowej nowenny, w dniu rocznicy śmierci o. Strzałkowskiego i podczas różnych uroczystości, przyzwyczaiły nas do tego, że dzień beatyfikacji kiedyś nadejdzie. Jest to coś niezwykłego, a jednocześnie pokazuje, że zwyczajne życie chrześcijańskie jest w stanie osiągnąć aż takie wyżyny - oddania się dla innych ludzi - i to nawet nie w własnego narodu, ale z Peru” - mówi ks. Adam Wyrwa, proboszcz parafii w Zawadzie.
Reklama
Ojciec Zbigniew Strzałkowski był postacią, która wyrosła i kształtowała się wśród mieszkańców Zawady. W swej pracy duszpasterskiej w dalekim Peru zasłynął jako przyjaciel i obrońca dzieci, dlatego też został wybrany na patrona szkoły w Zawadzie do której uczęszczał. Od 2004 r. w tej podtarnowskiej miejscowości odbywa się Memoriał Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. W czerwcu organizuje go szkoła i lokalne środowisko. W pierwszym Memoriale uczestniczyły 72 osoby, w ostatnim 245. Dla uczczenia pamięci rodaka biegają starsi i dzieci, a nawet klerycy z WSD Franciszkanów w Krakowie. Memoriały poprzedza Msza św. w intencji beatyfikacji męczennika. Obecni są także zakonnicy z Krakowskiej Prowincji Franciszkanów.
„Cieszymy się z tej papieskiej decyzji, czekaliśmy na nią w napięciu. Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nasz ciąży. Staraliśmy się od lat podtrzymywać pamięć o męczeńskiej śmierci za wiarę o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Przez ten okres modliliśmy się też o Jego szybką beatyfikację. W piątą rocznicę męczeńskiej śmierci na wniosek społeczności szkolnej ówczesna rada gminy Tarnów podjęła uchwałę, by o. Zbigniew Strzałkowski był patronem naszej szkoły” - mówi Krzysztof Nowak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. O. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie.
O. Zbigniew Strzałkowski wraz ze swoim współbratem o. Michałem Tomaszkiem zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak). Terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. Przywódcy Sendero Luminoso oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian.
Misjonarze oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną. W Pariacoto zbudowali instalację wodną, kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą.
Reklama
Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca - w sierpniu 1991 roku - rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru). Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.
Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2011 r. ukończono opracowywanie tzw. „positio”, czyli kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego.
Słudzy Boży o. Michał i o. Zbigniew należeli do krakowskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję od 1988 r. O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek byli pierwszymi, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto.