Fundacja powstała dwa lata temu. Głównym jej celem statutowym jest działalność ewangelizacyjna i wsparcie psychologiczno-terapeutyczne dla rodzin, które sygnalizują, że takiego wsparcia potrzebują. Są to dwa główne trzony naszego działania – wyjaśnia współorganizator rekolekcji Rafał Chrebela. Fundacja współpracuje z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu, jednak swoje działania podejmuje również w Żarach. – W ubiegłym roku w Otyniu zorganizowaliśmy rekolekcje dla osób porzuconych przez współmałżonka, po rozwodzie czy żyjących w separacji, jak również rekolekcje ewangelizacyjne pogłębiające wiarę. Zarówno w Otyniu, jak i w Żarach prowadzimy działania terapeutyczne – dodaje Rafał.
Reklama
Hasło, które towarzyszyło spotkaniu w Otyniu, brzmiało: „A oni poszli za Nim...” i nawiązywało do słów z Ewangelii wg św. Mateusza. Rekolekcje stanowiły trzeci krok w formacji, która rozpoczęła się we wrześniu ub.r. Małżeństwa, które uczestniczyły w pierwszym kroku, zostały zaproszone do udziału w dwóch kolejnych. – W ramach rekolekcji główny nacisk jest położony na uzdrowienie relacji małżeńskich przez dotykanie spraw, z którymi małżonkowie wchodzą w relacje, tego całego zaplecza rodzinnego, jak np. wychowanie, pokazywanie rzeczy, które należałoby wyprostować. To wszystko jest bardzo mocno zanurzone w wierze i oddawane Panu Jezusowi jako Temu, który chce uzdrawiać i wprowadzać nową jakość w małżeństwo – opowiada Rafał Chrebela. Rekolekcje prowadzili proboszcz ks. Zbigniew Tartak, Justyna Wojtaszewska – terapeuta rodziny oraz Wojciech Nowicki, który zajmuje się chrześcijańską edukacją finansową.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W rekolekcjach w Otyniu wzięło udział 45 małżeństw. W programie były: Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie, spowiedź św., konferencje, świadectwa, uwielbienie oraz nabożeństwa, takie jak Różaniec i Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Od pierwszego kroku w rekolekcjach uczestniczą Kamila i Szymon Wagnerowie z Nowogrodu Bobrzańskiego, którzy dowiedzieli się o nich z Internetu. Jak mówią, w swoim małżeństwie chcą przede wszystkim szukać Pana Boga razem, a nie osobno. – Te rekolekcje są o tyle ciekawe, że jest w nich połączenie sfery duchowej z terapeutyczną. Jest tutaj powiedzianych wiele rzeczy, nad którymi pracujemy, o których człowiek wcześniej wiedział, ale nie miał ich takiej świadomości – opowiada Szymon. – Rekolekcje pozwalają nam również inaczej spojrzeć na dzieci. Widzimy też większą potrzebę pracy nad sobą, nad swoim postępowaniem wobec męża i dzieci. Później możemy wymienić swoje doświadczenia, bo każde z nas uczestniczy w rekolekcjach na swój sposób. Już teraz nie wyobrażamy sobie, żeby nas tutaj nie było – dzieli się Kamila. Małżonkowie zachęcają do udziału w rekolekcjach inne małżeństwa. – Gdyby każdy facet wiedział, ile może zyskać w małżeństwie na tym, że przyjedzie z żoną na rekolekcje, to byliby tutaj wszyscy. Ale póki nie przyjadą, to nie będą wiedzieli – mówi Szymon. – Dlatego szukamy kolejnych małżeństw, bo wiemy, co to daje – dodaje Kamila.
Kolejne rekolekcje dla małżeństw organizowane przez Fundację „Blisko Domu” (krok I, edycja III) pod hasłem „Już dziś chcę zamieszkać w Twoim domu” odbędą się w dniach 26-28 października również w Otyniu. Szczegóły na stronie internetowej: www.fundacjabliskodomu.pl i Facebook’u.