Reklama

Aspekty

Młodzi wypowiedzą się o Kościele

„Wy, ludzie młodzi, macie siłę, przechodzicie przez etap życia, w którym z pewnością nie brakuje energii. Używacie tej siły i energii, aby ulepszyć świat, zaczynając od tego, co najbliżej was. Pragnę, aby w Kościele powierzono wam ważne obowiązki, aby była odwaga pozostawiania wam przestrzeni; a Was proszę: przygotujcie się, aby te obowiązki przyjąć” – te słowa papieża Franciszka, pochodzące z Orędzia na 33. Światowy Dzień Młodzieży, wskazują, że młodzież ma być nie tylko przedmiotem duszpasterskiej troski, ale także podmiotem, współtworząc rzeczywistość duszpasterską

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Synod o młodzieży

Ks. Adrian Put

Ks. Łukasz Malec wraz z młodymi przedstawił prezentację nt. Synodu Młodych w czasie Paradyskich Dni Duszpasterskich

Ks. Łukasz Malec wraz z młodymi przedstawił prezentację nt. Synodu Młodych
w czasie Paradyskich Dni Duszpasterskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Tadeusz Lityński postanowił urzeczywistnić wezwanie Ojca Świętego i zainicjował Synod Młodych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Wydarzenie pod hasłem „Młodzi w Kościele” odbędzie się w dniach od 21 do 23 września w Zielonej Górze.

Kontekst

Zapowiedziane spotkanie młodzieży naszej diecezji ma nieco szerszy kontekst. Jak mówią organizatorzy, wpisuje się w trzy wydarzenia. Po pierwsze, w przeżywany obecnie w Kościele w Polsce Rok św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, w 450. rocznicę jego narodzin dla nieba. Drugim wydarzeniem jest I Synod Diecezjalny, który trwa w naszym lokalnym Kościele. Przed kilkoma miesiącami odbyła się jego liturgiczna inauguracja. Zawiązały się też odpowiednie komisje i gremia, a obecnie czekamy na rozpoczęcie prac plenarnych. Trzecie wydarzenie wykracza poza granice naszej diecezji i ojczyzny. Odbędzie się w październiku w Rzymie pod przewodnictwem papieża Franciszka, a będzie nim Synod Biskupów nt. „Młodzież, wiara, rozeznanie powołania”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dialog

Reklama

Spotkanie będzie podzielone na 6 bloków tematycznych, wśród których znajdą się takie zagadnienia, jak: duszpasterstwo w parafiach, rozeznawanie powołania, wiara w przestrzeni wirtualnej, wspólnota, lekcje religii, przygotowanie do bierzmowania, sakrament małżeństwa. Będzie ono prowadzone według pewnej metody, którą można zawrzeć w trzech słowach kluczach – widzieć, osądzić, działać. Pod słowem „widzieć” znajdą się prace młodzieży w grupach w poszczególnych blokach tematycznych. Wypracowane w nich pytania i zagadnienia posłużą do poprowadzenia dialogów z biskupem („osądzić”), który wskaże młodzieży kierunki zaangażowania w rodzinie, parafii oraz diecezji („działać”). – Na to spotkanie ksiądz biskup zaprasza młodych liderów, którzy działają w parafiach, w różnych grupach, stowarzyszeniach młodzieżowych.

Po co taki weekendowy Synod Młodych? Po pierwsze, chcemy wysłuchać ludzi młodych, którzy są zaangażowani w życie Kościoła. Jest kilka takich bloków tematycznych, w których będą mogli się wypowiedzieć. Chcemy usłyszeć ich radości, poznać, jakie są trudności, z czym się zmagają w życiu wiary, ale także dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania – opowiada ks. Łukasz Malec, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. – Młodzi będą mogli się wypowiedzieć, a biskup będzie mógł ich usłyszeć, ponieważ to, co wypracują w grupach, będzie potem przełożone na spotkanie, które nazywa się „Dialogi młodych z biskupem”. Każda grupa, która wypracuje konkretne pytania, będzie mogła je przedstawić biskupowi, a on będzie na nie odpowiadał. Później, na podstawie tego, co młodzi „przegadają” z biskupem, będziemy się zastanawiali, jak dalej działać w Kościele, jakie są pola i możliwości zaangażowania młodego człowieka, zwłaszcza jeżeli chodzi o trzy wymiary Kościoła: rodzina, parafia i diecezja; będziemy się zastanawiali, jakiego wsparcia potrzeba młodym, żeby dobrze współdziałać z kapłanami i biskupem. Chcemy również, żeby biskup wskazał swoje kierunki dla zaangażowania młodzieży w parafiach i w ogóle w diecezji. I to jest ten dialog, który będzie miał miejsce w czasie Synodu – dodaje duszpasterz.

Modlitwa i posłanie

Oprócz dialogu, istotne miejsce w czasie Synodu, zajmować będzie modlitwa. W programie pierwszego dnia będą to Nieszpory. Drugi dzień rozpocznie się Jutrznią. W południe zostanie odprawiona Eucharystia w parafii pw. św. Urbana I. Tego dnia zaplanowano też „Wieczór modlitewny o dary Ducha Świętego dla młodych” w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Ostatniego dnia spotkania bp Tadeusz Lityński w czasie Mszy św. z posłaniem młodych w konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej udzieli swojego błogosławieństwa dla młodych, którzy potrzebują go, podejmując pewne zadania i odpowiedzialności w Kościele, żeby – jak mówi ks. Malec – czuli, że biskupowi zależy na tym, żeby młodzi ludzie się angażowali i podejmowali współodpowiedzialność za tworzenie Kościoła. – Synod to szukanie i przemierzanie wspólnej drogi. W piątek odbędzie się blok wprowadzający, który poprowadzi ks. Mariusz Jagielski. Będzie też koncert Przemka Szczotko i integracja. Wszystko zakończy się happeningiem ewangelizacyjnym, ale nie chcę zdradzać szczegółów. Mogę tylko powiedzieć, że odbędzie się on na zielonogórskim deptaku – mówi ks. Łukasz.

Warto dodać, że Synod Młodych będzie głosem dla księdza biskupa, Synodu Diecezjalnego, Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży oraz wszystkich kapłanów, który warto będzie wziąć pod uwagę w pracy duszpasterskiej. – Myślę, że warto słuchać ludzi młodych. To ma być głos pozytywny, negatywny, ale przede wszystkim ma być to głos, który ukierunkuje nas na szukanie wspólnej drogi w kształtowaniu przyszłości Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego – dodaje ks. Malec. Synod odbędzie się w Zespole Szkół Akademickich w Zielonej Górze, gdzie będzie miejsce zakwaterowania i prowadzenia bloków tematycznych. Odbędzie się na terenie trzech parafii: św. Urbana, Miłosierdzia Bożego oraz św. Jadwigi Śląskiej. W spotkaniu wezmą udział młodzi ludzie w wieku od 17 do 25 lat, w sumie do 150 osób: delegacja 4 osób z dekanatu (razem 120 osób) oraz 30 osób, które zgłasza diecezjalny duszpasterz młodzieży. W spotkaniu wezmą udział osoby żywo zaangażowane w życie parafii i wspólnot młodzieżowych, animatorzy Ruchu Światło-Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, liderzy duszpasterstw akademickich, prezesi służby liturgicznej, osoby prowadzące schole młodzieżowe w parafii, osoby odpowiedzialne za wolontariat oraz takie, które pomagają praktycznie we wszystkim i są tzw. prawą ręką księdza, a także księża zaangażowani w duszpasterstwo młodzieży.

***

W Synodzie weźmie udział Katarzyna Pypka, na co dzień zaangażowana w Ruch Światło-Życie i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, która włączyła się w przygotowanie Synodu od strony merytorycznej, jak i organizacyjnej. – Chcielibyśmy, żeby ludzie młodzi mogli się wypowiedzieć nt. Kościoła – jak oni go widzą i w ten sposób dać takie hasło księdzu biskupowi i innym księżom, jak mają działać, żeby młodzież poczuła, że może być odpowiedzialna za Kościół. Chcielibyśmy też przez program, który przygotowaliśmy, żeby młodzi mogli się wypowiedzieć i faktycznie zobaczyć obraz Kościoła ogólnie, więc pojawiają się tam różne bloki, w których będziemy zastanawiać się, jak widzimy Kościół, będziemy rozmawiać z księdzem biskupem, czyli naszym pasterzem, który będzie mógł nas wysłuchać, ale też powiedzieć, jak on widzi pewne konkretne poruszane przez nas tematy i zagadnienia.

2018-09-04 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: trwa międzynarodowy kongres młodych przed Synodem Biskupów o młodzieży

[ TEMATY ]

Synod o młodzieży

Włodzimierz Rędzioch

Biskupi, eksperci, animatorzy i młodzież z całego świata obradują w Rzymie na temat sytuacji młodzieży we współczesnym świecie. Kongres, zorganizowany przez Sekretariat Synodu Biskupów, który od poniedziałku do piątku odbywa się w Rzymie, to jedna z inicjatyw poprzedzających przyszłoroczny Synod Biskupów nt. "Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania".

- Teraz musimy iść naprzód wspólnie, z młodymi! - zachęca kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów, przygotowującego się do przyszłorocznych obrad na temat towarzyszenia młodym i rozeznawania powołania. Z inicjatywy Sekretariatu Synodu, w Rzymie trwa od wczoraj międzynarodowy kongres pt. "Kondycja Młodych w Kościele".
CZYTAJ DALEJ

Dobrze biegniesz, ale czy w dobrą stronę?

2024-12-21 23:26

Marzena Cyfert

Spotkanie formacyjno-modlitewne w parafii Ducha Świętego

Spotkanie formacyjno-modlitewne w parafii Ducha Świętego

W parafii Ducha Świętego we Wrocławiu rozpoczął się cykl spotkań formacyjno-modlitewnych przeznaczonych dla wszystkich, w szczególności dla ludzi młodych 18-35 lat.

– Cały cykl spotkań mamy zaplanowany przynajmniej do kwietnia przyszłego roku, ale może będzie i dłużej. Całość jest zatytułowana „Dobrze biegniesz, ale czy w dobrą stronę?”, bo bardzo dużo rzeczy robimy i w Kościele, i w codzienności, mamy dobre tempo życia, ale czy w dobrym kierunku to tempo realizujemy? – mówi o inicjatywie ks. Wojciech Sulima.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

W czwartą niedzielę Adwentu w gnieźnieńskiej katedrze miało miejsce uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku towarzyszy mu hasło „Kochaj czynem”, które - jak podkreślił Prymas - dobrze koresponduje z papieskim wezwaniem na Rok Święty, byśmy byli znakami nadziei we współczesnym świecie.

Papież Franciszek wskazał konkretnie obszary, w jakich mamy to wezwanie realizować: chorzy, bezdomni, ludzie starsi i opuszczeni. „Każdy - jak mówił w homilii ks. Jakub Kapelak, sekretarz Prymasa Polski - zna kogoś, komu przydałoby się wlać w serce nadzieję, zwłaszcza dziś, w tych niespokojnych czasach. Nie chodzi jednak o puste słowa pocieszenia, czy zwykły optymizm, bo wobec śmiertelnej choroby, utraty bliskich, utraty domu, wobec przerażanie, jakie niesie z sobą wojna takie „pocieszanie” jest nie tylko nieskuteczne, ale może być dodatkowo raniące. Chodzi o nadzieję, która jest obecnością, która jest wytrwaniem, która jest podmiotowym traktowaniem drugiego. Chodzi o nadzieję, której źródłem jest Bóg i dlatego zawieść nie może.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję