Grupa Claret Gospel przybyła 3 czerwca do Polski, by przez 2 miesiące ewangelizować naszych rodaków znad Wisły przez modlitwę, taniec i śpiew. Na trasie koncertowej znalazł się Siewierz, jedyna miejscowość w naszej diecezji, w której wystąpili afrykańscy goście. Ich opiekun o. Roman Woźnica CMF zaznacza, że to już 11. tournée zespołu w naszym kraju. Zespół przyjechał do Polski na zaproszenie Zgromadzenia Zakonnego Misjonarzy Klaretynów, którzy pracują też na Czarnym Lądzie, głosząc tam Ewangelię od 25 lat.
Śpiewem i tańcem
Siewierskie spotkanie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem emerytowanego proboszcza parafii ks. kan. Emila Ilkowa. Przy Stole Pańskim nie mogło zabraknąć gospodarza miejsca, proboszcza wspólnoty, ks. Marka Cudy, a także opiekuna zespołu o. Romana Woźnicy. Artyści już podczas Mszy św. zaznaczyli swoją obecność śpiewem i tańcem, ubogacając Liturgię. Warto podkreślić, że wszyscy z nich są ochrzczeni i przystępują do Komunii św. Najbardziej widowiskowym momentem było Ofiarowanie, podczas którego członkowie zespołu tańcząc, podchodzili do ołtarza i składali dary ofiarne – owoce, kwiaty, chleb i wino. Oprawa muzyczna Mszy św. była preludium do koncertu uwielbienia, który rozpoczął się po Eucharystii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
To trzeba zobaczyć
Reklama
Repertuar zespołu jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Bliska jest im „czarna” muzyka gospel, ale nie jest im obca także muzyka klasyczna. W swoim repertuarze mają takie utwory jak: Nabucco G. Verdiego czy Alleluja G.??F. Haendla. Śpiewają z ogromną radością i przekonaniem w różnych językach – francuskim, angielskim, polskim, a także w językach lokalnych Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Mali, Burkina Faso i Liberii. Uwagę zwracają ich oryginalne stroje, fryzury oraz makijaże. Towarzyszą im afrykańskie instrumenty: kalebasty, grzechotki, tam-tamy, balafony. Trudno opisać bogatą choreografię oraz malowniczość występów. To trzeba po prostu zobaczyć. Można pozazdrościć mieszkańcom Siewierza i okolicy tak niecodziennych wrażeń, niezwykłej uczty, na której muzyka i śpiew wypływają prosto z afrykańskich serc w autentycznym afrykańskim wydaniu.
Jak modli się Afryka
– Grupa ewangelizacyjna Claret Gospel z misji Ojców Klaretynów w Abidżanie i Bouaflé na Wybrzeżu Kości Słoniowej przedstawia, jak śpiewem i tańcem modli się Afryka. To nie jest jedynie koncert, ale przede wszystkim świadectwo wiary i uwielbienia Boga. To radosna ewangelizacja. Chrześcijanie z kraju, w którym ewangelizację rozpoczęto zaledwie przed 120 laty przybywają do Polski, do kraju o tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej, aby dać świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Fascynacja Jezusem, w którym są zakochani oraz bycie Jego uczniami i świadkami o mocnej i radosnej wierze, czynią z nich ludzi bogatych. Mieć Jezusa za Pana w swoim życiu, to znaczy być bogatym i tym bogactwem dzielą się w czasie koncertów w całej Polsce – podkreślał podczas koncertu o. Roman Woźnica.
Muzyczne uwielbienie w stylu gospel
Claret Gospel powstał w 2002 r. Od początku swego istnienia związany jest z Kościołem na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie na co dzień stanowi grupę liturgiczną. Jego głównym celem jest prowadzenie modlitwy uwielbienia przez muzykę i dzielenie się słowem Bożym podczas koncertów, spotkań modlitewnych, czuwań, nabożeństw. Chórzyści pochodzą z biednych, a niektórzy nawet z bardzo biednych rodzin. Znajdują się w różnych sytuacjach życiowych, jedni studiują, pracują a jeszcze inni poszukują pracy. Kryzys gospodarczy i ciągle rosnący brak sprawiedliwości sprawiają, że nie ma możliwości znalezienia pracy. Trudna sytuacja w kraju nie przeszkadza im jednak robić tego, co kochają. Mówią, że dzięki śpiewaniu otrzymują wiele łask Bożych, za które są Bogu wdzięczni. Mimo że mieszkają 7 tys. km od nas, mają zupełnie inne pochodzenie i kolor skóry, mają tego samego Boga, który kocha wszystkich jednakowo, czy to mieszkańców Czarnego Lądu, czy ludzi znad Wisły.