Na zakończenie roku szkolnego Caritas Archidiecezji Warszawskiej (CAW) zorganizowała piknik w Lasku na Młocinach. Wychowawcy przygotowali wiele atrakcji. Były m.in. zajęcia plastyczne, malowanie twarzy, a także robienie ozdób z balonów i ognisko z kiełbaskami. Najmłodszych najbardziej zaciekawił wóz strażacki, który na Młociny przyjechał aż z Marek. Strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy, ale opowiedzieli też, jak zachować się podczas pożaru oraz co robić, aby do niebezpiecznych sytuacji nie dochodziło.
Połączenie zabawy z nabywaniem nowej wiedzy i nowych umiejętności to cecha wyróżniająca akcje organizowane przez Caritas dla dzieci. Nie inaczej będzie na tegorocznych turnusach wakacyjnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Aż 750 dzieci wyjedzie na wypoczynek z Caritas Archidiecezji Warszawskiej (CAW). Gdzie pojadą? – Do 6 miejsc w Polsce. Będą to: Stegna nad Morzem Bałtyckim, Murzasichle koło Zakopanego, Huta Szklana i Staszów w Górach Świętokrzyskich, Ustroń koło Wisły i Spała – wylicza rzecznik prasowy CAW Bartłomiej Pulcyn i podkreśla: – Ośrodki, w których organizujemy kolonie, mają podwyższony standard. Są to budynki hotelowe dozorowane całodobowo, co sprzyja zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom.
Reklama
Młodzi, którzy wyjadą nad morze z CAW, będą mieszkać w Stegnach. W sąsiednim kurorcie – Krynicy Morskiej – będą wypoczywały dzieci biorące udział w turnusach organizowanych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej (CDW-P).
– W 15 turnusach, które poza Krynicą odbędą się także na Mazurach, w Tatrach i Górach Świętokrzyskich, weźmie udział ok. 600 dzieci – mówi nam Renata Kęder z CDW-P. A wicedyrektor praskiej Caritas ks. Rafał Paździoch dodaje: – Jeździmy do sprawdzonych ośrodków. Wyróżnia je także to, że znajdują się one niedaleko od kościołów. Tak, aby spacerem można pójść na Mszę św.
Kolonie CAW są profilowane. Można wybrać się na turnus plastyczny bądź sportowy czy taneczny. Dzieci, które pojadą na turnus muzyczny, mają zajęcia gry na wybranym instrumencie. A na koniec kolonii dają specjalny koncert dla rodziców.
– W tym roku realizować będziemy program patriotyczny z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Chcemy, aby dzieci przebywające na koloniach organizowanych przez naszą Caritas poznały historię Polski, wzmocniły swoją postawę patriotyczną przez odwiedzanie ważnych historycznie miejsc, a także udział w konkursie piosenki patriotycznej czy konkursie plastycznym poświęconym odzyskaniu niepodległości – mówi Bartłomiej Pulcym.
Reklama
– My przygotowujemy jeden program kolonijny dla wszystkich – mówi „Niedzieli” Renata Kęder i wyjaśnia: – W tym roku nosi on nazwę „Św. Stanisław Kostka oraz wielcy Polacy w drodze do Niepodległej”. Celem programu jest wypracowanie u dzieci postawy odpowiedzialności za podjęte działania, poszanowanie innych ludzi oraz kształtowanie umiejętności wytrwałego dążenia do celu. A także poznanie postaci św. Stanisława Kostki oraz przybliżenie postaci, które odegrały ważną rolę w odzyskiwaniu niepodległości.
Dzieci, które pojadą na kolonie z CDW-P, poszerzą także swoją wiedzę na temat czystego powietrza i szkodliwości smogu. Jest to wynik umowy, którą zawarto z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem.
Wsparcie akcji kolonijnej przez PGNiG ma miejsce po raz pierwszy, natomiast po raz 36. praska Caritas organizuje turnus dla dzieci z Białorusi. – Przyjedzie 40 dzieci z parafii, gdzie proboszczem jest polski kapłan. Białorusini będą przebywali w Małogoszczu w Górach Świętokrzyskich razem z dziećmi z Polski. Zależy nam na tym, aby młodzi mogli się ubogacić przez poznanie innej kultury – mówi ks. Paździoch.
Również na turnusach CAW będzie 100 dzieci polonijnych z Białorusi i Ukrainy. Młodzi uczestniczący w koloniach Caritas pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych i ubogich. Część z nich w czasie roku szkolnego spotka się w klubach podwórkowych czy świetlicach socjoterapeutycznych. Ale jest też sporo dzieci niemających żadnych kłopotów. Ich rodzice wybierają turnusy Caritas, ponieważ cenią sobie profesjonalizm kardy opiekuńczej, bezpieczeństwo, bogaty program zajęć i warsztatów oraz przekazywane w trakcie obozów wartości.
To m.in. prestiż kolonii sprawił, że cała pula miejsc, którą przygotowała praska Caritas, została zarezerwowana już w maju. Caritas Archidiecezji Warszawskiej ma jeszcze wolne miejsca. Co trzeba zrobić, aby się na nie zapisać? – Przyjść do biura kolonijnego (Krakowskie Przedmieście 62 – przyp. at), zapisać dziecko i wypełnić stosowne dokumenty. Każde dziecko w wieku 7-15 lat może wyjechać z warszawską Caritas – podsumowuje Bartłomiej Pulcyn.