W Sokołowie Podlaskim festyn miał miejsce 2 czerwca br., w Siemiatyczach dzień później, 3 czerwca.
Wspólnymi siłami
Organizatorami byli Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Centrum Spotkań i Dialogu, Fundacja PZU oraz odpowiednio – Miasto Sokołów Podlaski i Sokołowski Ośrodek Kultury, Miasto Siemiatycze i Siemiatycki Ośrodek Kultury. W pomoc przy organizacji włączyli się również policja, straż pożarna, służba zdrowia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Miejskie Ośrodki Sportu oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Sokołowa i Bielska Podlaskiego. Nieocenioną rolę odegrali również wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas, którzy pomagali zarówno przy pracach porządkowych, jak i zabawach dla dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Śpiewająco o Ojczyźnie
Reklama
Dla zebranych przygotowano wiele atrakcji – tradycyjnie już do pokazania swoich umiejętności zaproszono przedszkolaki. W Sokołowie dzieci ze wszystkich przedszkoli w piosenkach patriotycznych przypominały o bogatej i niełatwej historii Polski, w Siemiatyczach – zaśpiewały piosenki zaprezentowane wcześniej podczas Festiwalu Piosenki Przedszkolnej „Mama, tata i ja”. Dodatkowo w obu miejscach wystąpili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. W Sokołowie zaprezentowali się jeszcze uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II i zespół Seniorynki, w Siemiatyczach – tancerze ze szkoły Studio Ruchu Kordaszewscy. Ludową stronę historii Polski pokazały – w Sokołowie Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie, zaś w Siemiatyczach Zespoł Pieśni i Tańca Małe Podlasie. Nie zabrakło gry plenerowej „Od Ziutka do Marszałka”, eventu „Młodzi dla środowiska”, prowadzonego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, malowania twarzy, loterii fantowej, dmuchańców, stoisk z zabawkami, watą cukrową, baniek mydlanych. Przez cały czas trwania festynu odbywał sie konkurs plastyczny „Moja Ojczyzna”. Chętni mogli również wziąć udział w konkursie wiedzy z historii Polski. Na zakończenie dzieci otrzymały paczki, przygotowane przez sieć sklepów TOPAZ.
W obu miejscach na zakończenie festynów wystąpiły zespoły wojskowe. W Sokołowie Podlaskim wystąpiła Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, w Siemiatyczach Orkiestra Wojskowa w Siedlcach – wokaliści oraz instrumentaliści zaprezentowali zebranym najważniejsze polskie pieśni i piosenki patriotyczne, od tych najdawniejszych aż do współczesnych.
Całość prowadzili ks. Łukasz Gołębiewski, dyrektor Caritas i Aneta Rosochacka. W Siemiatyczach wspierała ich Jolanta Sidorowicz, dyrektor Ośrodka Kultury. W festynie udział wzięło wielu mieszkańców obu miejscowości, w tym bardzo często całe rodziny. Był to czas wspólnej wartościowej zabawy.