Według legendy na wzgórzu odpoczywać miał św. Wojciech w drodze z Węgier do Polski. Najstarsze zachowane dokumenty (Premisla sakra, str.125 i Summaria descriptio, str. 144) piszą o istniejącym kościele św. Wojciecha w Krośnie w XV wieku. Zapiski z XVIII wieku, z czasu wizytacji kanonicznej biskupa przemyskiego Wacława Sierakowskiego, określają stan kościoła jako dobry. W czasie ponad 500-letniego istnienia kościół św. Wojciecha przeżywał różne czasy i chwile. Był kościołem okazjonalnie wykorzystywanym w jedynej parafii krośnieńskiej – farze. Popadał w ruinę, był remontowany, odnawiany i wykorzystywany do odprawiania uroczystości religijnych.
Początek wspólnoty
Reklama
Decyzją biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka w kwietniu 1966 r. stał się kościołem rektoralnym z pełną obsługą duszpasterską. Rektorem kościoła został ustanowiony wikariusz krośnieńskiej fary, katecheta Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie ks. Tadeusz Szetela. Ta data jest w zasadzie początkiem istnienia wspólnoty parafialnej św. Wojciecha w Krośnie. Niestety, nie ma na to żadnych dokumentów. Po decyzji biskupa parafianie z duszpasterzem przystąpili do remontu i przygotowania kościoła do pełnienia czynnej roli kościoła parafialnego. Rektorat św. Wojciecha trwał dwa lata. 15 kwietnia 1968 r. bp Ignacy Tokarczuk erygował parafię pw. św. Wojciecha w Krośnie na Zawodziu, powołując na proboszcza ks. rektora Tadeusza Szetelę. Mały, kameralny kościółek pw. św. Wojciecha nie mieścił wiernych. Jak mawiał Ksiądz Proboszcz: „W lecie było gorąco, w zimie było zimno a cały czas było ciasno”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowy kościół
Powstała idea i myśl budowy nowego, obszerniejszego kościoła parafialnego. Po uzyskaniu zgody ordynariusza przemyskiego Ignacego Tokarczuka i zakupieniu działki przy ul. Prochownia 10, przystąpiono 4 lipca 1987 r. do budowy nowego kościoła parafialnego, do którego kamień węgielny poświęcił papież Jan Paweł II w Tarnowie w czasie trzeciej pielgrzymki do Polski. Budowa kościoła trwała 10 lat. 31 sierpnia 1997 r. metropolita przemyski abp Józef Michalik dokonał konsekracji nowego kościoła parafialnego w dzielnicy Krosna Zawodzie pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej. Od 1 września 1997 r. parafia w Krośnie na Zawodziu jest pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej.
Kapłani i świeccy wspólnoty Wojciechowej
W sierpniu 1999 r., po dwu latach rektoratu i 31 latach probostwa odszedł na emeryturę ks. prał. Tadeusz Szetela, spiritus moveus parafii Wojciechowej w Krośnie, niestrudzony restaurator zabytkowego kościoła, budowniczy plebanii przy starym kościele i nowego kościoła parafialnego, wielce zasłużony kapłan. Pozostał i mieszka na terenie parafii jako rezydent, służąc dalej parafii w miarę sił. Następcą ks. Tadeusza Szeteli na probostwie wspólnoty Wojciechowej w Krośnie został mianowany proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Cisnej ks. Krzysztof Mijal. W czasie 50-letniej historii działalności parafii posługiwało w charakterze wikariuszy 16 księży. Dokonały się 4 powołania kapłańskie i siostry zakonnej.
Reklama
W parafii działają aktywnie grupy modlitewne i stowarzyszenia katolickie: Akcja Katolicka, kręgi Domowego Kościoła, Róże Różańcowe, ministranci, lektorzy, koło misyjne, schola i Oaza Dzieci Bożych. Sprawnie działa Rada Parafialna. Parafia przeżywała misje święte oraz nawiedzenia: Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Obrazu Matki Bożej Murkowej – patronki miasta Krosna, relikwii świętych Wojciecha i Jana z Dukli. Na stałe umieszczone są w kościele parafialnym relikwie św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od kilku lat każdego 19 dnia miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji Ojczyzny i ludzi pracy związanych z NSZZ „Solidarność”.
Remonty
W czasie ostatnich 19 lat został gruntownie odremontowany zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Wojciecha oraz uporządkowany teren wokół kościoła. Dokonano restauracji ołtarzy, obrazów i chóru, wykonano nowe instalacje i zabezpieczenia ppoż. Obok kościoła parafialnego wybudowana została nowa plebania i duży parking. Wykonano wiele prac przy kościele parafialnym: wymiana okien, docieplenie, remont kościoła dolnego, zakup organów, malowanie kościoła, rewitalizacja prezbiterium i wiele innych. Widać wspaniałą pracę ks. proboszcza prał. Krzysztofa Mijala, kapelana ludzi pracy NSZZ „Solidarność” rejonu krośnieńskiego, kanonika Krośnieńskiej Kapituły Kolegiackiej oraz zaangażowanie wspólnoty parafialnej.
Dziękczynienie
Złoty Jubileusz jest i był okazją do dziękczynienia Bogu i radosnego świętowania. Główną uroczystością Jubileuszu była Msza św. odpustowa na św. Wojciecha odprawiona 23 kwietnia 2018 r. w kościele parafialnym o godz. 17. Mszę św. odprawił i Słowo Boże wygłosił metropolita przemyski abp Adam Szal. W koncelebrze byli: pierwszy proboszcz, ksiądz senior prał. Tadeusz Szetela, ks. prał. proboszcz Krzysztof Mijal oraz kapłani z dekanatu Krosno I, byli wikariusze oraz kapłani z Krosna i z okolicznych parafii. Obecni byli przedstawiciele Parlamentu i Senatu RP, Prezydent i Wiceprezydent Krosna oraz działacze NSZZ „Solidarność”. Świątynię wypełnili wierni wspólnoty parafialnej. Liturgię Mszy św. uświetnił chór i orkiestra Prywatnej Szkoły Muzycznej Anny i Adama Münzbergerów, działającej na terenie parafii. Po wystąpieniach parafian, księdza proboszcza i księdza seniora Tadeusza Szeteli, po uroczystej procesji i błogosławieństwie parafii udzielonym przez Metropolitę Przemyskiego oraz odśpiewaniu radosnego „Te Deum” i „Boże coś Polskę” w podziemiach kościoła odbyła się agapa. Z okazji Jubileuszu parafii została wydana publikacja: „Parafia pod wezwaniem świętego Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej w Krośnie. Jubileusz 50-lecia parafii 1968-2018” oraz pamiątkowy zestaw kart pocztowych.