Chojeński kościół Mariacki od wielu lat nabiera blasku i piękna architektonicznego przez wytrwałą odbudowę poszczególnych jego elementów. Obok tego materialnego wymiaru niezwykle ważny jest nurt duchowy, który w swojej najgłębszej warstwie oparty jest na dwóch fundamentach, czyli Eucharystii i kulcie Maryjnym. Od ubiegłego roku wzbogacony został o dar, z którego czerpać można łaski ku wzrastaniu w świętości w postaci coniedzielnej Mszy św. oraz Przeglądu Pieśni Maryjnych. Kontynuowane są one także w tym roku.
Przypomnijmy, że inicjatorem tych przedsięwzięć duchowych jest ks. kan. Jan Zalewski, proboszcz parafii i prezes Fundacji kościoła Mariackiego. W tym roku cykliczne sprawowanie niedzielnej Eucharystii w monumentalnych murach chojeńskiej świątyni rozpoczęło się już 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i trwać będzie aż do trzeciej niedzieli września, czyli do 16 września. W każdą niedzielę o godz. 12 sprawowana jest przy ołtarzu w kościele Mariackim uroczysta Eucharystia. Podobnie jak w ubiegłym roku inauguracji sprawowania niedzielnych Mszy św. we wnętrzu kościoła Mariackiego towarzyszył II Przegląd Pieśni Maryjnych „Oto Matka Twoja”, który miał miejsce w wigilię uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 12 maja. Koncert poprzedziło słowo ks. kan. Jana Zalewskiego, burmistrza Chojny Adama Fedorowicza, a także wspólnie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz odśpiewana Litania Loretańska. Następnie licznie zebrani słuchacze wysłuchali blisko dwugodzinnego koncertu różnorodnych pieśni maryjnych w wykonaniu licznych zespołów z terenu naszej archidiecezji. Ze swoim maryjnym repertuarem zaprezentowały się zespoły śpiewacze: Emeranto i Jarzębina z Chojny, Kalimera z Bielinka, Platerówki z Boleszkowic, Dobrawa z Mieszkowic, Borzymianka, Macierzanka z Pacholąt, Sami Swoi z Zielina, a także chóry: Cantare z parafii Świętej Trójcy z Chojny oraz chór z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie.
Nasza archidiecezja po czterech wiekach z wielką wrażliwością buduje Maryjny wymiar modlitwy oraz widocznych, materialnych znaków Jej obecności w postaci dedykowanych Jej świątyń czy sanktuariów. Utrwalający się stopniowo kult Matki Bożej w Chojnie niewątpliwie przysłuży się temu, aby w murach Mariackiej świątyni Maryja była sławiona przez następne wieki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu