Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek obchodów 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II

Mszą św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w Krakowie rozpoczęły się obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II. Będą się one odbywać pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości”, które zostało zaczerpnięte z papieskiej homilii wygłoszonej na krakowskich Błoniach w 1979 r. Zaplanowano cykl wydarzeń religijnych i kulturalnych, m.in. ogólnopolskie dziękczynienie z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych, koncert, międzynarodową konferencję naukową i pielgrzymkę do Rzymu.

– Uczył nas tego, jak być z Bogiem i doświadczać, jak Bóg się nad nami pochyla – powiedział metropolita krakowski w papieskim sanktuarium na Białych Morzach. Powołując się na słowa homilii w dniu inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, abp Jędraszewski zaznaczył, że zawarte jest w niej wskazanie, do którego trzeba wciąż wracać. – W świecie, który coraz bardziej odcina się od chrześcijańskich korzeni, tym bardziej musi być głoszony ten sam program: Pozwólcie mówić Chrystusowi do człowieka – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz 40-lecia będzie obchodzony we wspólnotach, w parafiach, sanktuariach i innych miejscach w archidiecezji krakowskiej związanych z Janem Pawłem II. Charakter dziękczynny za wydarzenia z października 1978 r. będą miały również pielgrzymki, np. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dziękczynienie w sanktuarium na Białych Morzach zakończy się 22 października br., w dniu liturgicznego wspomnienia świętego, odpustem ku czci św. Jana Pawła II.

Wojciech Dudkiewicz/KAI

***

Rola Rosji

Rosja odegrała swoją rolę w katastrofie smoleńskiej – uważa John Schindler, amerykański ekspert ds. bezpieczeństwa, były analityk Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA. Do takiego wniosku skłania go m.in. analiza raportu technicznego podkomisji smoleńskiej. Zdaniem Schindlera, który na portalu observer.com nazywa katastrofę polskiego Tu-154M „jedną z najważniejszych katastrof lotniczych naszych czasów”, raport techniczny zasługuje na poważne traktowanie. Ustalenia uwiarygadnia m.in. obecność wśród ekspertów Franka Taylora, specjalisty o dużej renomie. Oficjalne wnioski śledztw w Rosji i Polsce Taylor uznał za wygodną politycznie fantazję. Nie ma on wątpliwości, że na pokładzie były eksplozje, zanim samolot uderzył w ziemię. Zdaniem Schindlera, katastrofa w Smoleńsku wymaga ponownego dokładnego zbadania przez doświadczone strony trzecie, bez udziału Polski i Rosji.

Reklama

jk

***

Wielkie projekty

Każda z dotychczasowych edycji kongresu Polska Wielki Projekt była poświęcona strategicznym wyzwaniom stojącym przed Polską w najbliższych dekadach. Politycy, naukowcy i przedsiębiorcy z całej Europy poruszają kwestie polityczne, gospodarcze i społeczne. Podobnie było w przypadku ostatniej edycji – podczas czterodniowego, ósmego już kongresu, który odbył się w Warszawie (17-20 maja). Pierwszego dnia eksperci debatowali o perspektywach, które stoją przed młodzieżą, a także o wartościach utożsamianych z Polską. Drugi dzień zdominowała ekonomia, trzeci – m.in. wartości europejskie, a czwarty – kwestie Polonii. Podczas debaty „Wartości europejskie oczami posłów do PE” prelegenci z Polski, Węgier, ze Słowacji i z Francji zgodzili się, że do fundamentalnych powinny należeć wartości chrześcijańskie. Szczególna rola w ich podtrzymaniu spoczywa na Europie Środkowej. – Bronienie jej prawdziwej tożsamości, tożsamości cywilizacyjnej, jest szansą dla Europy – powiedział francuski europoseł Aymeric Chauprade.

jk

***

Ruszyli w rejs

Rejs Daru Młodzieży dookoła świata, który rozpoczął się w Gdyni, ma być sposobem na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Żaglowiec zawinie do 22 portów w kilkunastu państwach i w każdym z nich jego załoga będzie promować nasz kraj. Trasa będzie wiodła m.in. przez: Kopenhagę, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Dżakartę, Singapur, San Francisco, Los Angeles, Miami i Londyn. Jednym z najważniejszych przystanków będzie Panama, gdzie w styczniu 2019 r. odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Załogę żaglowca będzie stanowić polska młodzież – 400 laureatów wyłonionych w konkursie oraz prawie 600 studentów i uczniów szkół morskich. W sumie przez pokład Daru Młodzieży przewinie się ok. tysiąca osób. Załoga będzie się zmieniać rotacyjnie. Zakończenie rejsu jest planowane na koniec marca 2019 r.

Reklama

wd

***

Komenda uniewinniony

Stało się to, co się musiało stać. Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę, skazanego w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. W więzieniu spędził 18 lat. Jak wskazał w uzasadnieniu sąd, dowody wskazujące na niewinność oskarżonego nie budzą wątpliwości. W marcu br. Komenda został warunkowo zwolniony. Prokuratura – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie – uznała, że mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. W sprawie zbrodni zatrzymano w zeszłym roku Ireneusza M. Satysfakcji z wyroku nie kryje minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. – Utraconych lat nikt nie zwróci, ale przynajmniej to orzeczenie przywraca poczucie godności niesłusznie skazanemu człowiekowi – powiedział dziennikarzom. Ziobro stwierdził też, że sprawy błędów powinny być do końca wyjaśniane, a ich sprawcy pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej.

jk

***

Kraków - Biały Kruk

Boży hetman i kobiecy geniusz

Promocja wyjątkowej książki pt. „Hetman Chrystusa” miała miejsce 17 maja br. – w dzień poprzedzający 98. urodziny św. Jana Pawła II. Ten „urodzinowy prezent” przygotowała Papieżowi z Polski autorka – Jolanta Sosnowska. Książka ukazała się w wydawnictwie Biały Kruk.

Prezentacja pierwszego tomu (obejmującego lata 1978-82) miała miejsce w krakowskiej Kurii, w Sali Królewskiej, czyli sali „okna papieskiego”. Gospodarz miejsca – abp Marek Jędraszewski przyznał, że z okazji 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na następcę św. Piotra zaplanowano wiele inicjatyw, które mają uczcić to przełomowe dla świata wydarzenie. Wyjaśnił, że trudno było się nie zgodzić na prośbę Białego Kruka, by właśnie tu zaprezentować jego najnowsze dzieło. Papież stąd wyszedł, do tego miejsca wracał, z tego miejsca – przez słynne okno – wychylał się na spotkanie z tymi, którzy na niego czekali.

Reklama

– To dzieło jest historią pontyfikatu i człowieka, który najważniejszy urząd w Kościele pełnił przez blisko 27 lat. Po co kolejna historia? – pytał obecny na prezentacji prof. Andrzej Nowak. Następnie stwierdził, że historia jest czasem, który się nie kończy. Uczestniczymy w niej nadal i wciąż zadajemy sobie pytania o znaczenie tego pontyfikatu. Historyk przyznał, że ogromną zaletą omawianej publikacji jest to, iż autorka spogląda z perspektywy 2018 r. na dziedzictwo św. Jana Pawła II i jego zmaganie się z cywilizacją śmierci. Dodał, że walka o dusze wciąż się toczy, a książka jest częścią tej walki, bo przypomina nam aktualność przesłań Bożego atlety, hetmana Chrystusa.

– Miałem szczęście dokumentować życie św. Jana Pawła II przez prawie 43 lata – powiedział z kolei fotograf Adam Bujak. Podkreślił, że Papież umiał docenić wartościową pracę wydawniczą. Wyraził wdzięczność, że autorką najnowszej publikacji jest kobieta, która przybliża tę świętą postać „ciepłym” językiem.

Jolanta Sosnowska wyznała, że do napisania biografii najwybitniejszego Polaka namawiał ją śp. kard. Stanisław Nagy. Wyjaśniła, że publikacja powstała z niezgody na spłycanie papieskiego nauczania, a także z potrzeby serca i wdzięczności za przywilej spotkania wielu ludzi bliskich Ojcu Świętemu. – Chciałabym, aby ta książka pokazała Jana Pawła II jako potężnego mocarza, ale i człowieka z krwi i kości. I żeby oddała moją fascynację nim – spuentowała Sosnowska.

Reklama

Patronem medialnym publikacji, która ma się składać łącznie z 4 tomów, jest m.in. „Niedziela”.

Małgorzata Cichoń

***

Przed synodem

#ZapytajBiskupa

Wspólny projekt Katolickiej Agencji Informacyjnej i Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zatytułowany #ZapytajBiskupa, to kolejna inicjatywa podjęta wspólnie w ramach cyklu „Młodzi od A do Ż”. Formuła jest niezwykle prosta: młodzież z całej Polski może nadsyłać propozycje pytań do biskupów, za pomocą specjalnie przygotowanego formularza internetowego. Następnie spośród nadesłanych propozycji zostanie wybranych 100 pytań, które zostaną zadane polskim hierarchom.

– Mam nadzieję, że ten projekt pozwoli Kościołowi jeszcze lepiej zobaczyć, czym żyją i jakie pytania mają młodzi ludzie, a samym młodym, zwłaszcza tym, którym do Kościoła nie po drodze, pokaże, że mogą w nim znaleźć odpowiedzi na to, czym żyją i co ich nurtuje. Nawet jeśli nie wyczerpujące, to takie, które zachęcą ich do dalszej rozmowy – powiedziała dziennikarka KAI Dorota Abdelmoula, pomysłodawczyni akcji #ZapytajBiskupa.

Propozycje pytań można nadsyłać do końca czerwca br. Formularz jest dostępny pod adresem: https://goo.gl/forms/MFJNowjUNo6ECoGX2 .

KAI

***

Krótko

• Viktor Orbán przyjechał do Warszawy w swoją pierwszą podróż po kolejnym zaprzysiężeniu na premiera. Węgierski przywódca spotkał się z najważniejszymi politykami. Rozmawiano na temat migracji, o relacjach z UE oraz o sprawach dwustronnych.

• ABW zatrzymała obywatelkę Rosji pod zarzutem działań hybrydowych przeciw Polsce, polegających na podsycaniu polsko-ukraińskich animozji m.in. w kwestiach polityki historycznej i sprawach społecznych. Kobieta zostanie wydalona z Polski.

• Polska gospodarka w pierwszym kwartale 2018 r. urosła o 5,1 proc. Tempo rozwoju jest najwyższe od 6 lat. Kołem zamachowym polskiej gospodarki jest konsumpcja, która rośnie najszybciej od dekady.

Reklama

• Danina od najbogatszych – tzw. specjalny podatek solidarnościowy, przeznaczony na pomoc niepełnosprawnym, wkrótce wejdzie w życie. Ministerstwo Finansów oblicza, że zapłaci go 25 tys. osób, które zarabiają ponad milion złotych rocznie. Przyniesie to 1,15 mld zł wpływów.

• NSZZ „Solidarność” wnioskuje o poważniejsze kontrole sklepów, które obchodzą zakaz handlu w niedziele. Niektóre sklepy udają, że są też urzędami pocztowymi, a te zgodnie z ustawą mogą być czynne w niedziele.

• Do Motławy w Gdańsku na skutek awarii przepompowni na Ołowiance trafiły dziesiątki milionów litrów ścieków. Normy zanieczyszczeń zostały przekroczone nie tylko w samej rzece, ale i w całej Zatoce Gdańskiej. Sprawę bada prokuratura.

• Zaczynamy odczuwać przesyt nowych technologii. Takie wnioski można wysnuć z badania GfK Polonia i Clue PR. 83 proc. badanych przyznało, że dobrze czuje się w miejscach bez zasięgu, a co trzeci od czasu do czasu wyłącza transmisję danych, aby znaleźć się off-line.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-05-23 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

[ TEMATY ]

Dzień Flagi

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56

[ TEMATY ]

piłka nożna

Puchar Polski

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1:2 po dogr. (1:1, 0:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję