Uroczystości jubileuszowe, wpisane w wizytację kanoniczną i ogólnopolskie spotkanie kolejarzy, odbyły się 15 kwietnia. W świątyni przy ul. Zbożowej zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, spółek Polskich Kolei Państwowych i Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, duszpasterstwa kolejarzy z różnych regionów ojczyzny i Białorusi, a także Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i osób życia konsekrowanego, w tym Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza. Nie zabrakło wdzięcznych parafian, wśród których ks. Eugeniusz Zarebiński sprawuje duszpasterską pieczę od 20 lat. Eucharystii przewodniczył bp Mieczysław Cisło.
– Ks. Eugeniusz Zarębiński wiernie pełni posługę kapłańską od 35 lat. Mając zaledwie 5 lat kapłaństwa, został duszpasterzem kolejarzy, i pozostał nim na całe dotychczasowe życie. W trudnych latach 80. XX wieku dzielnie trwał przy kolejarzach, kiedy ci rozpoczynali protesty przeciw zniewoleniu i niesprawiedliwości systemu komunistycznego. Od 20 lat jest proboszczem parafii św. Stanisława na Sławinie – mówił o jubilacie Ksiądz Biskup. – Drogi wychowanku z lat seminaryjnych, jesteśmy dumni z twojej postawy i z twojej kapłańskiej posługi; modlimy się, by Chrystus Dobry Pasterz umacniał cię w dalszej drodze – zapewniał bp Cisło.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Najwyższe odznaczenie
Reklama
Na zakończenie Liturgii Przemysław Czarnek w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył ks. Eugeniuszowi Zarębińskiemu Złoty Krzyż Zasługi, a także dyplom uznania wojewody lubelskiego za wierną i wytrwałą służbę Bogu, Kościołowi i bliźnim. Jubilat otrzymał również okolicznościowy Medal 700-lecia Lublina od prezydenta miasta Krzysztofa Żuka. W uzasadnieniu przyznania jednego z najwyższych odznaczeń państwowych zostało podkreślone, że ks. Zarębiński został uhonorowany złotym krzyżem za zasługi w działalności społecznej i pracy duszpasterskiej, propagowanie tradycji patriotycznych i upowszechnienie historii Polski.
Wojewoda Przemysław Czarnek docenił przynoszącą stokrotny plon służbę kapłańską i duszpasterską oraz świadectwo wiary, troski o człowieka i solidarności społecznej okazywanej poprzez posługę krajowego duszpasterza kolejarzy, kapelana Związku Solidarności Polskich Kombatantów Regionu Środkowo-Wschodniego w Lublinie oraz proboszcza parafii pw. Stanisława w Lublinie. W postawie jubilata władze państwowe dostrzegły również odważne i odpowiedzialne głoszenie prawdy, ukazywanie konieczności kierowania się wiarą i nauką Kościoła w codziennym życiu i we wszystkich podejmowanych działaniach oraz tworzenie klimatu umiłowania i troski o ojczyznę.
Duchowieństwo – polska marka
Reklama
Podczas dekoracji Złotym Krzyżem Zasługi i wręczenia dyplomu Przemysław Czarnek podkreślił, że „polską specjalnością, polską marką i tym, czym Polska wyróżnia się na mapie Europy i świata, jest polskie duchowieństwo”. – Takich księży katolickich, jak ma Polska, nie ma nikt na świecie. Przez wieki polskie duchowieństwo katolickie wiernie trwało przy Jezusie Chrystusie, wiernie trwało przy Ewangelii i opierało się wszelkim schizmom, rewolucjom i nurtom, które uderzały w podstawowe dogmaty: modernizmowi, postmodernizmowi, neomarksizmowi. Także dzięki polskiemu duchowieństwu możemy świętować 100-lecie polskiej niepodległości. To jest polska marka, która nas wyróżnia spośród innych na świecie – podkreślał. – Ks. Eugeniusz Zarębiński jest pośród tego duchowieństwa osobą absolutnie wyjątkową. To człowiek, który od 30 lat jest duszpasterzem wspaniałego środowiska kolejarskiego, które każdego roku, od 20 lat, spotyka się w parafii św. Stanisława w Lublinie – mówił wojewoda. Przemysław Czarnek jako parafianin i członek Rady Duszpasterskiej zaświadczył, że w działaniu jubilata i jego współpracowników zawsze na pierwszym miejscu jest Chrystusowa Ewangelia i Kościół, dlatego parafia jest prawdziwą wspólnotą, w której wierni w ślad za swoimi pasterzami podążają drogami zbawienia, umacniając w sercach wiarę i miłość do Boga i bliźnich.
Nasz kolejarz
Za godną naśladowania postawę ks. Eugeniusza Zarębińskiego dziękowało środowisko kolejarzy. Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP, przywołał historię kolejarskich pielgrzymek na Jasną Górę, które z potajemnych wyjazdów w czasach komunistycznych rozrosły się do wielotysięcznych spotkań rodziny kolejarskiej u stóp Matki Bożej. – Byłeś z nami w najtrudniejszych chwilach i wciąż możemy na ciebie liczyć – mówił Mamiński. – Nie mogę nadać krzyża ani wręczyć medalu, ale zapewniam, że środowisko kolejarskie nadal będzie cię kochać. Rokrocznie setki sztandarów w Częstochowie i dziesiątki w Lublinie to odpowiedź na to, że jesteś naszym wspaniałym kapelanem, naszym kolejarzem – podkreślał prezes PKP.
Józef Dąbrowski, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, dziękował ks. Zarębińskiemu za „ciche i pokorne posługiwanie na wzór Chrystusa tym, do których został posłany; za miłość w sercu, która czyni gotowym, by poznać, zaakceptować i służyć tym, których Bóg postawił na kapłańskiej drodze”. – Dziękujemy za wszelkie dobro, które niczym rzeka wypływa z twego serca; za trud włączenia do wielkiej rodziny Kościoła środowiska kolejarskiego; za światło i moc, by w różnych warunkach kolejarskiej drogi służyć innym – mówił. Nawiązując do Chrystusowego Wieczernika, prezes KSKP podkreślał, że to miejsce zawsze przypomina o miłości i przyjaźni Jezusa i z Jezusem, o braterskiej zgodzie i pokoju. Jubilatowi życzył, by zawsze pozostawał w blasku Wieczernika i był przyjacielem Jezusa oraz człowieka.
Na zakończenie ks. Eugeniusz Zarębiński podziękował wszystkim za dar obecności i modlitwy, za okazaną życzliwość. Otrzymane wyróżnienia jubilat zadedykował wszystkim, którzy na przestrzeni lat towarzyszyli mu w kapłańskiej drodze i wspierali swoją modlitwą i mądrością.