Reklama

Niedziela Legnicka

KSM o wielkopostnych inicjatywach

[ TEMATY ]

KSM

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

40-dniowa krucjata modlitewna w obronie życia, modlitewny Flash Mob, Poczta Miłosierdzia oraz warsztaty dziennikarskie - to propozycje KSM przygotowujące do VII Legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny.

O przygotowaniach do niego Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży poinformowało podczas konferencji prasowej. W siedzibie KSM w Legnicy spotkali się lokalni dziennikarze oraz przedstawiciele KSM diecezji legnickiej i przedstawiciele ruchów Obrony Życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Marsz dla życia, który zazwyczaj gromadzi kilka tysięcy osób, spodziewamy się że również w tym roku będzie się cieszył zainteresowaniem mieszkańców. Liczymy na udział ludzi młodych, całych rodzin. Wierzymy, że wezmą w nim udział nie tylko wierni legnickich parafii, ale wszyscy, którym zależy na obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci - mówiła podczas spotkania Stanisława Repa - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Reklama

- Tegoroczny Marsz będzie przebiegał pod hasłem: „Życie zwycięży”. Rozpocznie się w Niedzielę Palmową w legnickiej katedrze o godz.14.00. Uczestnicy przejdą ulicami miasta do parafii Matki Bożej Królowej Polski na legnickim Osiedlu Kopernik. Tam będzie odprawiona Eucharystia, po niej czas na agapę i spotkania. Wydarzenie tradycyjnie zakończy koncert przygotowany przez krakowskich muzyków: Huberta Kowalskiego i Pawła Bębenka, z udziałem uczestników warsztatów muzycznych i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy - mówił ks. Janusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Przypomniał też, że Marszowi zawsze towarzyszy jakieś dzieło o charakterze charytatywnym. W poprzednich latach było to m.in. zbieranie starych, zniszczonych różańców i przerabianie ich na nowe, które przyjęła młodzież włączająca się do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego; zbiórka złomu woskowego i odlew nowych świec paschalnych z symbolem nienarodzonego dziecka; zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci, czy też zbiórka „elektrośmieci”, z których zysk przekazano fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Reklama

- W bieżącym roku będzie to akcja: Poczta Miłosierdzia. Zazwyczaj dobroczynność kojarzymy z pomocą materialną, są jednak takie sytuacje, kiedy ta pomoc nie wystarczy. Taka sytuacja ma miejsce w obozach z uchodźcami, którym brakuje pociechy i wsparcia. Dlatego podejmujemy akcję razem z Fundacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie, aby wypełnić jeden z uczynków miłosierdzia co do duszy - strapionych pocieszać. Dlatego zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych, do napisania listu, kartki, namalowania obrazka przez najmłodszych, z przesłaniem, słowami wsparcia, pocieszenia, solidarności z prześladowanymi chrześcijanami, szczególnie w Syrii, Iraku i Nigerii. Listy mogą być napisane w języku polskim, angielskim lub francuskim i wrzucane do specjalnie przygotowanych do tego celu skrzynek, które znajdą się w naszych kościołach. Przygotowane też są do sprzedaży Biblie dla dzieci, których zakup da możliwość przekazania 4 egzemplarzy Pisma Świętego za jeden zakupiony egzemplarz dzieciom w tamtych krajach - mówił ks. Janusz Wilk.

Z kolei Jolanta i Mirosław Bochyńscy, diecezjalna para Domowego Kościoła, poinformowali o jednej z akcji modlitewnych. - Czas Wielkiego Postu, będzie też okazją do akcji „Modlitewny Flash Mob”. Trzy lata temu na legnickim Rynku stanął namiot modlitewny krucjaty 40 Dni dla Życia. W sumie skupił on na modlitwie ponad 6 tys. osób. W tym roku pragniemy zaprosić do wspólnej, publicznej modlitwy, która odbywać się będzie przy legnickim pomniku Jana Pawła II, obok katedry. Będzie ona miała miejsce codziennie, o godz. 15.00 od 18 lutego, do 28 marca. Będzie odmawiana Koronka Miłosierdzia, będą czytane fragmenty Dzienniczka S. Faustyny, osobom włączającym się w tę modlitwę będą rozdawane różańce. Modlitewny Flash Mob będzie się odbywał w duchowej łączności z modlącymi się w krucjacie 40 Dni dla Życia, w intencji zaprzestania aborcji i pokoju na świecie - informowali małżonkowie.

Równolegle młodzież z KSM animować będzie inne dzieło modlitewne. - Dwa lata temu akcja modlitewna 40 Dni dla Życia przyjęła charakter nieustannej modlitwy zadeklarowanych osób i wspólnot. Taki charakter chcemy zachować także w bieżącym roku - mówiła Anna Zenka z Zarządu Diecezjalnego KSM.

Reklama

- Zapraszamy do zgłaszania się osobistego lub telefonicznego i podejmowania czuwania w swoich domach, lub wraz z grupami w kościołach. Charakter modlitwy jest dowolny. Ważne jest by wspólnie zachować ciągłość czuwania w intencji życia, przez 960 godzin, w dzień i w nocy. Modlitwa rozpocznie się 18 lutego, w Środę Popielcową, o godzinie 12.00, a zakończy w Niedzielę Palmową, wraz z rozpoczęciem VII Legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny - dodała Zenka.

Biuro Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży już przyjmuje zgłoszenia na wybrane godziny, od osób zainteresowanych przyłączeniem się do wspólnej modlitwy. Zgłoszenia można dokonywać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00, pod numerem teł. 513 129 362. Wystarczy zadeklarować jedną godzinę osobistej bądź wspólnotowej modlitwy w intencji nienarodzonych, aby przyłączyć się do krucjaty. Kalendarz modlitwy dostępny jest na stronie: www.marszdlazycia.legnica.pl

Natomiast Maciej Morawski, prezes Zarządu KSM Diecezji Legnickiej, przypomniał, że od ubiegłego roku, diecezjalne duszpasterstwo młodzieży i KSM, podjęły współpracę z miesięcznikiem dla młodzieży „Wzrastanie”. Odtąd każdy numer zawiera także diecezjalną wkładkę, informującą o aktualnych działaniach na rzecz młodzieży w diecezji.

- Obecnie, wraz z Redakcją, KSM i Duszpasterstwo Młodzieży podejmuje szkolenie dziennikarskie dla młodzieży od II klasy Gimnazjum do II klasy Liceum. Ma ono na celu przygotowanie młodych do prowadzenia gazetek parafialnych, internetowych, współpracy z miesięcznikiem, a także prowadzenia relacji z przebiegu Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w naszej diecezji. Szkolenia obejmują 5, dziewięciogodzinnych spotkań, od lutego do czerwca br. Zapisy przyjmowane są w Biurze Zarządu KSM w Legnicy. (www.ksm.legnica.pl ) - mówił prezes KSM, zapraszając do uczestnictwa w tych warsztatach.

2015-01-22 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coś dla studentów

Studenci z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży postawili na spotkanie integracyjne i to był strzał w dziesiątkę!

25 października w Wojewódzkiej Komendzie OHP w Zielonej Górze odbył się wieczór z planszówkami i karaoke dla studentów. - Ostatnio na spotkaniu Koła Akademickiego KSM zastanawialiśmy się, w jaki sposób studenci chcieliby spędzić wieczór, swój wolny czas i po prostu się zintegrować. Stąd propozycja wieczoru z karaoke i planszówkami. Plakaty z informacją pojawiły się w akademikach. Przyszło bardzo dużo osób, również nowych, których nie widzieliśmy wcześniej na naszych wydarzeniach. Część uczestników formuje się w duszpasterstwach, ale część nie była związana z żadną wspólnotą – opowiada Basia Krumholc.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: ja nie chcę Kościoła, który się bez przerwy spotyka na zebraniach!

2024-11-05 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

kl. Michał Gołembka

- Ja nie chcę takiego Kościoła, który się bez przerwy spotyka na jakichś zebraniach – nawet bardzo ważnych, gdzie mogę posłuchać, jak to jest robione gdzie indziej. Ale to doświadczenie miesięcznego Synodu jest dla biskupa doświadczeniem traumatycznym! Słowo honoru!

Wracasz po miesiącu do diecezji i ludzie mają prawo cię nie poznać. My mówimy, jak ważna jest relacja osobista, jak ważne jest by ludzie znali swojego pasterza, ale ja w to głęboko wierzę. My potrzebujemy uczciwego balansu pomiędzy postawami, bo inaczej się pogubmy w tym Kościele! – mówił kard. Ryś.
CZYTAJ DALEJ

„Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi”. Za nami 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

2024-11-06 13:40

[ TEMATY ]

Kraków

podsumowanie

targi

Międzynarodowe Targi Książki

mat. prasowy

4 dni, około 56 tysięcy odwiedzających, ponad 470 wystawców, ponad 800 autorów, ponad 600 akredytowanych dziennikarzy i twórców treści internetowych, 900 spotkań, prezentacji, warsztatów, 30 tysięcy widzów TV Targowej – tak w skrócie można podsumować 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. Jednak to, co czyni wydarzenie naprawdę wyjątkowym, to nie tylko imponujące liczby, ale przede wszystkim pasja i zaangażowanie ludzi, którzy współtworzą literackie święto – wydawców, autorów, tłumaczy, ilustratorów, księgarzy i oczywiście… czytelników!

Mottem tegorocznej edycji, przypadającej w obchody 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza był cytat pochodzący z utworu Operetka – „Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!”. Wybierając tegoroczne hasło, organizatorzy wysłali jasny sygnał, iż wbrew otaczającej rzeczywistości, powszechnemu szufladkowaniu i stereotypom – Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® są miejscem, w którym miłośnicy literatury – bez względu na wiek, pochodzenie czy światopogląd – mogą swobodnie spotykać się i dzielić swoją pasją. Czterodniowe wydarzenie stanowiło przestrzeń do dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, platformę wymiany pomysłów, myśli, doświadczeń. Tutaj każdy mógł być sobą i sięgać po interesujące go gatunki literackie. I choć dziś coraz trudniej jednoznacznie określić czym jest autentyczność, to z całą pewnością Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® pokazały, jak bardzo jest ona poszukiwana. – Na targi przyszłam z dużym wyprzedzeniem czasowym i zobaczyłam, że większość z tych osób, które mogłam zaobserwować, sprawia wrażenie, że są tu, bo chcą tu być. W rzeczywistości często jesteśmy w sytuacjach, w których jesteśmy – bo powinność, bo wypada, bo obowiązek szkolny, zawodowy. Tymczasem mam poczucie, że wczoraj patrzyłam na ludzi, którzy po prostu przyjęli zaproszenie na targi, że stoi za tym wybór, a praktykowanie wyboru w rzeczywistości bardzo opresyjnej jest nieprzecenione. Tutaj można być, bo się chce. Ci, którzy przyjmują to zaproszenie, przyjmują zaproszenie do świata kultury – zauważyła Agnieszka Foryś, prowadząca na targach autorskie warsztaty literackie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję