Dobre współdziałanie między Papieską Radą a wspomnianym Biurem ŚRK w celu wymiany wiadomości i podejmowania wspólnych inicjatyw na rzecz pogłębiania pewnych zagadnień trwa już od wielu lat - przypomniało watykańskie Biuro Prasowe. Wyjaśniło, że jest to "wymowny wyraz potrzeby dialogu międzyreligijnego, mając na względzie dialog zarówno wewnątrzchrześcijański, jak i «ad extra» [na zewnątrz]".
Oświadczenie watykańskie przypomniało w tym kontekście kilka wspólnych inicjatyw z ostatnich lat, np. w 2011 Papieska Rada, ŚRK i Światowy Alians Ewangeliczny przedstawiły dokument zatytułowany "Świadectwo chrześcijańskie w świecie wieloreligijnym: zalecenia do dalszych działań".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Światowa Rada Kościołów powstała na zgromadzeniu założycielskim w Amsterdamie w sierpniu 1948 z udziałem 351 delegatów 147 Kościołów z 44 państw. Dziś (pod koniec 2013) należy do niej 345 Kościołów z ponad 140 państw, liczących przeszło pół miliarda wiernych. Reprezentują one anglikanizm, protestantyzm różnych odłamów, prawosławie, chrześcijan niechalcedońskich i starokatolicyzm. Kościół katolicki nie jest członkiem Rady, ale blisko z nią współpracuje na wielu płaszczyznach i na pełnych prawach członkowskich bierze udział w pracach komisji "Wiara i Ustrój" ŚRK.
Najwyższym organem Rady jest zgromadzenie ogólne, zbierające się średnio co 7-8 lat; ostatnie, jak na razie, dziesiąte z kolei, odbyło się w dniach 29 października - 8 listopada 2013 w południowokoreańskim Pusanie. Na co dzień pracami ŚRK kieruje jej sekretarz generalny, którym od 1 stycznia 2010 jest norweski teolog luterański dr Olav Fykse Tveit.