Reklama

Niedziela Lubelska

Pokażcie ludziom Chrystusa

Niedziela lubelska 13/2018, str. III

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Paweł Wysoki

Uczestnicy dnia jedności

Uczestnicy dnia jedności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej odbył się dzień jedności środowisk nowej ewangelizacji. Świątynia przy ul. Bursztynowej wypełniła się 17 marca kapłanami i osobami świeckimi zaangażowanymi w dzieło nowej ewangelizacji. Na zaproszenie ks. Michała Zybały i zespołu ds. nowej ewangelizacji w spotkaniu pod hasłem „Jednego ducha, jednej myśli” uczestniczyło kilkaset osób z Ruchu Światło-Życie, Drogi Neokatechumenalnej, Odnowy w Duchu Świętym, wspólnot Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea i Przyjaciele Oblubieńca, Coinoni św. Jana Chrzciciela oraz wspólnot Krwi Chrystusa i Miłości Ukrzyżowanej. Celem spotkania była wspólna modlitwa i rozeznanie, jaka jest wola Boża wobec wspólnot ewangelizacyjnych w naszej diecezji.

Świadectwo jedności

Reklama

– Kilka lat temu w diecezji powstał projekt „Źródło” (rekolekcje ewangelizacyjne w parafiach i peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża); obecnie trwają prace nad projektem „Ruah” (przygotowanie młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania). Mamy nadzieję, że również z tego spotkania powstanie coś dobrego, że Duch Święty nada kierunek naszym działaniom ewangelizacyjnym – mówił ks. Michał Zybała. Duszpasterz zapewniał, że wszystkie wspólnoty jak i tworzące je osoby są gotowe do podjęcia nowych działań. – Cały potencjał wspólnot i wszystkie charyzmaty oddajemy w ręce Kościoła, by pokornie służyć – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie rozpoczęło się od uwielbienia prowadzonego przez członków wspólnoty Galilea i katechezy wygłoszonej przez ks. Zybałę. Duszpasterz odpowiedzialny za nową ewangelizację w diecezji przywołał postać Karola de Foucauld i papieża Franciszka. Za Ojcem Świętym wzywał do nawrócenia: „Żeby ewangelizować nie wystarczy tylko nawrócenie jednostki, ale potrzebne jest nawrócenie pastoralne: nawrócenie Kościoła, wspólnot, świeckich, księży”. Po katechezie świadectwem udziału w „Źródle” podzieliła się Karolina, która zachęcała innych do udziału w projekcie łączącym ludzi z różnych wspólnot.

Centralną częścią dnia jedności była uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. – W jedno nas zgromadziła miłość Chrystusa, w jedno nas zgromadził Duch Święty, abyśmy dali świadectwo i przykład jedności, abyśmy się stali znakiem i narzędziem jedności dla innych, dla świata – mówił we wprowadzeniu do Liturgii Ksiądz Arcybiskup.

Otwarci na Boga i człowieka

W homilii Metropolita wezwał kapłanów i świeckich do pogłębienia życia chrześcijańskiego przez udział w kapłańskiej misji Chrystusa, który okazał całkowite posłuszeństwo woli Ojca. – Bóg przemienił śmierć Chrystusa w chwałę zmartwychwstania; Ukrzyżowany i Zmartwychwstały stał się sprawcą wiecznego zbawienia dla wszystkich, którzy Go słuchają – mówił Pasterz. Jak wyjaśniał, słowa słuchać i być posłusznym są do siebie podobne; być posłusznym to znaczy słuchać tego, co mówi Bóg, wziąć Jego słowa do serca i uczynić je lampą dla życia. – Bóg mówi do nas na różne sposoby, głosem Chrystusa i Ewangelii, głosem rozbrzmiewającym w Kościele i w naszej codzienności. Prośmy Ducha Świętego, by nauczył nas odróżniać głos Boży od głosów świata, by otwierał nasze serca na wezwania, jakie kieruje do nas Bóg – mówił abp Budzik.

Przed członkami wspólnot ewangelizacyjnych Pasterz postawił zadanie ukazania ludziom Chrystusa. – Pokażcie ludziom Chrystusa przez wasze słowa, przez wasze życie. Mamy być otwarci na potrzeby innych, naszym obowiązkiem jest dzielenie się z innymi dobrami materialnymi w duchu miłosierdzia, ale mamy też dzielić się z innymi dobrami duchowymi, tym co najważniejsze: wiarą w Jezusa Chrystusa, radością bycia Kościołem, nadzieją wiecznego szczęścia i zbawienia, radością płynącą z darów Ducha Świętego i przynoszenia owoców – podkreślał.

***

Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ryszardowi Karpińskiemu z okazji imienin życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej. Z darem modlitwy - Redakcja i Czytelnicy „Niedzieli”

2018-03-28 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja poprzez sport - od 10 lat

Z inicjatywy księży z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach w 2003 r. został utworzony klub KKS Orzeł. Pierwszym trenerem chłopców z rocznika 1993/94 był Paweł Kowalczyk. W latach 2003/04 drużyna brała udział w Diecezjalnej Lidze Piłki Nożnej, przeznaczonej dla drużyn parafialnych. W 2005 r. została powołana drużyna chłopców z rocznika 1995/96. Trenerem został Rafał Burakowski (obecnie także prezes klubu). W kolejnym roku nastąpiło połączenie drużyn z dwóch siemiatyckich parafii w jeden klub. Trenerem drużyny rocznika 1997/98 został ks. Jarosław Rosłon, wikariusz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach (obecnie parafii Grodzisk k. Siemiatycz). Klub KKS Orzeł zmienił nazwę na KKS Orzeł Bobola Siemiatycze. W 2007 r. zostało oddane do użytku boisko piłkarskie przy parafii pw. Wniebowzięcia w Siemiatyczach. Zbudowane z inicjatywy ks. Arkadiusza Siergiejuka, przy wsparciu ks. prał. Bogusława Kiszko oraz pomocy siemiatyckich przedsiębiorców i rodziców chłopców trenujących w klubie. W 2011 r. powołano kolejną drużynę z rocznika 2002/03, której trenerem został Norbert Marks, a w następnym roku powołano drużynę z rocznika 2004/05, której trenerem został Tomasz Marchel. KKS Orzeł Bobola w swoich szeregach gromadzi ok. 150 dzieci i młodzieży z terenu diecezji drohiczyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego

Niedziela podlaska 5/2003

2 lutego obchodzone jest w Kościele święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Bardzo pięknie o tym święcie pisze Anselm Grün - mnich benedyktyński: "Święto Ofiarowania Pańskiego zaprasza nas, by przyjąć Chrystusa do wewnętrznej świątyni naszego serca. Wesele między Bogiem i człowiekiem odbywa się wtedy, gdy pozwalamy wejść Chrystusowi do wewnętrznej świątyni zamku naszej duszy. Znajduje to swój wyraz podczas święta w procesji ze świecami. Na rozpoczęcie Eucharystii wspólnota zbiera się w ciemnym przedsionku kościoła. Kapłan święci świece i zapala je. Następnie wszyscy wchodzą z płonącymi świecami do kościoła. Jest to obraz tego, że do świątyni naszej duszy wchodzi światło Jezusa Chrystusa i rozświetla wszystko, co jest tam jeszcze ciemne i jeszcze nie wyzwolone".

Nazwy tego święta są dość zróżnicowane. Lekcjonarz armeński podaje, że obchodzono je w "czterdziestym dniu od narodzenia naszego Pana Jezusa Chrystusa". W V w. pojawiły się w brzmieniu greckim określenia hypapante, tzn. święto spotkania i heorte ton kataroion - święto oczyszczenia. Te dwa określenia rozpowszechniły się w Kościele zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie. W liturgii bizantyjskiej do dziś nosi ono nazwę hypapante. Nazwę tę spotykamy także w Sakramentarzu gregoriańskim w tradycji rzymskiej. Określeniem "oczyszczenia" posłużył się Mszał z 1570 r. Mszał Pawła VI opowiedział się za In presentatione Domini - Ofiarowanie Pańskie. Różna była data obchodzenia tego święta. Wschód liczył 40 dni od Objawienia Pańskiego, natomiast Zachód od 25 grudnia, które było i jest świętem Narodzenia Pańskiego. Stąd Kościoły wschodnie świętowały Ofiarowanie Pańskie 14 lutego, zaś liturgia rzymska - 2 lutego. Mszał papieża Pawła VI przewiduje na ten dzień oddzielną prefację, która sławi Boga za to, że Maryja przyniosła do świątyni Jezusa, przedwiecznego Syna Bożego, że Duch Święty ogłosił Go chwałą ludu Bożego i światłem dla narodów. Motyw ten leży u podstaw tego święta, pojawia się w modlitwach i w Ewangelii: "Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Maryja i Józef przynieśli Dzieciątko do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego" (Łk 2, 22-23). Motyw światła jest charakterystyczny do tego stopnia, że w niektórych krajach Msza św. 2 lutego nosi nazwę Mszy światła. W tym dniu w jakiejś mierze dominuje procesja ze świecami podczas śpiewania antyfony: "Światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego Izraela".
CZYTAJ DALEJ

Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2025-02-02 10:32

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

diecezjalne obchody

Karolina Krasowska

W diecezjalnych obchodach Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie wzięły udział osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice oraz dziewice i wdowy konsekrowane - z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W diecezjalnych obchodach Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie wzięły udział osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice oraz dziewice i wdowy konsekrowane - z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

„Konsekrowani pielgrzymami nadziei dla Kościoła i świata" – pod takim hasłem w sobotę 1 lutego w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Wzięli w nich udział osoby konsekrowane - zakonnicy i zakonnice oraz dziewice i wdowy konsekrowane - z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Spotkanie rozpoczęło się w Domu Rekolekcyjnym konferencją wygłoszoną przez ks. dr. Tadeusza Kuźmickiego i adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu rekolekcyjnego. Głównym punktem obchodów była uroczysta Msza św. z odnowieniem ślubów zakonnych sprawowana w bazylice rokitniańskiej pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, a po Eucharystii Różaniec z rozważaniem w ramach I soboty miesiąca.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję