Pielęgnacja skóry alergicznej jest tyleż trudna, co ważna. Odpowiednie kosmetyki i dobre nawyki mają kluczowe znaczenie w łagodzeniu uczuleń.
Przy poważnych problemach skórnych często używa się maści ze sterydami. Działają one szybko i bardzo skutecznie. Już po kilku użyciach skóra wygląda jak zdrowa – znikają krosty, podrażnienia, zaczerwienienie i swędzenie. Pojawia się pokusa, żeby stosować je dłużej i częściej. Ale lepiej nie czynić tego pochopnie i stosować – w większości przypadków – nie dłużej niż kilka dni (ostrożnie z lekarzami, którzy zbyt chętnie zapisują sterydy! ). Po pierwsze – skóra traktowana takim środkiem robi się coraz cieńsza, a przez to coraz bardziej narażona jest na kolejne podrażnienia – problem znika więc tylko pozornie, a w istocie się pogłębia. Po drugie – sterydy to bardzo mocne środki, które mogą źle wpływać na cały organizm.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Alergiczną skórę trzeba regularnie nawilżać i natłuszczać, żeby chronić i odbudowywać jej warstwę lipidową. Trzeba wybierać specjalne kosmetyki, przeznaczone do cery wrażliwej i atopowej. Warto też korzystać z naturalnych środków, zwłaszcza olei roślinnych (np. arganowego, kokosowego, rycynowego), i robić domowe maseczki. Przy ciężkich uczuleniach trzeba stosować specjalne kosmetyki do mycia, ale jeśli problem nie jest bardzo nasilony, wystarczy zamienić zwykłe mydło na niemowlęce. Na pewno należy odstawić zwykłe mydło w płynie, które spłukuje się dużo gorzej niż tradycyjne, a przez to wysusza i podrażnia skórę.
Jeśli jesteś alergiczką, powinnaś z wielką rozwagą dobierać środki chemiczne do prania, mycia naczyń i sprzątania. Zamień proszek do prania na płyn ekologiczny albo na orzechy piorące. Nie używaj wybielaczy ani mocnych środków czyszczących. Ustawiaj dodatkowe płukanie w pralce i zrezygnuj z płynu do płukania tkanin. Do zmywania i innych prac używaj łagodnych, nieuczulających preparatów i koniecznie zakładaj rękawiczki ochronne.
Na wrażliwą skórę bardzo źle działa suche, gorące powietrze. Dlatego sezon grzewczy to ciężki okres dla alergików skórnych. Na ile to możliwe, obniżaj temperaturę w pomieszczeniach oraz często je wietrz i nawilżaj.