Coraz bliżej Brexitu
Uchwalenie przez Izbę Gmin ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to milowy krok na drodze do Brexitu. Ustawa odwołuje akt z 1972 r., na mocy którego Wielka Brytania stała się członkiem wspólnoty, przewiduje też przeniesienie istniejących unijnych przepisów do brytyjskiego prawa, by zagwarantować ciągłość regulacyjną po wyjściu z Unii. – Ta ustawa jest kluczowa dla przygotowania kraju do tego historycznego kroku – powiedział minister ds. Brexitu David Davis. Uchwalono ją większością tylko 29 głosów. Ten wynik to sukces premier Theresy May: jej oponenci polityczni chcieliby bardziej „miękkiego” rozwodu z UE. Teraz analizą ustawy zajmie się Izba Lordów, w której przewagę mają politycy proeuropejscy, a ci mogą próbować domagać się ustępstw ze strony rządu, w tym zachowania członkostwa Wielkiej Brytanii we wspólnym rynku UE lub nawet powtórzenia referendum z czerwca 2016 r. Jakiekolwiek zmiany będą musiały jednak uzyskać aprobatę ze strony Izby Gmin.
Reklama
W ostatnich tygodniach wielu polityków – w tym m.in. były premier i szef Partii Pracy Tony Blair, były wicepremier z partii Liberalnych Demokratów Nick Clegg oraz były lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage – sugerowało swoje poparcie dla ewentualnego drugiego głosowania na koniec negocjacji, które miałoby potwierdzić lub zmienić decyzję podjętą w 2016 r. Mimo wypowiedzi wielu ważnych oficjeli UE, którzy pozostawili Wielkiej Brytanii możliwość zmiany decyzji, ministrowie brytyjskiego rządu i rzecznik premier Theresy May wykluczają ponowne głosowanie. Brexit staje się coraz bardziej pewny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wojciech Dudkiewicz
***
Rosja bez praw
Uchwalenie przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawy o reintegracji terytoriów w Donbasie znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich separatystów jest faktem istotnym, ale przede wszystkim symbolicznym i porządkowym. W ustawie Rosja została uznana za państwo agresora. W dokumencie określono, że okupacja przez Rosję terytorium Ukrainy, niezależnie od tego, ile trwa, jest nielegalna i nie przyznaje Rosji żadnych praw terytorialnych. Ukraińscy parlamentarzyści uznali, że Rosja ponosi całkowitą odpowiedzialność za straty moralne i materialne spowodowane okupacją Donbasu. W Radzie Najwyższej twierdzą, że ustawa otwiera państwu ukraińskiemu drzwi do międzynarodowych sądów.
wd
***
Puigdemont na wychodźstwie
Zdymisjonowany przez hiszpański rząd centralny premier Katalonii Carles Puigdemont ani myśli ustępować. Oświadczył, że mógłby rządzić Katalonią z Belgii, gdzie w tej chwili mieszka. Uniknąłby dzięki temu powrotu do Hiszpanii – w której jest ścigany z powodu działań na rzecz niepodległości regionu – i aresztu, z którego nie mógłby sprawować władzy. – Mając do wyboru: być premierem czy więźniem, wybieram to pierwsze, bo tak mogę lepiej służyć Katalonii – powiedział.
wd
***
Premier w roli mamy
Reklama
Premier Nowej Zelandii jest w ciąży. Ale to nic dziwnego, bo jest kobietą, najmłodszym szefem rządu tego kraju od 100 lat (ma 37 lat) i 3. kobietą na tym stanowisku. Jacinda Ardern poinformowała, że planuje krótki urlop macierzyński w czerwcu, gdy na świat ma przyjść jej pierwsze dziecko. Przyznała, że nie może się doczekać nowej roli – roli mamy, ale zapowiedziała, że po 6 tygodniach urlopu wróci do wykonywania swoich obowiązków. W czasie jej nieobecności obowiązki szefa rządu będzie pełnić wicepremier. W przeszłości bardzo rzadko się zdarzało, by urzędujący premier musiał się udawać na urlop macierzyński. W 1990 r. dziecko urodziła premier Pakistanu Benazir Bhutto.
jk
***
Mleko bez kawy
Żadna wiadomość z Wenezueli nie powinna dziwić, bo bankrutujący reżim prezydenta Nicolása Maduro już dawno przekroczył wszelkie granice. W ciągu 12 tygodni cena kawy z mlekiem (Cafe Con Leche) w wenezuelskich kawiarniach wzrosła z 5,5 do 45 tys. boliwarów – podaje agencja Bloomberg. Stworzyła ona narzędzie do badania inflacji w Wenezueli oparte na cenie kawy z mlekiem (The Cafe Con Leche Index) po tym, jak władze w Caracas przestały w 2017 r. podawać oficjalne dane na temat inflacji. Gdyby takie tempo wzrostu cen się utrzymało, inflacja w skali roku, jeśli wziąć pod uwagę cenę kawy, wyniosłaby prawie 450 tys. proc.
jk
***
Minister ds. samotności
Premier Wielkiej Brytanii powierzyła Tracey Crouch funkcję ministra ds. samotności. Stworzenie takiego stanowiska to jedna z rekomendacji, które znalazły się w raporcie ws. zabójstwa Jo Cox – parlamentarzystki, którą zamordowano w czasie kampanii przed referendum ws. Brexitu przez ekstremistę powiązanego ze skrajną prawicą. Cox stała na czele parlamentarnej komisji zajmującej się problemem samotności w brytyjskim społeczeństwie.
jk