Reklama

Niedziela Wrocławska

Raz, dwa, trzy… Ferie

W tym roku Dolny Śląsk ferie zaczyna szybko. Jako województwo w pierwszym terminie zimowej przerwy odpoczywamy od szkoły. I choć śnieg zwleka i nie pada, zimowe ferie są dla wielu dzieci nadzieją na przygodę, poznanie nowych przyjaciół i odkrycie nieznanych dotąd terenów. Niestety, brak śniegu nie jest jednym problemem. Brak pieniędzy w portfelach rodziców dostarcza więcej trudności, nie każdego rodzica stać na to, by wysłać pociechę na kosztowne zimowisko. Co na to kościelne organizacje?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół wie, że tak jest: portfele niektórych rodziców ledwo pokrywają podstawowe potrzeby, zimowisko jest już luksusem. Jednak rola odpoczynku w kształtowaniu młodych ludzi nie może być marginalizowana. Ważna jest umiejętność odpoczywania z Bogiem. W każdym kraju, a w naszym chyba szczególnie, instytucje i organizacje związane z Kościołem proponują zimowe rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Podobnie jest w naszej archidiecezji. Wspólne wyjazdy, organizowane przez parafie potrafią doskonale ukoronować całoroczną pracę duszpasterską, a dla dzieci i młodzieży dotychczas niezaangażowanej w parafii, mogą być zaproszeniem i bodźcem do włączenia się w prowadzone aktywności. Wiele grup młodzieżowych o charakterze duszpasterskim zakłada wręcz obligatoryjny wyjazd o charakterze szkolenia lub rekolekcji. Tak jest w przypadku grup oazowych, gdzie zimowe rekolekcje stanowią przejście do kolejnego etapu formacji. Podobnie jest w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, gdzie zimowe szkolenia pozwalają lepiej włączyć się w pracę Stowarzyszenia.

Żyj na MAXA

Reklama

Pod takim hasłem odbędą się zimowe rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży w Ligocie Polskiej k. Oleśnicy. Przez 4 dni (15-19.01) w Domu Ruchu Światło-Życie rekolekcje dla blisko 30 osób poprowadzi ks. Grzegorz Michalski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. – To propozycja duchowego odlotu dla młodzieży z gimnazjum i starszej. Każdego, kto pragnie posmakować niezgłębionej pełni, eksplozji radości i entuzjazmu młodości – zachęca ks. Michalski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

URSZULA-SKI

Z propozycją nietypowych rekolekcji wychodzi Liceum Urszulanek we Wrocławiu, które we współpracy z Zieloną Brygadą organizują URSZULA-SKI, ośmiodniowy obóz narciarski z rekolekcjami. Idea „w zdrowym ciele zdrowy duch” sprawdza się także w przypadku spotkań ewangelizacyjnych, a połączenie tradycyjnych rekolekcji ze sportem to doskonały sposób na odpoczynek i spędzenie wolnego czasu. – Ćwiczenia duchowe połączone z białym szaleństwem to dowód na to, że można się zmęczyć na stoku, rozwijając sportowe talenty, nie zaniedbując przy tym rozwoju ducha. Program każdego dnia rekolekcji jest bardzo bogaty. Wierzymy, że każdy z uczestników rekolekcji wyjedzie z nich jeszcze bardziej ubogacony i odprężony – zaznaczają organizatorzy. Jest to wspaniała propozycja dla tych, którzy chcą połączyć czas spędzony na stoku z prawdziwym duchowym treningiem. Każdy dzień rozpoczyna się wspólną Eucharystią, a zjazdy na nartach i deskach przeplatają konferencje, medytacja Słowa Bożego oraz spotkania i animacje w oparciu o Biblię.

W ramach URSZULA-SKI organizowane są rekolekcje, w których może wziąć udział zarówno młodzież, jak i całe rodziny.

Ferie z Bogiem

Reklama

Chociaż to sformułowanie wielu z nas już się „przejadło” i niekoniecznie będzie dla najmłodszych zachęcające, to warto po nie sięgnąć i nieco odkurzyć. Powodem jest coraz ciekawsza oferta, jaką na czas ferii przygotowują poszczególne parafie czy grupy parafialne. Świetnym przykładem ciekawych i urozmaiconych form aktywnego wypoczynku połączonego z promowaniem dobrych wartości jest program przygotowany przez Akcję Katolicką działającą przy parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Od lat dzieci i młodzież spędzają ferie w domu katechetycznym znajdującym się przy kościele parafialnym. Mogą tu m.in. rozgrywać turnieje szachowe, grać w warcaby, piłkarzyki, ping-ponga czy inne gry zespołowe. Jeśli spadnie śnieg, możliwości zabaw wzrosną o te najprzyjemniejsze zimą, na dworze pełnym białego puchu. Ciekawą formą zajęć są także konkursy z wiedzy religijnej, plastycznej, muzycznej i tanecznej. W tym roku, który jest rokiem Jubileuszu 20-lecia powstania Akcji Katolickiej, jej członkowie zaplanowali najmłodszym pobyt we wrocławskim parku trampolin, a na 20 stycznia szykują zabawę karnawałową. Rozpocznie się uroczyście, odtańczeniem poloneza. – W trakcie zabawy, którą poprowadzi pani Małgorzata, odbędzie się sporo konkursów, m.in. rozpoznawanie się na starych fotografiach. Nie zabraknie wspólnego poczęstunku i śpiewu – mówi Roman Faryś, prezes Akcji Katolickiej im. ks. inf. Franciszka Sudoła w Oleśnicy. – Zabawę kończymy razem z rodzicami modlitwą dziękczynną, indywidualnym podziękowaniem, iskrą do nieba, uśmiechem oraz niespodzianką!

JP2 Power Time

Po raz kolejny swój pomysł na spędzenie ferii przedstawia młodym Wspólnota Hallelu Jah z Wrocławia. Młodzież od 6 klasy do ukończenia szkoły średniej zaproszona została na obóz rekolekcyjno-sportowy do Pasterki niedaleko Kudowy. ,,JP2 Power Time” to propozycja niezwykle aktywna, łącząca narty, snowboard, basen i halę sportową z warsztatami muzycznymi, Eucharystią i chwaleniem Pana Boga. Choć koszt takiego wyjazdu jest wyższy, niż ferie spędzane w mieście, to jego program jest zachęcający. I mimo, iż na tegoroczny wyjazd Power Time jest już za późno, to pozostaje mieć nadzieję, że jego organizatorzy nie poprzestaną na tej edycji i za rok ponownie wyruszą śladami św. Jana Pawła II, który przecież sam tak łączył sport i modlitwę.

W poszukiwaniu śniegu

Na zimowe szaleństwo i chwilę na naładowanie akumulatorów na drugą połowę roku szkolnego zaprasza Oratorium św. Jana Bosko w Środzie Śląskiej. Młodzież od 12 do 18 roku życia 21 stycznia wyjedzie do schroniska młodzieżowego w Michałowicach. Tam czeka na nich sporo atrakcji: od górskich wędrówek, po wizytę w Aquaparku i wspólną zabawę. Nie zabraknie również modlitwy.

Wspólne weekendy

Niestety, nie wszystkim rodzicom udało się zaplanować urlop w czasie, gdy ich pociechy będą się cieszyć feriami. Nie stanie to jednak na przeszkodzie wspólnemu spędzaniu aktywnie choćby weekendów. Zwłaszcza jeśli dzieci w tygodniu nigdzie nie wyjeżdżają, można postarać się o wspólną, rodzinną wyprawę. Miejsc do odwiedzania jest bardzo dużo – Dolny Śląsk jest pod tym względem naprawdę bogatym rejonem. Miłośnicy górskich szlaków mogą wybrać się na Szrenicę, zobaczyć Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Ścieżkę Skalnej Rzeźby czy Błędne Skały. Dla ciekawych historii proponujemy zamki: Czocha, Grodziec, Chojnik czy Zamek Książ w Wałbrzychu. W wiele miejsc da się dojechać pociągiem, co może wpłynąć na atrakcyjność takiej wycieczki: plecaki z prowiantem, wyprawa z mamą i tatą… Nawet jeden dzień tak spędzony może być dla dziecka cenniejszy niż jakikolwiek obóz. Czas ferii w naturalny sposób związany jest z odpoczynkiem. Mamy jednak coraz więcej okazji ku temu, żeby zaplanować ten czas w sposób aktywny, twórczy i kształtujący pewne postawy, a w wielu przypadkach także niedrogi. Istotne w tym wszystkim jest, by nie dać się zwariować, a z drugiej strony pokazać dzieciom i młodzieży, jak mądrze pożytkować czas odpoczynku. A wtedy ferie, wakacje i wszystkie dni wolne, których w tym roku wypada szczególnie dużo, niezależnie od pogody będą udane.

2018-01-11 07:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ferie z Prymasem Wyszyńskim

Niedziela podlaska 11/2020, str. VI

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

młodzi

ferie

Archiwum parafii

W kościele w Zuzeli, miejscu chrztu Sługi Bożego

W kościele w Zuzeli, miejscu chrztu Sługi Bożego

Śladami Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego podróżowała dosłownie i w przenośni 40-osobowa grupa młodych pod opieką i z inicjatywy ks. Sylwestra Grzeszczuka.

Dzięki współpracy parafii klasztornej w Węgrowie z Urzędem Miasta dzieci i młodzież w dniach od 10 do 14 lutego wzięły udział w warsztatach historycznych w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Dotyczyły one życia i zasług Prymasa. Dzięki nim młodzi podróżnicy poznali trudną historię tego wielkiego Polaka. Zwiedzili również pod kierunkiem profesjonalnego przewodnika miejsca w Warszawie związane z Prymasem Tysiąclecia. Rozpoczęli od wizyty w warszawskiej bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, w okolicach której kard. Wyszyński wspierał działania powstańcze i której powojenną odbudowę organizował, nadzorował i aranżował. Odwiedzili również miejsce pośmiertnego spoczynku Prymasa. Następnie przeszli ze Starego Miasta na pl. Piłsudskiego – miejsca pamiętającego celebrowane tu Msze św. zarówno przez Prymasa, jak św. Jana Pawła II, a dziś oczekujące go na wielkie wydarzenie – beatyfikację Prymasa.
CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona augustianka

Nauczyła się czytać i pisać, dopiero gdy wstąpiła do klasztoru. Była mistyczką, otrzymała dar łez i ekstaz. Upominała papieża Aleksandra VI.

Giovanna Negroni, znana wszystkim jako Nina, pochodziła z bardzo biednej, wieśniaczej rodziny Zanina i Giacominy Negroni. W Żywotach świętych z 1937 r. czytamy: „Rodzice jej, ludzie pobożni i cnotliwi, byli tak ubodzy, że nie mogli Weroniki posyłać do szkoły, tak że nie nauczyła się czytać ani pisać. Nie przeszkadzało jej to jednak nauczyć się od rodziców cnotliwości i gorącej miłości Pana Boga”. Nina zapragnęła życia zakonnego. W wieku 18 lat zapukała do drzwi surowego mediolańskiego klasztoru Sióstr Augustianek św. Marty, ale jej nie przyjęto. Giovanna Negroni nie zrezygnowała jednak ze swoich marzeń. W 1466 r., już jako 22-letnia dziewczyna, wstąpiła do klasztoru, gdzie pozostała do śmierci. Po przyjęciu otrzymała imię Weronika i powierzono jej najprostsze zadania. Opiekowała się portiernią, ogrodem i kurnikiem. Dla Weroniki najważniejsze były sprawy Boże i zjednoczenie się z Oblubieńcem. Dużo się modliła, podejmowała posty i pokutę. Została mistyczką. W kontemplacji osiągnęła taki stopień zaawansowania, że otrzymała dar łez, a nawet ekstaz. Otrzymała również dar proroctwa i czytania w ludzkich sercach. Bardzo intensywnie odczuwała swój stan jako grzeszny. Często rozważała Mękę Pańską. Gdy ze względu na jej słabe zdrowie proszono ją, by się oszczędzała, mówiła: „Chcę pracować, póki mam czas”. Ilekroć rozmyślała nad życiem Chrystusa i Jego cierpieniami, otrzymywała mistyczne wizje. Dopiero w klasztorze nauczyła się czytać i pisać. „Przez modlitwę i rozmyślanie rosła w niej znajomość rzeczy Boskich i w cnotach wielkie czyniła postępy” – czytamy w Żywotach świętych.
CZYTAJ DALEJ

Codziennie znika ponad 30 sklepów

2025-01-13 12:59

[ TEMATY ]

finanse

sklep

Karol Porwich/Niedziela

Ze względu na słabą koniunkturę, a także konkurencję e-handlu, w 2024 roku zlikwidowano 2 tys. tradycyjnych placówek, a kolejne 9 tys. zawiesiło działalność - podaje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Jak podaje dziennik, "po ubiegłorocznych zmianach w Polsce działa wciąż 367,1 tys. stacjonarnych sklepów – wynika z szacunków firmy Dun & Bradstreet, które +Rzeczpospolita+ poznała jako pierwsza".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję