W uroczystość Chrystusa Króla, podczas uroczystej sesji Akcji Katolickiej, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, przy udziale bp. Marka Mendyka, wręczył papieskie medale Benemerenti (Dobrze zasłużonym), kolejnym osobom z naszej diecezji. Należą one do grona ludzi, którzy na przestrzeni 25 lat istnienia diecezji legnickiej angażowali się w jej życie, tworzenie jej struktur, pomagali w kształtowaniu się tożsamości lokalnego Kościoła. Osoby nagrodzone zaprezentował podczas uroczystości ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Papieskie medale otrzymali:
Stanisława i Jan Sławscy
Małżonkowie od 25 lat bardzo aktywnie włączają się w życie Kościoła diecezjalnego i swojej parafialnej wspólnoty (należą do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Od momentu powstania diecezji w 1992 r. niezwykle ofiarnie zaangażowali się w tworzące się struktury Legnickiej Kurii Biskupiej i Wyższego Seminarium Duchownego. Pani Stanisława w 1992 r. zwolniła się z pracy państwowej, by pomagać w tworzeniu się Wyższego Seminarium Duchownego. Ciesząc się zaufaniem swoich przełożonych, pełniła funkcje: zaopatrzeniowca Seminarium, prowadziła także dom biskupa pomocniczego. Wszystkie powierzone zadania spełniała z niezwykłą gorliwością. Poświęciła temu też swoje zdrowie. Pan Jan objął funkcję kierowcy kurialnego (oddelegowany także do pomocy biskupa pomocniczego), zawsze dyspozycyjny, gotowy do pracy w sytuacjach nadzwyczajnych, dyskretny, pobożny. Zrezygnował z pracy zawodowego kierowcy, by wspierać diecezję tworzącą swoje struktury kościelne.
Bogumiła Wiśniewska
Emerytowana nauczycielka religii, długoletnia katechetka najpierw w parafii pw. św. Marcina w Jaworze, a potem także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze. Swoją pracę wykonywała zawsze z największą starannością, troszcząc się o religijne wychowanie młodego pokolenia. Od początku swojej posługi katechetycznej z wielką pasją, troską i wrażliwością odnosiła się do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, przygotowując je do przyjęcia sakramentów świętych.
W latach 1998-2008 pełniła funkcję doradcy metodycznego i konsultanta ds. katechezy w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu – filia w Legnicy. Od kilku lat prowadzi również zajęcia z pedagogiki specjalnej dla alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej.
Jest autorką programu katechetycznego dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Maria Przystasz
Od początku ustanowienia diecezji bardzo aktywnie włączyła się w wiele obszarów jej życia. Zarówno w zakresie historii sztuki sakralnej, jak i w ważnym obszarze duszpasterstwa osób niepełnosprawnych. Ponadto podjęła się dokumentacji istotnych wydarzeń z życia Kościoła diecezjalnego.
Reklama
Jest autorką kilkunastu tysięcy zdjęć, które stanowią dokumentację funkcjonowania struktur kościelnych w naszej diecezji, zwłaszcza Wyższego Seminarium Duchownego. Nie do przecenienia są jej zasługi w zakresie dokumentacji kartograficznej. Mając właściwe wykształcenie i zdobyte wieloletnią pracą doświadczenie kartograficzne, tworzyła mapę diecezji nie tylko na etapie jej organizowania, ale także przez lata służyła, przygotowując różnego typu opracowania dla poszczególnych dekanatów i parafii. Zawsze czyniła to bezinteresownie i bez specjalnego wynagrodzenia.
Na wniosek środowiska osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin została odznaczona honorowym tytułem „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej”. Wszelkie inicjatywy podejmowane (bez rozgłosu) przez panią Marię cieszyły się ogromnym uznaniem tego środowiska.
Zawsze skromna, otwarta, serdeczna, uśmiechnięta i dobra. Można bez przesady powiedzieć, że poświęciła się służbie Kościołowi i sprawom ludzi prostych, nierzadko opuszczonych i słabych. W jej domu, zawsze otwartym dla biednych i potrzebujących, stale można spotkać osoby niepełnosprawne, którym stara się w miarę swoich skromnych możliwości pomagać.
Zuzanna Cywka
Od początku istnienia diecezji jest bardzo zaangażowana w pomoc rodzinom. Bezinteresownie i ofiarnie służy w charakterze doradcy życia rodzinnego w poradni w Bolesławcu.
Od 29 lat jest związana z parafią pw. św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu. Jej działania na rzecz rodzin nie ograniczają się jednak tylko do parafialnej wspólnoty, ale z fachowych porad chętnie korzystają też mieszkańcy miasta i okolic. Jest osobą niezwykle życzliwą, uśmiechnięta, służącą dobrą radą i pomocą. To, co robi, czyni bez rozgłosu i specjalnego wynagrodzenia.
Irena i Ryszard Orzelscy
Reklama
Od 44 lat żyją w sakramentalnym związku małżeńskim. Są rodzicami pięciorga dzieci, w tym dwojga już w niebie. Mają również czworo wnucząt. Od 22 lat są związani z Ruchem Spotkania Małżeńskie. Zaczynali jako uczestnicy, a od 19 lat służą jako liderzy Spotkań Małżeńskich. Prowadzą różne formy pracy apostolskiej: rekolekcje podstawowe i pogłębiające dla małżeństw sakramentalnych, rekolekcje i wieczory dla zakochanych, rekolekcje dla par niesakramentalnych oraz turnusy wakacyjne. Organizują też spotkania poweekendowe raz w miesiącu dla małżeństw sakramentalnych oraz dla par niesakramentalnych.
Wszystkie działania podejmują z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem.
Wszystkim uhonorowanym, składamy nasze gratulacje.