Spotkanie, organizowane przez Papieską Radę „Cor Unum” i Papieską Komisję ds. Ameryki Łacińskiej we współpracy z biskupami Haiti, ma na celu podtrzymanie uwagi dla sytuacji w kraju, który nadal odczuwa skutki tamtej katastrofy naturalnej, i potwierdzenie bliskości Kościoła wobec narodu haitańskiego na etapie odbudowy. Przede wszystkim będzie to okazja do podsumowania pomocy udzielonej temu krajowi, jak również przeanalizowania rezultatów projektów wdrażanych od 2010 r.
W konferencji udział wezmą: przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, Kościoła w Haiti, niektórych konferencji episkopatu, pracownicy katolickich organizacji charytatywnych, reprezentanci zgromadzeń zakonnych, dyplomaci akredytowani przy Stolicy Apostolskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Relację wprowadzającą wygłosi kard. Robert Sarah, który jako przewodniczący Rady „Cor Unum” do końca 2014 r. zarządzał pomocą Ojca Świętego dla Kościoła w Haiti.
Pierwsza część konferencji będzie poświęcona „kompleksowemu spojrzeniu na proces odbudowy materialnej i duchowej”. Głos zabiorą: kard. Chibly Langlois, przewodniczący Konferencji Biskupiej Haiti, metropolita Miami na Florydzie abp Thomas Wenski; Alberto Piatti, przewodniczący fundacji AVSI (Associazione Volontari Solidarieta Internazionale), która zarządza niektórymi dziełami charytatywnymi w Haiti; oraz Eduardo Marques de Almeida, były przedstawiciel Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju w tym kraju.
Reklama
Następnie uczestników spotkania przyjmie na audiencji papież Franciszek.
Po południu swymi świadectwami i doświadczeniami ze współpracy międzynarodowej podzielą się osoby uczestniczące w odbudowie Haiti. Odbędzie się również dyskusja nt. kryteriów podejmowania działań i priorytetów na przyszłość.
Konferencję podsumuje bp Giampietro Dal Toso, sekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum”, po czym sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin odprawi dla uczestników spotkania Mszę św. w rzymskim kościele Santa Maria in Traspontina.
W styczniu 2010 r. w Haiti doszło do trzęsienia ziemi, które spowodowało śmierć około 230 tys. osób. Szacunki Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i ONZ mówią o 3 mln ludzi bezpośrednio poszkodowanych przez tę katastrofę naturalną. Zniszczeniu uległa większość infrastruktury, w tym wszystkie szpitale.