Stary Kontynent jest poważnie zagrożony. Trwa stan alarmowy. Ostatnio odbyło się kilka spotkań na szczycie dla ratowania chorej Europy. W październiku naliczyłam ich aż trzy. Najpierw ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, we współpracy z innymi europejskimi ambasadami, zorganizował na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie debatę zatytułowaną „Wartości europejskie dzisiaj”. Była to pogłębiona refleksja nad stanem Europy w momencie decydującym o jej przyszłości. Z kolei w trzech polskich miastach – w Częstochowie, w Łodzi i w Warszawie – Ruch „Europa Christi” przygotował kilkudniowy kongres z udziałem m.in. kard. Roberta Saraha, na którym zauważono, że zagubiona Europa przeżywa przede wszystkim głęboki kryzys wartości, który wynika z odchodzenia od Kościoła i nadętego pychą urojenia, że człowiek może sobie dać radę bez Boga, a nawet sam może być jako bóg. Ratunku dla Europy poszukiwano też na spotkaniu w Watykanie w końcu października podczas międzynarodowej debaty zorganizowanej przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) pod hasłem: „Przemyśleć na nowo Europę. Chrześcijański wkład w przyszłość projektu europejskiego”.
Watykańskie obrady w nowej auli synodalnej odbywały się z udziałem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, kard. Reinharda Marxa oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Rozmawiano za zamkniętymi drzwiami o integracji, dialogu i sile twórczej. Dyskusje w grupach roboczych prowadzili ambasadorzy krajów unijnych przy Stolicy Apostolskiej. Z politykami Unii Europejskiej i innymi uczestnikami obrad spotkał się papież Franciszek. Powiedział im, że Europa nie jest zbiorem liczb i instytucji, lecz składa się z ludzi. – Niestety, często zauważamy, jak wiele debat sprowadza się do dyskusji o cyfrach. Nie ma obywateli, są głosy – stwierdził Franciszek. Przypomniał o roli chrześcijan, którzy są dla świata tym, czym dusza dla ciała. Zwrócił uwagę na obronę nienarodzonych, na konieczność wierności dziedzictwu narodów Europy i poszanowania ich tożsamości. W watykańskiej konferencji uczestniczyła 12-osobowa delegacja z Polski, w której skład weszli m.in.: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, oraz eurodeputowani Marek Jurek, Ryszard Legutko i Jacek Saryusz-Wolski (wywiad z nim zamieszczamy wewnątrz numeru).
Wciąż jesteśmy świadkami absurdów. Niedawno Parlament Europejski 70-procentową większością głosów ogłosił aborcję jako prawo człowieka, a odmowę zabicia dziecka w łonie matki nazwał przemocą wobec kobiet. Głośna jest sprawa wydania we Francji wyroku na krzyż wieńczący pomnik św. Jana Pawła II. Zażądano też wyniesienia unijnej flagi z francuskiego parlamentu, bo ktoś zauważył, że jest zbyt religijna, że zawiera katolicką symbolikę. Francuskich polityków drażni 12 gwiazd nad głową Najświętszej Maryi Panny. Wyraźnie ujawnia się pokusa budowania cywilizacji bez Boga – na podobieństwo biblijnej wieży Babel. Trzeba więc Europę przemyśleć na nowo. Kard. Robert Sarah, obecny na Międzynarodowym Kongresie Ruchu „Europa Christi”, powiedział, że Europa straciła nie tylko wiarę w Boga, ale także wartość swojego człowieczeństwa. Zauważył jednocześnie, że pośród narodów Europy jeszcze tylko Polska jest normalna, dlatego ma do spełnienia wielką misję, aby Stary Kontynent odzyskał duszę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu