„Mędrcy poszli za Gwiazdą i wytrwali w drodze do Betlejem. Oni znaleźli Boga” - mówił dziś w homilii bp Antoni Długosz. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli.
W homilii bp Długosz przypomniał, że „tradycja chrześcijańska nazywa Mędrców ze Wschodu szczęśliwymi”. - Są oni szczęśliwi bo wraz z Bogiem znaleźli sens swego życia - mówił bp Długosz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Są szczęśliwi, bo spełniły się ich tęsknoty i marzenia, bo nie zawiedli się na swojej wierze. To wiara była ich zasadnicza i właściwą gwiazdą przewodnią. Byli wytrwali. Ich uniżenie i pokłon przed Dziecięciem stanowi świadectwo ich wielkości” - kontynuował bp Długosz i dodał, że „najczęściej bowiem to, co wielkie, bywa niepozorne, a w każdym razie nie musi być głośne i sztucznie wychwalane”.
Reklama
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „trzej Mędrcy zapoczątkowali wielki korowód poszukiwaczy i odkrywców Boga”. - Współczesny człowiek podobnie jak owi Mędrcy wciąż szuka Boga. Potrzebuje Go, choć może o tym wcale nie myśli. Bywa tak, że Go zupełnie nie zna - podkreślił biskup i dodał, że „być może zdechrystianizowane i neopogańskie otoczenie nie stworzyło mu warunków koniecznych do poznania Jezusa”.
„Szukamy Jezusa i podobnie jak Mędrcy ze Wschodu wciąż przeżywamy Tajemnicę Epifanii. Bóg się wciąż przed nami odsłania, pozwala się szukać, daje się poznać. Bóg przybliża nas do siebie i zbawia” - kontynuował biskup.
Biskup przypomniał również, że „mądrość to wiedza inspirowana przez miłość”. - Myślenie dogłębne, wnikanie w tajemnice świata, w godność osoby, w głos sumienia prowadzi do wiary w Stwórcę. Dlatego można wysnuć wniosek, że w wielu wypadkach ateizm jest defektem intelektu - mówił bp Długosz.
„Musimy pamiętać, że idąc drogą Mędrców czeka nas szyderstwo ze strony świata, tzn. ludzi, którzy Jezusa nie szukają” - dodał biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i zaznaczył, że „ludzie szukający Boga często spotykają się z wrogością i niechęcią otoczenia”.
„Nie możemy się poddać terrorowi bezbożnej cywilizacji. Idźmy z Mędrcami do celu. Upadnijmy na twarz przed Bogiem żywym i oddajmy Mu pokłon” - zaapelował bp Długosz.
Po Mszy św. Orszak wyruszył w kierunku pl. Biegańskiego, gdzie odbyło się krótkie widowisko plenerowe. Ostatnim etapem było przejście w stronę Jasnej Góry, gdzie królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus - "Królowi królów".
Reklama
Orszaki Trzech Króli organizowane w archidiecezji częstochowskiej w tym roku przeszły również ulicami m. in. Zawiercia, Radomska, Działoszyna, Żarek, Gorzkowa-Trzebniowa, Widzowa i Wielunia.
Orszaki Trzech Króli w Działoszynie rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Na zakończenie Orszaku jego uczestnicy wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu „Contra”. W trakcie Orszaku wystąpiła orkiestra cementowni „Warta”.
Także Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami Zawiercia, Radomska i Wielunia. W Radomsku Orszak rozpoczął się o godz. 11. 30 Mszą św. w Kolegiacie św. Lamberta. Na zakończenie Orszaku w kościele NMP Królowej Polski Teatr Źródło zaprezentował jasełka.
Natomiast w Wieluniu Orszak rozpoczął się w kościele św. Barbary Mszą św. o godz. 14.00. następnie Orszak przemaszerował na halę WOSiR-u. Po drodze wystąpił m. in. Teatr Maska z Liceum Katolickiego. Na zakończenie w hali WOSiR odbyło się wspólne kolędowanie. W tym kolędowaniu pomagał zespół Mała Armia Jezusa z Blachowni, a cały koncert poprowadził Dariusz Kowalski, znany aktor scen teatralnych, a szerszej publiczności znany jako Janusz Tracz z serialu „Plebania”.
W Żarkach Miasto z trzech szkół : Gimnazjum, Szkoły Podstawowej oraz z Zespołu Szkół im. T. Kościuszki, wyruszyły trzy orszaki złożone z uczniów, nauczycieli, rodziców oraz gości. Grupy udały się do kościoła parafialnego pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, gdzie odprawiona została Msza św. .Po zakończeniu Mszy św. korowód przeszedł ulicami Piłsudskiego i Kościuszki do pomnika Bł. Ludwika Gietyngiera.