W jubileusz 100-lecia objawień Maryi w Fatimie wpisała się uroczystość konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy, która odbyła się 14 października. Konsekratorem był bp Andrzej Suski. Mszę św. koncelebrował biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka, proboszcz miejsca ks. kan. Gabriel Aronowski oraz kapłani z diecezji toruńskiej i pelplińskiej. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych wszystkich szczebli, środowiska leśniczego, budowniczy kościoła, parafianie i czciciele Matki Bożej.
Żywy Kościół
Po uroczystym ingresie proboszcz miejsca, zwracając się z prośbą o konsekrację kościoła, przedstawił historię parafii i świątyni. – Parafia to wspólnota, więc budowa kościoła powinna rozpoczynać się od budowy wspólnoty ludzi – mówił. Podkreślił, że świątynia była i nadal jest bardzo potrzebna wiernym. Zwrócił uwagę na wiele związków brodnickiej parafii ze św. Janem Pawłem II, którego relikwie są przechowywane w świątyni. Nawiązując do patronki, Matki Bożej Fatimskiej, dodał, że przesłanie orędzia fatimskiego służy wartościom ostatecznym i zwraca uwagę na Chrystusa. Liturgia rozpoczęła się od obrzędu pokropienia wodą święconą ścian i ołtarza świątyni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pieczęć Boga
Reklama
W homilii bp Andrzej mówił o istocie świątyń chrześcijańskich, które są świadectwem wiary oraz pragnienia Boga. – Liturgią konsekracyjną sam Bóg przykłada pieczęć na swoje dzieło – powiedział. Świątynia jednoczy wszystkich, tu nie ma podziału, a każdy kamień świątyni mówi kolejnym pokoleniom, że człowiek nie może obejść się bez Boga – dodał. Zwrócił również uwagę na ołtarz, jego miejsce i rolę w Liturgii, podczas której następuje jednoczenie ludzi z Bogiem. – W kościele Bóg nas wysłuchuje, przygarnia do siebie i umacnia na drodze ludzkiego pielgrzymowania – podkreślił.
Bp Suski podziękował wszystkim, którzy wspierali proboszcza we wszelkich staraniach. Zachęcił do budowania żywego Kościoła i trwania we wspólnocie oraz uwrażliwiał na potrzeby duchowe drugiego człowieka. Życzył, by świątynia i sprawowana w niej Eucharystia była miejscem wzmacniania wiary, doświadczania obecności Boga, otrzymywania wielu łask, miejscem duchowego rozwoju, uświęcania i jedności.
Konsekracja
Po homilii odmówiono Litanię do Wszystkich Świętych oraz modlitwę konsekracyjną. Następnie Ksiądz Biskup namaścił ołtarz. Od chwili namaszczenia ołtarz stał się miejscem przeznaczonym wyłącznie do składania eucharystycznej ofiary. Namaszczono także ściany kościoła. Po uroczystym wniesieniu kadzielnicy okadzony został ołtarz i ściany świątyni. Dym kadzidła stał się symbolem modlitwy i błagań zanoszonych ku niebu. Kolejnym elementem obrzędu konsekracji było wniesienie do świątyni paschału i świec, które zapalone przez bp. Andrzeja umieszczone zostały przy ołtarzu oraz przy zacheuszkach. Dopełnieniem obrzędów konsekracyjnych była procesja z kwiatami oraz przyozdobienie nimi prezbiterium. W procesji z darami do ołtarza przyniesiono m.in. monstrancję, kielich mszalny i szaty liturgiczne.
Na koniec odśpiewano uroczyste „Te Deum Laudamus”. Ks. kan. Aronowski dziękował parafianom, fundatorom, wykonawcom i wszystkim wspierającym pracą, ofiarą i modlitwą dzieło budowania i upiększania świątyni. Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz przedstawiciele parafian słowa wdzięczności skierowali w stronę księży biskupów oraz księdza proboszcza. Następnie księża biskupi, proboszcz, przedstawiciele inwestorów i wykonawców złożyli podpisy pod dokumentem konsekracyjnym kościoła.