Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław europejską stolicą Seniorów

Niedziela wrocławska 40/2017, str. 4

[ TEMATY ]

seniorzy

Materiały organizatora

Marsz kapeluszy

Marsz kapeluszy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marsz kapeluszy, targi senioralne, koncerty, bale, potańcówki, igrzyska sportowe, konkursy, warsztaty, spotkania, prelekcje, akademia zdrowia i festiwal filmowy – trwają wrocławskie obchody Dni Seniora!

1493 kapelusze

Wrocławskie obchody Dni Seniora rozpoczęły się hucznie i kolorowo. 15 września seniorzy w barwnym pochodzie kapeluszy udali się z pl. Nowy Targ na Rynek, gdzie miał miejsce występ senioralnej grupy tanecznej „Gracje”, pokazy stepowania oraz międzypokoleniowa Zumba Gold. Wtedy też Prezydent Wrocławia przekazał seniorom symboliczne klucze do miasta. W marszu kapeluszowym, który od 9 lat inauguruje święto wrocławskich seniorów, udział wzięli także studenci oraz dzieci z wrocławskich szkół i przedszkoli. Na wydarzenie przybyli goście z wielu miast Polski oraz berlińska grupa seniorów „Seniorenforderveien” zorganizowana przez Nazife Demir z „Berlin meets Wroclove”.  Udało się pobić kapeluszowy rekord Guinessa! W marszu kapeluszy wzięło udział 1493 seniorów – o 193 więcej niż w roku ubiegłym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Atrakcji nie zabraknie

Wśród blisko 200 wydarzeń, które zamieszczone są w harmonogramie obchodów senioralnego święta, nie zabraknie oferty kulturalnej: koncertów w Narodowym Forum Muzyki, muzycznych spotkań w Scenie Kamienica, Przeglądu Małych Form Teatralnych i Kabaretów w Centrum Kultury AGORA czy Festiwalu Filmowego ,,Si Senor” w Kinie Nowe Horyzonty. Organizatorzy przygotowali także programy edukacyjne. Funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji oraz specjaliści od bezpieczeństwa w sieci internetowej poprowadzą prelekcje dotyczące bezpieczeństwa seniorów. Miejska i Dolnośląska Biblioteka Publiczna oferują bezpłatne pokazy, warsztaty i prelekcje. W Dni Seniora włączają się także wrocławskie muzea: Muzeum Architektury, Muzeum Narodowe i Muzeum Pana Tadeusza. Dolnośląska Szkoła Wyższa w ramach międzypokoleniowych działań towarzyszyć będzie seniorom w artystycznych i kulturalnych poszukiwaniach. Uczelnia zaprasza do udziału w konkursach i spotkaniach poetycko-muzycznych. Niewątpliwą atrakcją będą potańcówki dla seniorów, m.in.: na dachu Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, we Wrocławskim Domu Literatury czy w Stowarzyszeniu TRATWA przy ul. Legnickiej 65.

Reklama

Senioriada

Senioriada, czyli Igrzyska Sportowe na stałe wpisały się w program święta seniorów. Podczas zawodów osoby powyżej 50. roku życia będą mogły sprawdzić zarówno swoją kondycję fizyczną, jak i zdolność zapamiętywania. Zawodnicy będą rywalizować w następujących konkurencjach: turniej szachowy, brydżowy, gry w scrabble i kręgle, rowerowy paleton, nordic walking, zawody pływackie, czy ergometr wioślarski. 7 października w Parku Zachodnim przy Hali Orbita odbędzie się Ogólnopolski Bieg Seniora, w którym seniorzy pokonają trasę 5 km.

Szczegółowy harmonogram dostępny na stronie internetowej: www.seniorzy.wroclaw.pl

Na zdrowie!

Jest sportowo i kulturalnie, ale ważne jest także zdrowie naszych seniorów. W ramach działań prozdrowotnych zorganizowano bezpłatne badania i konsultacje medyczne. W Akademii Zdrowia Seniora na starszych wrocławian czekają warsztaty prowadzone we współpracy z farmaceutami, dietetykami i innymi specjalistami. Z kolei Centrum Medyczne Synexus zachęca do uczestnictwa w Białych Sobotach w nowej siedzibie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 12 we Wrocławiu oraz do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach poziomu glukozy we krwi i pomiarze ciśnienia krwi w wyznaczonych siedzibach MOPS-u. Kolejne już 29 września.

Bal Seniora

Dni Seniora zakończy koncert Haliny Kunickiej, piosenkarki znanej m.in. z utworu ,,To były piękne dni”. Artystka wystąpi 13 października w Centrum Kultury Impart z pianistą Jerzym Derflem. Po koncercie organizatorzy serdecznie zapraszają seniorów na Wrocławski Bal Seniora w Restauracji „Letnia” na terenie ZOO. Szampańska zabawa gwarantowana!

2017-09-27 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykański apel o objęcie większą troską ludzi starszych i samotnych

[ TEMATY ]

Watykan

samotność

seniorzy

koronawirus

„Powaga chwili wzywa nas wszystkich do zrobienia więcej” – podkreśla Watykan wzywając do objęcia większą troską ludzi starszych i samotnych. Przypomina też o straszliwych dramatach rozgrywających się w czasie epidemii w wielu domach opieki, którym trzeba jak najszybciej zapobiec. Apeluje, by nie zostawiać ludzi starszych, ponieważ w samotności koronawirus zabija mocniej.

To szczególne przesłanie w czasach pandemii sygnowane jest przez watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Nawiązując do włoskich statystyk, mówiących o tym, że ponad 80 proc. ofiar koronawirusa miało więcej niż 70 lat, przypomina ona, że grozi nam utracenie całego pokolenia dziadków.

Przesłanie zachęca, by wszędzie tam, gdzie niemożliwe są osobiste odwiedziny u potrzebujących znaleźć nowe kreatywne formy wsparcia: częste rozmowy przez telefon, pisanie listów, dostarczanie do domu żywności i potrzebnych leków, okazywanie codziennych gestów solidarności i modlitwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Szkaplerz „kołem ratunkowym”

Szkaplerz to najpopularniejsza obok Różańca świętego forma pobożności maryjnej. Historia szkaplerza sięga góry Karmel w Ziemi Świętej, kiedy to duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili tam życie modlitewne. Było to w XII wieku. Z powodu prześladowań ze strony Saracenów bracia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przenieśli się do Europy i dali początek zakonowi zwanemu karmelitańskim.
W południowej Anglii w Cambridge mieszkał pewien bogobojny człowiek - Szymon Stock, generał zakonu, który dostrzegając grożące zakonowi niebezpieczeństwa, modlił się gorliwie i błagał Maryję, Najświętszą Dziewicę, o pomoc. Pewnej nocy, z 15 na 16 lipca 1251 r., ukazała mu się Najświętsza Panienka w otoczeniu aniołów. Szymon otrzymał od Maryi brązowy szkaplerz i usłyszał słowa: „Przyjmij, Synu najmilszy, szkaplerz Twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla Ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”. Od tamtej pory karmelici noszą szkaplerz, czyli dwa prostokątne skrawki wełnianego sukna z naszytymi wyobrażeniami Matki Bożej Szkaplerznej i Najświętszego Serca Pana Jezusa, połączone tasiemkami. Słowo „szkaplerz” pochodzi od łacińskiego słowa „scapulae” (plecy, barki) i oznacza szatę, która okrywa plecy i piersi. Papież Pius X w 1910 r. zezwolił na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym.
Do wielkiej Rodziny Karmelitańskiej chcieli przynależeć wielcy tego świata - królowie, książęta, możnowładcy, ale i zwykli, prości ludzie. Dzięki papieżowi Janowi XXII - temu samemu, który wprowadził święto Trójcy Świętej i wyraził zgodę na koronację Władysława Łokietka - szkaplerz stał się powszechny. Papież miał objawienia. Matka Boża przyrzekła szczególne łaski noszącym pobożnie szkaplerz karmelitański. A Ojciec Święty ogłosił te łaski światu chrześcijańskiemu bullą „Sabbatina” z dnia 3 marca 1322 r. Bulla mówiła o tzw. przywileju sobotnim. Szczególne prawo do pomocy ze strony Maryi w życiu, śmierci i po śmierci mają ci, którzy noszą szkaplerz. Jest to niejako suknia Maryi, czyli znak i nieomylne zapewnienie macierzyńskiej opieki Matki Bożej. Kto nosi szkaplerz karmelitański, ten otrzymuje obietnicę, że dusza jego wkrótce po śmierci będzie wyzwolona z czyśćca. Stanie się to w pierwszą sobotę miesiąca po śmierci. Oczywiście, pod warunkiem, że ta osoba nosiła szkaplerz w należytym duchu i żyła prawdziwie po chrześcijańsku, zachowała czystość według stanu i modliła się modlitwą Kościoła.
Jan Paweł II pisał do przełożonych generalnych Zakonu Braci NMP z Góry Karmel i Zakonu Braci Bosych NMP z Góry Karmel, że w znaku szkaplerza zawiera się sugestywna synteza maryjnej duchowości, która ożywia pobożność ludzi wierzących, pobudzając ich wrażliwość na pełną miłości obecność Maryi Panny Matki w ich życiu. „Szkaplerz w istocie jest «habitem» - podkreślał Ojciec Święty. - Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony lub stowarzyszony w mniej lub więcej ścisłym stopniu z zakonem Karmelu, poświęconym służbie Matki Najświętszej dla dobra całego Kościoła. Ten, kto przywdziewa szkaplerz, zostaje wprowadzony do ziemi Karmelu, aby «spożywać jej owoce i jej zasoby» (por. Jr 2, 7) oraz doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie, by wewnętrznie się przyoblekać w Jezusa Chrystusa i ukazywać Jego życie w samym sobie dla dobra Kościoła i całej ludzkości” (por. Formuła nałożenia szkaplerza).
Papież Polak od wczesnych lat młodości nosił ten znak Maryi. I zawsze zaznaczał, jak ważny w jego życiu był czas, gdy uczęszczał do kościoła na Górce (Karmelitów) w Wadowicach. Szkaplerz przyjęty z rąk o. Sylwestra nosił do końca życia. (Szkaplerz św. Jana Pawła II znajduje się w klasztorze Karmelitów w Wadowicach.) W orędziu z okazji jubileuszu 750-lecia szkaplerza karmelitańskiego pisał, że szkaplerz „staje się znakiem przymierza i wzajemnej komunii między Maryją i wiernymi, a w rezultacie konkretnym sposobem zrozumienia słów Jezusa na krzyżu do Jana, któremu powierzył swą Matkę i naszą duchową Matkę”.
Matka Boża, kończąc swe objawienia w Lourdes i w Fatimie, ukazała się w szatach karmelitańskich jako Matka Boża Szkaplerzna. Wszystkie osoby noszące szkaplerz karmelitański mają udział w duchowych dobrach zakonu karmelitańskiego. Ten, kto go przyjmuje, zostaje na mocy jego przyjęcia związany mniej lub bardziej ściśle z zakonem karmelitańskim. Rodzinę Karmelu tworzą następujące kręgi osób: zakonnicy i zakonnice, Karmelitańskie Instytuty Życia Konsekrowanego, Świecki Zakon Karmelitów Bosych (dawniej zwany Trzecim Zakonem), Bractwa Szkaplerzne (erygowane), osoby, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością w różnych formach zrzeszania się (wspólnoty lub grupy szkaplerzne) oraz osoby, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością, ale bez żadnej formy zrzeszania się. Do obowiązków należących do Bractwa Szkaplerznego należy: przyjąć szkaplerz karmelitański z rąk kapłana; wpisać się do księgi Bractwa Szkaplerznego; w dzień i w nocy nosić na sobie szkaplerz; odmawiać codziennie modlitwę zaznaczoną w dniu przyjęcia do Bractwa; naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć.

Modlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędowniczko Szkaplerza świętego! Matko Boga! Oto ja, Twoje dziecko, wznoszę do Ciebie błagalne ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
Jeśli Ty mnie nie wysłuchasz, do kogóż mam się udać?
Wiem, o dobra Matko, że Serce Twoje wzruszy się moim błaganiem i wysłuchasz mnie w moich potrzebach, gdyż Wszechmoc Boża spoczywa w Twoich rękach, a użyć jej możesz według upodobania.
Od wieków tak czczona, najszlachetniejsza Pocieszycielko utrapionych, powstań i swą potężną mocą rozprosz cierpienie, ulecz, uspokój mą zbolałą duszę, o Matko pełna litości! Ja wdzięcznym sercem wielbić Cię będę aż do śmierci. Na twoją chwałę w Szkaplerzu świętym żyć i umierać pragnę. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek modli się o pokój na świecie

2024-07-16 14:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Niech Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel obdarzy pocieszeniem i wyjedna pokój wszystkim narodom uciemiężonym okropnościami wojny. Proszę, nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie, Palestynie, Izraelu, Mjanmie” - napisał dziś Ojciec Święty na portalu X.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję