Krzysztof Kunert: – Już po raz drugi we Wrocławiu odbędzie się Festiwal Niepokalanów. Wszystko już dopięte na ostatni guzik?
Piotr Petrus: – Praktycznie jesteśmy gotowi.
– Jaka jest główna idea tegorocznego Festiwalu?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Festiwal promuje wyższe wartości, zaprasza do refleksji, a przede wszystkim wychodzi naprzeciw potrzebom publiczności szukającej dobra w przestrzeni publicznej. Tegoroczna edycja Festiwalu upłynie pod hasłem: „Prawda nas wyzwoli” (por. J 8,32).
– Jakich gości możemy się spodziewać w tym roku?
– Jednym z najważniejszych punktów tegorocznej edycji Festiwalu będzie przegląd filmowy. Zostaną w nim zaprezentowane filmy wskazane przez powszechnie znane osoby świata sztuki filmowej. Osoby te obejrzą filmy wraz z widzami, a następnie poprowadzą dialog z publicznością na temat wybranego przez siebie obrazu. Swój udział w tej formule festiwalowej potwierdzili m.in. Krzysztof Zanussi, Radosław Pazura, Adam Woronowicz, Dominika Figurska. Gościem specjalnym będzie Arnaldo Casali z Włoch, związany z festiwalem filmowym w Terni, zaś galę kończącą Festiwal poprowadzą aktorzy: Małgorzata Buczkowska-Szlenkier i Ksawery Szlenkier.
– Festiwal to przede wszystkim przegląd filmowy. Na co mogą liczyć widzowie?
Reklama
– W ramach przeglądu filmowego zobaczymy m.in. takie filmy, jak: Misja”, reż. Roland Joffé, „Gdy budzą się demony”, reż. Roland Joffé, „Siódma Pieczęć”, reż. I. Bergman. Wszystkie projekcje odbywać się będą w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.
– W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu będą miały miejsce dwa konkursy. Co to za konkursy i ile prac napłynęło w poszczególnych kategoriach?
– Pierwszy to konkurs na najlepszy film fabularny pełnometrażowy. Po preselekcji będzie w tym konkursie maksymalnie 9 filmów, które oceni jury w składzie: Dariusz Regucki, Łukasz Adamski, o. dr Marek Kotyński CSSR (biogramy na stronie mkff.pl). Nagrodą główną w Konkursie na najlepszy Film Fabularny będzie nagroda pieniężna w wysokości 10 000 zł oraz statuetka. Natomiast drugi konkurs o statuetkę św. Jana Bosco przewidziany jest dla młodzieży. Tu filmy ciągle napływają
– W ramach Festiwalu poza przeglądem filmów odbywają się wydarzenia towarzyszące. Jakie?
Reklama
– Będą to dwa wykłady o św. Maksymilianie Kolbe, prowadzone przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa (październik 2017 r.). Będzie wystawa Niepokalanów i o. Kolbe (październik 2017 r.). Zapraszamy także na dyskusję panelową „Prawda na ekranie”, w której wezmą udział prof. Krzysztof Zanussi, Arnaldo Casali, Tomasz Terlikowski, Adamski Łukasz oraz o. Michał Legan (26 października 2017 r.). Obok panelu będą też spotkania z gośćmi specjalnymi. Red. Tomasz Terlikowski opowie o swojej nowej książce „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika” (25 października 2017 r.), swoje spotkanie z uczestnikami Festiwalu będzie miał także gość z Włoch, Arnaldo Casali (23 października 2017 r.). Festiwal jednak nie opuścił całkowicie swojej kolebki. Od kwietna do listopada br. w sali przy Klasztorze Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie odbywają się bowiem Otwarte Pokazy Filmowe, podczas których osoby ze świata kultury prezentują wybrane przez siebie filmy.
– Przypomnijmy na koniec – kiedy i gdzie – odbędzie się Festiwal?
– Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów odbędzie się we Wrocławiu w dniach 22-27 października. Jego organizatorami są wrocławska Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II oraz Klasztor Ojców. Franciszkanów z Niepokalanowa. Informacje o Festiwalu dostępne są na stronie: mkff.pl lub pod nr. tel. +48 533-364-777. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest, oczywiście, bezpłatny.