- Współczesny świata coraz częściej domaga się od wyznawców Chrystusa czytelnego świadectwa wiary. Nie można już tak łatwo jak w minionych dziesięcioleciach żyć wtopionym w społeczeństwo. Życie zawodowe i osobiste zmusza człowieka do jasnego określenia się. Mając więc świadomość, że bez głębokiej modlitwy i życia sakramentalnego wiara powoli zamiera podjęliśmy inicjatywę Jerycha Różańcowego. Nieustanna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem objęła wszystkie nasze parafie, wspólnoty zakonne, a nawet takie placówki jak więzienia, szpitale i Domy Pomocy Społecznej - powiedział abp Hoser.
Podkreślił, że dla wielu był to czas głębokiego nawrócenia, pojednania z Bogiem oraz z drugim człowiekiem. Jednym z widocznych owoców Jerycha było także powstanie 160 nowych Kół Żywego Różańca, czyli ponad 3 tys. ludzi zdecydowało się na codzienną modlitwę jedną z tajemnic różańcowych. Część z podjęła modlitwę nich w intencji swoich dzieci – zwrócił uwagę ordynariusz warszawsko-praski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Powiedział również, że coraz więcej młodych osób korzysta z oferty Parafialnych Ośrodków Formacji Rodziny. - Wiara wymaga pogłębionej katechezy. Myśląc więc o tych którzy wchodzą w dorosłe życie oraz o małżeństwach kontynuowaliśmy otwieranie w kolejnych. Oferowana w nich formacja pozwala ludziom odkryć zadania stojące przed rodziną na różnych etapach jej rozwoju oraz sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – powiedział abp Hoser.
Dodał, że idąc drogą wiary człowiek potrzebuje także właściwego środowiska w którym mógłby wzrastać i w które mógłby się zaangażować. - Aby uaktywnić ludzi świeckich i pomóc im głębiej wejść w życie Kościoła lokalnego w kolejnych parafiach powoływano także do istnienia Parafialne Rady Duszpasterskie. Część z nich przeszło już specjalistyczne szkolenia dzięki którym ich członkowie mają świadomość swojej roli i stojących przed nimi wyzwań – stwierdził biskup warszawsko-praski.
Wyraził również radość z dynamicznych przygotowań diecezji do Światowych Dni Młodzieży. – Nad wszystkim czuwa u nas Centrum Diecezjalne, któremu podlegają koordynatorzy parafialni i liczne grono wolontariuszy. Dla koordynatorów w drugiej połowie roku odbył się już także pierwszy trzymiesięczny kurs zorganizowany przy współpracy z UKSW – powiedział abp Hoser.
Zapowiedział, że z myślą o młodzieży w czerwcu 2015 roku zostanie także otwarty na tyłach katedry św. Floriana ‘Międzyuczelniany Dom dla Studentów’. Natomiast wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci wznoszone jest na stołecznej Białołęce sanktuarium św. Gabriela. - Poprzez przykład tego młodego włoskiego pasjonisty chcemy pokazać dzieciom i młodzieży, że wiara nie jest smutna a świętość jest możliwa – powiedział abp Hoser.