W liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. celebrowanej na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. 14 sierpnia przy polowym ołtarzu zbudowanym nieopodal Bloku 11 i ściany straceń, razem z biskupem Piotrem stanął biskup senior Tadeusz Rakoczy oraz przedstawiciel niemieckiego Episkopatu abp Ludwik Schick z Bambergu; modlili się także franciszkanie i kapani naszej diecezji. W uroczystości wzięli udział pielgrzymi z Polski i zagranicy.
W homilii Biskup podkreślił wyjątkowość postaci św. Maksymiliana i przedstawił jego heroiczny czyn ofiarowania życia za brata w perspektywie wydarzenia paschy Chrystusa. – Chrześcijańskie przekonanie, że miłość jest silniejsza niż zło i mocniejsza od śmierci, było tym, co podtrzymywało Maksymiliana w jego powolnym umieraniu. Właśnie dlatego katolicka i chrześcijańska odpowiedź na ludzkie nieprawości nie ma postaci argumentu, bo tego się wytłumaczyć nie da. Ma postać wydarzenia, którym jest paschalna tajemnica krzyża i zmartwychwstania Chrystusa. Odpowiedź na okrutną rzeczywistość obozu ma wymiar paschalnego zwycięstwa – mówił Biskup. Przypomniał także o jubileuszu 25-lecia powstania diecezji bielsko-żywieckiej, której głównym patronem ustanowiony został św. Maksymilian Maria Kolbe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na zakończenie liturgii wicewojewoda małopolski Józef Gawron odczytał list od premier Beaty Szydło, w którym zapewniła ona uczestników o swojej pamięci i modlitwie. Głos zabrał także o. Marian Gołąb, przełożony Krakowskiej Prowincji Franciszkanów. Przypomniał m.in. o przypadającej w tym roku setnej rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej, wskazując, że oddanie Matce Bożej było głównym rysem duchowości św. Maksymiliana.
Celebrację Eucharystii poprzedziło odprawione w Harmężach nabożeństwo „Transitus” oraz przejście wiernych w pieszej pielgrzymce z Centrum św. Maksymiliana pod ścianę Bloku 11. Podobna pielgrzymka wyruszyła także z oświęcimskiej parafii dedykowanej męczennikowi. Obie grupy spotkały się na terenie obozu, gdzie pod ścianą straceń delegacje różnych środowisk złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Dzień wcześniej bp Greger przewodniczył Sumie odpustowej w parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach.