Organizatorzy – Dzieła Misyjne Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz Miłośnicy Grodu – przygotowali dla uczestników imprezy mnóstwo atrakcji. Można było popływać starodawną łodzią i rowerkiem wodnym, wybrać się na historyczną wycieczkę po Grodzie, a przede wszystkim spotkać się z misjonarzami o. Mariuszem Bartuzim ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki i s. Ireną Karczewską, franciszkanką misjonarką Maryi.
– Dwa lata temu wróciłem z Afryki, aby zajmować się animacją misyjną. Do Posadowa przyjechałem na zaproszenie ks. Andrzeja Łuszcza, aby opowiedzieć o misjach, ale przede wszystkim wśród młodych ludzi zasiać ziarenko, które być może kiedyś zakiełkuje powołaniem misyjnym – wyznał ojciec Mariusz. – Częścią mojej pracy jest też pamięć i wsparcie dla tych, którzy pracują na misjach. Mamy ponad dwa tysiące polskich misjonarzy w świecie i każdy z nich potrzebuje ludzi, którzy się za niego modlą, ale też wspierają podejmowane przez niego dzieła finansowo. Wielokrotnie tego doświadczyłem, że drobne sumy powodują, że na misjach ruszają wielkie projekty. Każdy grosz, który został przeznaczony na wsparcie polskich misjonarzy, da ogromne owoce tam na miejscu – podkreślił ojciec biały.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas pikniku dużą popularnością cieszyły się loteria i kawiarenka misyjna. Ponad 5 tys. zł zastanie przekazane na potrzeby misji, w tym na zakup środków transportu dla misjonarzy w ramach MIVA Polska.
– Otwarte serca ludzi to nieoceniony skarb – radości nie krył gospodarz miejsca, dyrektor Diecezjalnych Dzieł Misyjnych, twórca Grodu w Posadowie i proboszcz parafii Buśno ks. Andrzej Łuszcz.
– Piknik był adresowany do całych rodzin nie tylko z terenu gminy Telatyn, ale z całej naszej diecezji. Jednym z istotnych jego celów była integracja poszczególnych grup wiekowych, ożywienie ducha rodzinnego i misyjnego, prezentacja umiejętności artystycznych i sportowych, zachęcanie dzieci i rodziców do aktywnego uczestniczenia w proponowanych zabawach oraz konkursach, stworzenie okazji do wspólnego spędzania czasu rodziców i dzieci na terenie Grodu. Myślę, że był to owocny czas, który dał wiele sposobności do pogłębienia wiedzy na temat ewangelizacji, a także do refleksji nad naszą wspólną odpowiedzialnością za los bliźnich – podkreślił ks. Andrzej.
W trakcie imprezy można było również pogrillować, zagrać w tenisa stołowego i wziąć udział w konkursach: wędkarskim, na potrawę regionalną, strzelania z łuku i na najpiękniejszy zamek z piasku. Uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z gockim rzemiosłem, tradycją i sztuką wojenną oraz spróbować specjałów kuchni gockiej przygotowanych przez Masłomęckie Stowarzyszenie Wioska Gotów i Drużynę Grodu Czerwień z Tyszowiec.
Reklama
W czasie imprezy na scenie wystąpili młodzi artyści odnoszący wiele sukcesów w konkursach w Polsce i za granicą, wokalista – Krzyś Gągoł i pianistka – Wiktoria Szpindor. Niewątpliwą atrakcją dnia był koncert Mietka Szcześniaka i zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem FRESH.
– Fantastyczny piknik z mnóstwem atrakcji – stwierdził Bartek z Lubyczy Królewskiej. – Oby częściej odbywały się takie imprezy. Fajnie, że coś się dzieje, bo w takich małych miejscowościach to ważne, by ludzie obcowali z kulturą.
A kolejny piknik już za rok i jak zapewniają organizatorzy, atrakcji będzie z pewnością jeszcze więcej.