Wzorem lat ubiegłych szopkę przygotowano na tzw. jasnogórskich fosach, w dawnych paulińskich ogrodach. To jedna z największych w Polsce inscenizacji świątecznych, zbudowana na otwartej powierzchni - zajmuje ok. 2,5 tys. m kwa. Należy także do tzw. „żywych” szopek.
Tematem przewodnim „betlejemki” są słowa: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. To nawiązanie do hasła to roku duszpasterskiego w Kościele. Dopełniają go inne wezwania, m.in.: "Czas ucieka, wieczność czeka" oraz "Zatrzymaj się i pomyśl po co żyjesz".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W centralnej części ogrodów stoi szopa, nad którą bije blask świecącej gwiazdy betlejemskiej oraz widoczne sylwetki dwóch aniołów. We wnętrzu chaty, po prawej stronie, umieszczony jest żłóbek z Dzieciątkiem, obok figury Maryi i św. Józefa oraz pasterzy, aniołów i trzech króli.
Po przeciwnej stronie przygotowano specjalną dekorację zachęcającą do chwili refleksji. Upływający szybko czas symbolizują zegary, a lustra zachęcają do spojrzenia na siebie i odpowiedzi na pytanie: jakim jestem człowiekiem.
- Jesteśmy zapędzeni, zapracowani, nie mamy czasu na refleksje nad naszym życiem i właśnie ta szopka jest takim miejscem, gdzie powinniśmy się zastanowić nad sobą i pomyśleć jacy jesteśmy wobec Boga i siebie – powiedział KAI o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.
Reklama
O. Robert Jasiulewicz, rzecznik Jasnej Góry podkreśla, że „zegary przypominają nam o biegnącym czasie, my biegniemy, ale czas również nie zwalnia i warto zastanowić się, dokąd tak naprawdę zmierzamy”.
Każdy z umieszczonych zegarów odmierza inny czas, pokazuje inną godzinę. Na samym środku jest zegar zielony, zegar nadziei, który skazuje czas aktualny. "Każdy zegar wskazuje inny czas, bo każdy z nas jest inny, każdy inaczej przeżywa życie, w różnym jesteśmy wieku, w różnej życiowej sytuacji” - wyjśania o. Jasiulewicz.
Na dole, niejako w kącie, umieszczono zegar czarny, który zatrzymał się. "On mówi o tym czasie, który kiedyś dla każdego z nas zatrzyma się, dla każdego z nas się skończy. Ta eschatologiczna refleksja w jakiś sposób pomaga nam jeszcze bardziej aktywnie spojrzeć na ten czas, który mija, by mój czas był dobry, twórczy, by prowadził mnie do drugiego człowieka, by każda minuta była minutą miłości, minutą dobra" – wyjaśnił rzecznik.
W tym roku jasnogórska szopka zawiera też akcenty związane z niedawną kanonizacją papieża Jana Pawła II. Na murach prowadzących do jasnogórskiej szopki zostały umieszczone 22. wielkoformatowe zdjęcia z pobytu papieża z Polski na Jasnej Górze. To nawiązanie także do ogłoszonego przez Sejm RP Roku Jana Pawła II. Główne przesłanie tej wystawy to: „Pójdźmy do Betlejem ze św. Janem Pawłem II”.
Reklama
Obok szopy, w której „zamieszkała” św. Rodzina są i inne drewniane zabudowania gęsto otoczone choinkami. Pośród drzew są sprzęty rolnicze, wóz zaprzężony w konie, co sprawia, że szopka jasnogórska co roku nabiera szczególnego uroku polskiej wsi.
W szopce tradycyjnie już znajdują się również zagrody dla zwierząt. Jest oślica Amelka, która w tym roku obchodzi 18-te urodziny, są owce, kucyki, kozy górskie, pawie, bażanty, drób. Nowością są trzy białe lisy kaukaskie, alpaki i pies Largo.
Budowa szopki trwała już od października. W prace zaangażowani byli stolarze, cieśle i elektrycy. Szopka oficjalnie zostanie otwarta po Pasterce. Czynna będzie od pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia aż do wtorku przed Popielcem.