Około 700 studentów, stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 4 do 10 lipca br. wspinało się na „K2 – szczyt świętości”. Takie hasło towarzyszyło obozowi w Tarnowie.
Odpoczynek i formacja
– Ładujemy duchowe akumulatory na cały rok. Znów widzimy się z naszymi przyjaciółmi – takie wypowiedzi można było usłyszeć od młodych z całej Polski. Obóz był dla nich odpoczynkiem po roku nauki i przede wszystkim czasem formacji w duchu św. Jana Pawła II. Podczas inauguracji biskup tarnowski Andrzej Jeż prosił młodych, by zdobywali dla Boga swoich rówieśników. Nawiązując do hasła obozu, dodał, że Chrystus wymaga życiowego maksymalizmu. – Wejście na szczyt świętości jest osiągalne dla wszystkich, ale pod warunkiem, że chwycicie się liny, którą rzuca wam Bóg – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Karolina i Kinga
Młodzi odwiedzili też rodzinny dom bł. Karoliny w Wał-Rudzie. Szli przez las, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej, do miejsca, gdzie znaleziono ciało dziewicy zamordowanej przez rosyjskiego żołnierza. – Tu jest cisza, która sprzyja refleksji. Mimo że pochodzę z Małopolski, nigdy tutaj nie byłam – powiedziała Paulina, która studiuje w Warszawie. Młodzi modlili się także przy sarkofagu bł. Karoliny w Zabawie. Studenci podczas obozu zobaczyli film o bł. Karolinie „Zerwany kłos” i spotkali się z aktorem Dariuszem Kowalskim, odtwórcą roli ojca dziewicy i męczennicy.
Reklama
Ponadto stypendyści zgromadzili się przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu. To miejsce kanonizacji św. Kingi, której dokonał św. Jan Paweł II. Fundacja jest żywym pomnikiem Papieża, więc młodych nie mogło zabraknąć w Starym Sączu. – Św. Kinga łączyła głębokie życie duchowe z intensywnym życiem publicznym. Osoby wykształcone powinny mieć głębokie życie duchowe i angażować się społecznie. Tego chcemy się tutaj nauczyć –powiedział przewodniczący zarządu Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk. Studentka Aleksandra Halicka pamięta św. Jana Pawła II. – Papież jest dla mnie wzorem. Kiedy jest źle, są trudne egzaminy, to przywołuję papieskie wypowiedzi i one dodają mi otuchy i siły – podkreśla.
Szczyt stypendystów
Podczas obozu władze Fundacji pytały młodych, jak widzą przyszłość tego dzieła. Studenci dyskutowali na ten temat podczas tzw. szczytu stypendystów. Podkreślano, że formacja duchowa powinna być najważniejszym elementem podczas obozów. Pojawiły się także opinie, by obóz stypendystów miał stałą datę. Na koniec pobytu w Tarnowie studenci odwiedzili parafie, gdzie modlili się podczas Mszy św. za darczyńców. Zwieńczeniem obozu był koncert fundacyjnego zespołu „Tylko Ty” na tarnowskim rynku, jako wyraz wdzięczności dla diecezji tarnowskiej, miasta i województwa za gościnne przyjęcie.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia działa od 17 lat. Ma prawie 2 tys. stypendystów. Pieniądze na stypendia pochodzą z przykościelnej i publicznej zbiórki pieniędzy z okazji Dnia Papieskiego, z ofiar darczyńców i 1 proc. podatku dochodowego. Miesięcznie gimnazjaliści i licealiści otrzymują ponad 300 zł, a studenci niecałe 500 zł. Jak zostać stypendystą? Zainteresowani powinni kontaktować się z diecezjalnymi koordynatorami. Szczegóły na stronie: www.dzielo.pl .