Reklama

Niedziela Świdnicka

Bierzmowanie i instalacja kapituły kolegiackiej

W czwartek 29 czerwca br. strzegomska parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przeżywała potrójne święto, które na trwałe wpisze się nie tylko do historii miasta, ale i diecezji. Do obchodzonego w tym dniu odpustu, który jest także oficjalnym świętem patronów Strzegomia, doszły dwie podniosłe uroczystości – instalacja nowo powstałej kapituły kolegiackiej przy bazylice strzegomskiej, a także udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania przez biskupa ordynariusza Ignacego Deca oraz biskupa pomocniczego Adama Bałabucha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warto przypomnieć, że dekretem Biskupa Świdnickiego bazylika strzegomska pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z dniem13 kwietnia 2017 r. podniesiona została do rangi kolegiaty. Wieść o tym została uroczyście przekazana parafii w Wielki Czwartek, w święto ustanowienia sakramentu Eucharystii, i została przyjęta jako wielkie wyróżnienie dla parafii i monumentalnej bazyliki – perły strzegomskiej architektury. To kolejny w diecezji kościół tej rangi, który będzie miał kapitułę kolegiacką po kościele katedralnym w Świdnicy św. Wacława i św. Stanisława, kolegiacie pw. Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu oraz kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka Ksawerego w Kłodzku, z czego się bardzo cieszę jako wasz duszpasterz – podkreślał Biskup Świdnicki.

Reklama

W skład nowo ustanowionej Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Strzegomskiej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu wchodzą kanonicy gremialni: ks. prał. Marek Babuśka – prepozyt kapituły, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu; ks. Piotr Ważydrąg z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie; ks. dr Robert Begierski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielawie; ks. Andrzej Ćwik z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Konarach; ks. Krzysztof Herbut z parafii pw. św. Jana Nepomucena w Piskorzowie; ks. Marek Krysiak z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie; ks. Stanisław Piskorz z parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie oraz ks. Paweł Szajner z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach; kanonicy honorowi: ks. Cezary Ciupiak z parafii pw. Bożego Ciała w Bielawie; ks. Tadeusz Karasiewicz z parafii pw. św. Katarzyny w Mysłakowie; ks. Daniel Słowik z parafii pw. św. Michała w Sieroszowie; ks. Witold Wojewódka z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzicach. Członków kapituły wyróżniać będą charakterystyczne szaty – białe mantolety obszyte czerwonymi sznurkami, czarny biret z różowym pomponem, a także dystynktorium noszony na piersi oraz pierścień z symbolami patronów kolegiaty Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz lilijką Matki Bożej Strzegomskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okolicznościowej Eucharystii w bazylice strzegomskiej – sprawowanej z tak doniosłych dla tej strzegomskiej parafii i całej diecezji okazji – przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec, który razem z biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem został uroczyście powitany przed kościołem przez młodzież oczekującą na przyjecie sakramentu bierzmowania oraz księży. Pierwszym podniosłym aktem, którego dopełnił już w świątyni bp Ignacy Dec, była uroczysta instalacja kanoników kapituły strzegomskiej. Świadkami tego wydarzenia byli licznie zgromadzeni parafianie, władze samorządowe z pocztem sztandarowym miasta Strzegomia na czele oraz goście z całej diecezji, a wśród nich prepozyci kapituł: świdnickiej – ks. prał. Piotr Śliwka, wałbrzyskiej – ks. Wiesław Rusin i kłodzkiej – ks. Julian Rafałko.

Dekret powołujący strzegomską kapitułę kolegiacką i nazwiska nowych kanoników wezwanie do wyznania wiary i złożenia przysięgi wierności odczytał kanclerz Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. prał. Stanisław Chomiak. Po odebraniu przysięgi kanonickiej Ksiądz Biskup uroczyście nakładał uhonorowanym kapłanom pierścienie, dystynktoria oraz biret kanonicki, powierzając ich opiece Pana Boga.

Reklama

Kolejnym punktem uroczystości była Msza św., podczas której bp Ignacy Dec wygłosił słowo Boże, a po nim razem z biskupem Adamem udzielili młodzieży sakramentu bierzmowania. W kazaniu bp Dec mówił o patronach Strzegomia – świętych apostołach Piotrze i Pawle, przypominając wiernym, jak mimo słabości ludzkich pięknie wypełnili swoją misję głoszenia słów Jezusa Chrystusa na ziemi i nie zawahali się oddać za Niego życia. Następnie odniósł się do sakramentu bierzmowania oczekiwanego przez młodzież. – Otrzymacie za chwilę nowe powołanie do tego, żeby być dojrzałym świadkiem Chrystusa. Żebyście swoją wiarę przekazywali innym, wiary tej bronili i pilnowali jej zasad. Pan Jezus liczy na was. To wzmocnienie otrzymacie od Ducha Świętego, dlatego wsłuchujcie się w Jego głos rady, który do was dotrze, gdy będziecie prosić o to w modlitwie Pana Boga – mówił. W dalszej części homilii zwracał się też bezpośrednio do nowo mianowanych księży kanoników, mówiąc: – Istotą nie jest nowy strój, ale to, żebyście byli jeszcze bardziej gorliwymi kapłanami. Czujcie się sługami Kościoła. Swoją nową służbą w kolegiacie wzbogacać odtąd będziecie święta i główne uroczystości w tym wielkim monumentalnym kościele, co też stanowić będzie piękne nawiązanie do tradycji obecnych tu przed wiekami joannitów – budowniczych tego wspaniałego kościoła, którzy mieli tu swoją kanonię. Strzegom i ta świątynia z tytułem bazyliki mniejszej – nadanym przed Rzym – zasługiwała od dawna na posiadanie kapituły kolegiackiej. A ja życzę wam, byście w nowej służbie nigdy nie uchybili zapisom ustanowionego dla niej statutu i o pomoc dla was oraz pomyślność dla Strzegomia będziemy się teraz modlić na tej Eucharystii – mówił bp Dec, dziękując na koniec księżom kanonikom za podjęcie się nowych obowiązków.

– Mamy świadomość, jak wielkim darem i zobowiązaniem jest sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, którego Ekscelencje udzielą naszym dzieciom, które się do jego przyjęcia gorliwie przygotowywały – mówiła na uroczystości delegacja rodziców, prosząc Księży Biskupów o udzielenie tego sakramentu zgromadzonej młodzieży. Co było kolejnym podniosłym aktem uroczystości.

Za instalację kapituły kolegiackiej oraz udzielenie sakramentu bierzmowania młodzieży z tej parafii, a także Olszan i Jaroszowa podziękował uroczyście Księdzu Biskupowi proboszcz ks. Marek Babuśka. W swoich słowach podkreślił wagę tych uroczystości i swoją z nich radość. Przypomniał również, że 15 lat temu papież Jan Paweł II swoim dekretem podniósł kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła do godności bazyliki mniejszej, a 5 lat temu, arcybiskup Francesco Pio Tamburino ogłosił w Strzegomiu decyzję Stolicy Apostolskiej, o tym, że święci apotołowie Piotr i Paweł stają się także patronami całego miasta Strzegomia, a nie tylko tutejszej parafii.

Po Mszy św. Księża Biskupi otrzymali też wyrazy podziękowania od gospodarzy miasta. Na zakończenie w ogrodzie parafialnym odbył się odpustowy festyn z licznymi atrakcjami, jak np. loteria fantowa, z której dochód przeznaczony będzie na przygotowanie nowej siedziby i wyposażenia charytatywnej stołówki prowadzonej przez parafię.

2017-07-12 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierni krzyżowi

Niedziela wrocławska 39/2021, str. III

[ TEMATY ]

kapituła

kanonicy

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Alfred Gryniewicz oraz ks. Michał Machał

Od lewej: ks. Alfred Gryniewicz oraz ks. Michał Machał

Kapituła świętokrzyska wzbogaciła się o nowych kanoników.

Do ich grona dołączyli: ks. Alfred Gryniewicz, ks. Michał Machał, ks. Mirosław Dziegiński, ks. Wiesław Szczęch, ks. Mariusz Sobkowiak, ks. Bartłomiej Błoński oraz ks. Marcin Maślak.
CZYTAJ DALEJ

Panie, uczyń z nas narzędzia Twojej miłości, jak uczyniłeś je z Najświętszej Dziewicy Maryi

2024-12-06 09:14

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Spotkanie Maryi z aniołem podkreśla rolę i sens Jej istnienia. Poprzez Jej powołanie Bóg chce nam powiedzieć, że jest On ostatecznym sensem i powodem naszego istnienia. Że wyłącznie w Nim ukryty jest ostateczny, najgłębszy sens tego wszystkiego, co nas spotyka, naszego cierpienia, naszych zmagań o lepsze życie, naszego zabiegania o pokój, zgodę, pojednanie, ale także naszego cierpienia itd. W Maryi i w jej słowach – Jakże się to stanie? – Bóg staje się bliski naszym lękom o przyszłość.

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego». Wtedy odszedł od Niej anioł.
CZYTAJ DALEJ

Religia w szkole w Europie - normą w systemach edukacji

2024-12-06 16:08

[ TEMATY ]

Europa

religia w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

Zdecydowana większość państw Unii Europejskiej naukę religii traktuje jako niezbędny element szkolnego systemu edukacji i finansują ją, gdyż wychodzą z przekonania, że bez tej formy edukacji obywatele będą mieć poważny kłopot z rozumieniem europejskiego „kodu kulturowego”. W związku z rozmowami na ten temat, jakie toczą się pomiędzy MEN a najważniejszymi Kościołami w Polsce, przypominamy materiał ukazujący, że nauka religii w szkole należy do standardów europejskich. Zazwyczaj udział w niej jest dobrowolny, choć w niektórych są to zajęcia obowiązkowe. W większości państw jej programy są ustalane przez Kościoły i związki wyznaniowe, gdzie indziej religia w szkole nie ma wymiaru konfesyjnego i przybiera formę religioznawstwa.

W większości państw europejskich - za wyjątkiem Białorusi, Bułgarii, Francji, Luxemburga, Słowenii i Rosji - nauczanie religii odbywa się w ramach systemu oświaty publicznej. Religia w szkole publicznej nie jest obecna we Francji i Słowenii, gdyż mają one zapisaną konstytucyjną „świeckość” rozumianą w ten sposób, że żadne elementy religijne, w tym jej nauczanie, nie powinny mieć miejsca w przestrzeni publicznej. Z kolei w Bułgarii religia dotąd nie powróciła do szkół po okresie komunizmu, mimo, że upomina się o to Kościół prawosławny. Od 2015 r. nie ma też nauczania religii w szkołach publicznych w Luxemburgu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję