Pierwszy po zakończeniu wojny ksiądz katolicki dotarł do Nowogardu 1 sierpnia 1945 r. Był nim ks. Bogdan Szczepanowski TChr, który 5 sierpnia dokonał jej poświęcenia. Powyższą datę przyjmuje się jako początek istnienia parafii, która obejmowała swoim zasięgiem rozległe tereny. Z upływem czasu i w miarę normalizacji sytuacji w nowej parafii wydzielono z niej kilka nowych parafii. Kolejnymi duszpasterzami parafii byli: ks. Wacław Perz TChr (1949-51), ks. Stanisław Woronowicz (1951-57), ks. Stanisław Bielski (1957-69), ks. Bronisław Pisarek (1969-91). Od 22 lutego 1991 r. do 28 listopada 2010 r. proboszczem był ks. kan. Grzegorz Zaklika. Jego następcą został ks. Grzegorz Legutko.
Parafia w Nowogardzie została boleśnie doświadczona pożarem 3 grudnia 2005 r. Całościowemu zniszczeniu uległa wieża kościoła, organy i dzwony. Heroiczna odbudowa kierowana przez śp. ks. G. Zaklikę zaowocowała rekonstrukcją wieży i budową nowego prospektu organowego i całościową restauracją wnętrza. Tegoroczne więc Misje u stóp Krzyża z obecnością w tym kościele Relikwii Krzyża Świętego wraz z repliką Krzyża św. Ottona można potraktować jako swoiste dziękczynienie za dar ocalenia świątyni i jej przywrócenia do godnego sprawowania liturgii. Uroczystościom wprowadzenia świętych znaków zbawienia przewodniczył ks. kan. Bogdan Przybysz – kustosz maryjnego sanktuarium w Siekierkach. Podczas inauguracyjnej Mszy św. licznie zebrani wierni wysłuchali głębokiego w swojej treści słowa Bożego, które przypomniało wszystkim o wymowie orędzia krzyża, jego współczesnej aktualności i obowiązkach spoczywających na ludziach wierzących, by ciągle być świadkami krzyża. Jak wszędzie na trasie peregrynacji Relikwii Krzyża Świętego ich powitanie zakończono indywidualnym błogosławieństwem, do którego przystąpili wszyscy wierni. Proboszcz ks. Grzegorz Legutko w przygotowanym programie nastawił się na to, aby dać parafianom sporą przestrzeń czasową na osobistą, intymną rozmowę z Chrystusem Ukrzyżowanym. Dlatego nowogardzka świątynia otwarta była przez cały dzień, co zostało doskonale wykorzystane przez chcących choć na kilka chwil wejść i pomedytować przy Chrystusowym Krzyżu. Niezwykle ważnym aspektem czasu misji były codzienne przedpołudniowe odwiedziny w kościele uczniów nowogardzkich szkół. Przybywali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum oraz szkół średnich. Razem z katechetami świeckimi oraz kapłanami i siostrami zakonnymi przeżywali żywą katechezę o krzyżu, a także mieli okazję, by przez chwilę pomodlić się i na zakończenie uzyskać łaskę błogosławieństwa Relikwiami Krzyża Świętego. Warto również dodać, że Relikwie Krzyża Świętego gościły już dwukrotnie w tej wspólnocie, ale miejscem docelowym stał się wówczas tylko nowogardzki Zakład Karny. Więźniowie, o czym z entuzjazmem mówi ks. Grzegorz Legutko, z niezwykłą godnością modlili się przy relikwiach, oddając im autentyczny hołd wiary.
Relikwie Krzyża Świętego oraz Krzyż Wiary św. Ottona dotarły także do trzech kościołów filialnych stanowiących integralną część parafii. W środę Chrystus Ukrzyżowany dotarł po południu do Karska, do kościoła pw. św. Barbary. Przez godzinę wierni z tej miejscowości mieli możliwość oddania hołdu relikwiom, po czym nastąpiło przewiezienie ich do Dąbrowy, do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie także trwała adoracyjna modlitwa. Po zakończeniu procesji Bożego Ciała rozpoczęło się całodzienne nawiedzenie w Olchowie w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Tu w piątek miały miejsce ceremonie zakończenia Misji w parafii Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie. Miałem zaszczyt przewodniczyć Mszy św. wraz ks. Robertem Dąbrowskim OSST, który również po Eucharystii wraz z dwiema siostrami ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej oraz wiernymi wyruszyli w czterokilometrową pielgrzymkę do kościoła w Kościuszkach, by rozpocząć tam Misje w parafii w Strzelewie. W modlitewnej procesji niesiono Krzyż św. Ottona, a po drodze odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które animował ks. Robert. Było to głębokie świadectwo wiary i miłości do Chrystusa, który z miłości do każdego człowieka w Wielki Piątek oddał życie za każdego człowieka. Wierni z Olchowa zostali uroczyście powitani w Kościuszkach przez proboszcza ks. Krzysztofa Sochę oraz tamtejszych wiernych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu