Każdy, kto przybył na Jasną Górę 5 i 6 maja, nie mógł nie zauważyć płaszczy z zielonymi maltańskimi krzyżami i kobiet w mantylkach na głowie. I Pielgrzymka Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy oraz inwestytura były kolejną niezwykle ważną datą we współczesnych dziejach polskich lazarytów.
Pierwszy dzień pielgrzymki to złożenie ślubowania przez postulantów. „Na chwałę Boga Wszechmogącego, Ojca, Syna i Ducha Świętego, ku czci Najświętszej Maryi i św. Łazarza […] ślubuję Wielkiemu Mistrzowi Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza, [...] że będę bronić wiary chrześcijańskiej [...] i wiernie służyć potrzebującym i chorym” – taką przysięgę składało czterech pochodzących z Podkarpacia postulantów. Małgorzata Kondracka, Izabela Fac, Wiesław Morawski oraz Marek Kania złożyli przysięgę, która umożliwiła następnego dnia przystąpienie do uroczystości inwestytury, równocześnie członkowie Zakonu odnowili swoje śluby.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszy dzień pielgrzymki zakończony został Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu koncelebrowaną przez ks. prał. Józefa Bara SChLJ – wikariusza biskupiego ds. zakonnych i oficjała Sądu Metropolitalnego Archidiecezji Przemyskiej oraz Wikariusza Wielkiego Przeoratu Polski Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy oraz Apelem Jasnogórskim przed Cudownym Obrazem. Wiele ciepłych słów skierował do zgromadzonych na wieczornym spotkaniu metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Drugi dzień pielgrzymki to Msza św. z inwestyturą w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej Stanisława Jamrozka. Postulanci i członkowie Zakonu uroczyście w procesji weszli do bazyliki, by tutaj po homilii przystąpić do obrzędu inwestytury. Postulantom po ślubowaniu Krzysztof Polasik-Lipiński nałożył płaszcze oraz wręczył insygnia, a następnie nowi członkowie Zakonu otrzymali błogosławieństwo z rąk bp. Jamrozka. Sam biskup został protektorem duchowym Komandorii.