Pani Łaskawa w Chmielniku czczona jest od wieków. Przed łaskami słynącym, cudownym wizerunkiem Matki modliło i modli się wielu ludzi, parafian oraz pielgrzymów, którzy tu przybywają. Wielu z nich dzięki tym modlitwom zanoszonym do Pana Boga przez Jej wstawiennictwo doświadczyło łask, o które prosili: uwolnienia od nałogów, potomstwa, nawrócenia, zdrowia na duszy i ciele itp. Maryja wiele razy chroniła naszą parafię przed klęskami żywiołowymi. Dlatego wielką ufność pokładamy w Jej macierzyńskim orędownictwie i modlimy się do Ojca przed obrazem Pani Łaskawej, którego nie zniszczył ani atak Tatarów w 1624 r., podczas którego spalili kościół, ani żadna późniejsza wojna.
Wyrazem naszej wdzięczności, ale także wiary, miłości i czci wobec Matki Bożej i za wszelkie łaski, jakie dał Bóg za Jej wstawiennictwem, było wydarzenie, które miało miejsce 4 maja 1997 r. Wtedy to cudowny wizerunek Matki Bożej Łaskawej przyozdobiono koronami papieskimi, pobłogosławionymi przez Jana Pawła II, a świątynię, w której codziennie gromadzimy się na Eucharystii i na modlitwie, podniesiono do rangi sanktuarium. Dzień ten na trwałe wszedł do historii parafii Chmielnik. Marzenia pokoleń, wytrwale modlących się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, w końcu się spełniły. Koronacji dokonał bp Kazimierz Górny. Była to wielka uroczystość dla całej parafii i diecezji. Wzięło w niej udział 4 biskupów. W Mszy św. koncelebrowanej uczestniczyło 150 prezbiterów, alumni Wyższego Seminarium Duchownego z Przemyśla i Rzeszowa oraz ok. 30 tys. wiernych. Proboszczem, a potem kustoszem w naszej parafii był wtedy ks. prał. Tadeusz Wołosz.
W tym roku minęło 20 lat od tego niezwykłego i jakże radosnego wydarzenia. Dlatego w dniach 12-14 maja przy okazji uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Łaskawej mogliśmy przeżywać jubileusz koronacji tegoż obrazu. Dokładnie 13 maja, pełni wdzięczności za skarb, jaki mamy w naszym sanktuarium, o godz. 11 rozpoczęliśmy uroczystą Mszę św. koncelebrowaną. Przewodniczył jej pasterz naszej diecezji bp Jan Wątroba, homilię natomiast, podobnie jak 20 lat temu, wygłosił abp Józef Michalik, były metropolita przemyski. W koncelebrze wzięło udział 18 kapłanów rodaków, byłych wikariuszy oraz setki wiernych, parafian i pielgrzymów przybyłych do sanktuarium. Był to dla nas wszystkich bardzo uroczysty czas. Podczas odpustowych uroczystości gościliśmy także kanclerza naszej kurii diecezjalnej ks. dr. hab. Jerzego Buczka, który od piątku do niedzieli głosił nam słowo Boże. Za przeżyty, pełen łaski czas Bogu niech będą dzięki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu