W ramach cyklicznych spotkań Sybiraków z regionu byłego województwa legnickiego, tym razem spotkał się z nimi bp Zbigniew Kiernikowski. W spotkaniu, które odbyło się w piątkowe przedpołudnie 19 maja w budynku starostwa, uczestniczyły władze Związku Sybiraków wraz z ks. Władysławem Jóźkowem, kapelanem Związku.
Spotkanie było okazją do rozmowy o radościach i problemach dnia codziennego, a także do ciągle żywych wspomnień ludzi, którzy poznali czym był pobyt na Nieludzkiej Ziemi. – Jest nas coraz mniej, ale mimo to odwiedzamy szkoły, jeździmy na różne spotkania, gromadzimy pamiątki z okresu pobytu na Syberii, a wszystko po to, by opowiadać o losach swoich rodzin i ojczyzny, aby wśród młodego pokolenia nasza historia nie została zapomniana – mówią Sybiracy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wśród uczestników spotkania była m.in. Wanda Puchała, która, mimo iż miała 4 lata, gdy jej rodzina została wywieziona, to do dziś pamięta niektóre momenty z tego trudnego okresu życia swojej rodziny. – Pamiętam, że przyszli w nocy – opowiada. – Już spałam, gdy obudził mnie krzyk. Wybiegłam zapłakana w piżamie i zobaczyłam ojca, którego już wyprowadzali. Później zapamiętam tylko goły step, gdzie nas wywieźli i barak nakryty plandeką, do którego zmieścił się cały wagon ludzi. Rano nas rozdysponowali do ziemianek, a nam, dzieciom, kazali z łajna końskiego robić cegiełki, jako opał na zimę. Wróciliśmy w 1946 r.
Swoimi wspomnieniami podzielił się także Jan Greń, wywieziony, jako 11-latek w 1940 r. – Pamiętam wszystko – wspomina. – Byliśmy liczną rodziną – siedmioro dzieci. Kiedy NKWD wdarło się do naszego domu w ciągu 15 minut kazali się nam zebrać. Była wtedy wyjątkowo mroźna zima. Pamiętam jazdę saniami, później bydlęce wagony, którymi jechaliśmy ponad miesiąc. Zawieźli nas do Autonomicznej Republiki Koni, później korytami zamarzniętych rzek wywieźli nas w głąb tajgi. A później był głód, choroby i cierpienie. Tego się nie zapomina, mimo iż tyle lat już minęło.
W związku z tym, że spotkanie odbyło się w przeddzień 15. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej przez bp Kiernikowskiego Sybiracy złożyli mu życzenia i wręczyli kwiaty.