Samorządowcy różnych szczebli z całego Podkarpacia i części województwa lubelskiego pielgrzymowali 7 maja, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej, do lubaczowskiej konkatedry, by uczestniczyć w odpuście i zawierzyć Pani Łaskawej losy swoich małych ojczyzn.
Wśród przybyłych gości znaleźli się: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Maria Kurowska, wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch, służby mundurowe na czele z wojewódzkimi zastępcami Komendy Policji i Straży Pożarnej, leśnicy i straż graniczna. Głównego celebransa Mszy św. biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej Jana Sobiło poproszono o przewodniczenie Eucharystii. Koncelebrowało z nim wielu kapłanów, m.in. kanclerz kurii ks. dr Michał Maciołek i dyrektor Katolickiego Radia Zamość ks. Krystian Bordzań. W homilii Ksiądz Biskup wiele uwagi poświęcił sytuacji na Ukrainie, gdzie pasterzuje. – Przybywam z diecezji charkowsko-zaporoskiej, w której trwają działania wojenne. Ludzie są zdesperowani, uciekają z miejscowości, gdzie toczy się wojna, do dużych miast, ale także do Polski. W Polsce młodzież się uczy i studiuje, ludzie znajdują pracę. Z wielką nadzieją chcą, by u nich było tak jak w Polsce – mówił w homilii bp J. Sobiło.
Kwiaty przed obrazem Pani Łaskawej złożył marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i przedstawiciele zawierzenia. Za dar sprawowanej Eucharystii bp. Janowi Sobiło podziękował marszałek Władysław Ortyl wraz z wicewojewodą Piotrem Pilchem i starostą lubaczowskim Józefem Michalikiem. Na zakończenie części modlitewnej wierni odmówili Litanię Loretańską i otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Druga część podniosłej uroczystości poświęcona została św. Bratu Albertowi. Marszałek Sejmu RP M. Kuchciński przypomniał, że to parlament podjął uchwałę, by bieżący rok był Rokiem Św. Brata Alberta. W konkatedrze wraz marszałkiem W. Ortylem odsłonił popiersie św. Brata Alberta, a bp J. Sobiło je poświęcił. W konkatedrze zorganizowana została wystawa poświęcona św. Bratu Albertowi. Komentarz do niej przedstawił dyrektor Muzeum Kresów Stanisław Piotr Makara. Ukazał m.in. związki tego wielkiego świętego z ziemią lubaczowską. Po uroczystości i wspólnym posiłku goście wybrali się do Monasterza k. Werchraty, by zobaczyć miejsce pustelni św. Brata Alberta i poznać teren Roztocza, na którym działał i modlił się wraz z współbraćmi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu