Centralną cześć stanowiła Msza św. celebrowana przez Księdza Biskupa wraz z przybyłymi kapłanami. W homilii Pasterz diecezji zwrócił uwagę, że „na nasze pytanie, co mamy czynić, Maryja ukazuje nam w swym objawieniu, byśmy wybrali drogę modlitwy, pokuty i nawrócenia. Modlitwą szczególną jest modlitwa różańcowa. Różaniec jest nazywany słusznie «psałterzem maryjnym», w którym rozważamy każdą tajemnicę – wydarzenia z życia Jezusa i Maryi, będące wyznaniem najistotniejszej prawdy naszej wiary w Boga w Trójcy Jedynego. Dlatego tę właśnie wspaniałą modlitwę, przesiąkniętą Słowem Życia, wskazała Pani w Bieli małym dzieciom z Fatimy”.
Eucharystię poprzedziło czuwanie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w węgrowskiej bazylice, a następnie na Rynku przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Rozważaniom przewodził ks. Roman Kowerdziej – diecezjalny duszpasterz ruchów i stowarzyszeń maryjnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zasadniczą część przybyłych na uroczystości stanowili członkowie kół Żywego Różańca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zwieńczeniem Mszy św. był Różaniec fatimski wokół bazyliki. Rozważania prowadził ks. Tadeusz Syczewski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, a poszczególne tajemnice rozważali alumni seminarium. Zakończenie modlitwy różańcowej stanowił Akt Zawierzenia Diecezji Drohiczyńskiej Niepokalanemu Sercu Maryi. Całość zakończyły pasterskie błogosławieństwo i Apel Jasnogórski.
Gospodarzem spotkania był ks. Leszek Gardziński – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, kustosz sanktuarium i dziekan węgrowski.
Na uwagę zasługuje fakt, iż na uroczystości przybyło wiele pielgrzymek pieszych z okolicznych miejscowości.
Uroczystości diecezjalne rozpoczęły cykl nabożeństw fatimskich w węgrowskim sanktuarium, które potrwają do października. Trzynasty dzień każdego miesiąca znów stanie się okazją, by oddać cześć Pani Fatimskiej i ponownie zasłuchać się w Jej orędzie.