Ostrowiec Świętokrzyski
Swój debiut na festiwalu miał Zespół Szkół Nr 2. Na forum szkoły uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny pt. „Nic miłości nie pokona” wg scenariusza ks. Mirosława Gajewskiego. W sali gimnastycznej zasiedli uczniowie z wychowawcami i zaproszeni goście. Z wielu propozycji uczniowie wybrali przemówienie św. Jana Pawła II, które wygłosił do młodzieży w Częstochowie podczas Światowych Dni Młodzieży w 1991 r. Kolejno przytaczane fragmenty pozwalały zwrócić uwagę na rolę młodego człowieka w Bożym planie zbawienia. Chrystus wzywa każdego ochrzczonego do apostołowania we własnym środowisku, do głoszenia Ewangelii i Miłości Bożej, dzielenia się darem prawdziwej wiary, do dawania świadectwa swoją osobowością. Pomimo że nie jesteśmy idealni, Chrystus obdarza nas bezgraniczną miłością, która wybacza, kruszy mury zwątpienia i pozwala powracać z radością w ramiona Ojca. Papież przypominał, że młodzi powinni ewangelizować w swoich rodzinach, miejscach nauki i pracy, biorąc odpowiedzialność za dziedzictwo Chrystusowego krzyża. Dyrektor szkoły Artur Łapiński podziękował uczniom za uczestnictwo w przedsięwzięciu i zapewnił o kontynuacji „Eutrapelii” w szkole na dalsze edycje.
Jeżowe
Reklama
Kapituła spotkała się z uczennicami III klasy Liceum Ogólnokształcącego w miejscowym zespole szkół. Spotkanie zostało przygotowane przez ks. Łukasza Malińskiego. Sylwia, Klaudia, Bernadetta i Małgosia wykonały plakaty św. Mikołaja, św. Brata Alberta Chmielowskiego, kwiatową dekoracją ozdobiły przewodnie motto życiowe Brata Alberta „Być dobrym jak chleb”. Dziewczęta pracowały pod opieką Stanisławy Chaber i Ireny Czyżewskiej-Smusz. Każda z dziewcząt zabierała głos, dzieląc się przemyśleniami na temat wydarzenia religijnego, jakim było przybycie św. Mikołaja do miejscowej parafii. Uczennice podkreśliły też, że zainspirowała ich postać św. Brata Alberta, który swoim życiem uczył, jak być dobrym dla innych, oraz że w dzisiejszym świecie jest potrzeba, by naśladować takich świętych i błogosławionych, stawiać ich sobie za wzór. Wspomnienie o Świętym rozdającym dobra, a przez to sprawiającym radość nie tylko dzieciom, bardzo je poruszyło i kolejny raz przekonało, że wystarczy tak niewiele, aby kogoś uszczęśliwić. Za zaangażowanie i pracę uczennicom podziękował dyrektor szkoły, Stanisław Haduch.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sandomierz
Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych zaprosił kapitułę na prezentację artystyczną połączoną z obchodami Szkolnego Dnia Wolontariatu. Dyrektor szkoły Iwona Korona-Smardz w sali teatralnej powitała społeczność szkolną oraz gości, w tym w sposób szczególny pensjonariuszy miejscowego DPS-u wraz z dyrekcją placówki. Zaraz potem s. Iwona Oraniec wprowadziła wszystkich w klimat spotkania i zaprosiła ich do obejrzenia spektaklu teatralnego pt. „Którędy do nieba”. Na scenie młodzież przekazała widzom, że nie można być szczęśliwym, siedząc bezczynnie na kanapie. Każdy człowiek kroczy przez życie różnymi drogami i ma inne zadania do wypełnienia. Jeden jest królem, inny zwykłym, prostym człowiekiem lub mądrym mnichem, jeszcze inny księciem. Każdy z nich w swoim życiu musi mieć obrany cel, który wskaże mu właściwą drogę, da pełnię szczęścia i wzbudzi potrzebę świętości. Jeżeli w życiu mamy na pierwszym miejscu Boga, który nas kocha, chcemy i umiemy służyć bliźnim, dzielimy się dobrem oraz stajemy się wrażliwymi na potrzebujących, to wszystko sprawia, że zapominamy o smutku, czujemy się szczęśliwi, radość ogarnia nasze serca, a tym samym zaskarbiamy sobie nagrodę wieczną.
Staszów
Reklama
W Liceum Ogólnokształcącym im. kard. Stefana Wyszyńskiego wspólnie świętowano Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Na auli wypełnionej uczniami, licznie przybyłych gości z różnych szkół i placówek oświatowych, urzędów oraz członków Młodego Wojska Polskiego i Armii Krajowej serdecznie powitała dyrektor szkoły Anna Karasińska. Program patriotyczny pt. „Kochaj i walcz” w wykonaniu uczniów i zespołu teatralnego to spektakl, w którym słowo, wzruszające pieśni, refleksyjna muzyka, przeszywająca serca poezja oraz wstrząsające obrazy w prezentacji multimedialnej przedstawiającej dzieje Młodego Wojska Polskiego i AK, pozwoliły ożywić pamięć i pochylić się nad bohaterami znad Czarnej Staszowskiej, przywołanymi do apelu pamięci. Całość przedsięwzięcia uzupełniała wystawa pt. „Czas Niezłomnych. Polskie Podziemie Niepodległościowe 1944-56”, przygotowana przez Anicetę Wójcik i Annę Gorycką. Spektakl został wyreżyserowany przez Lucynę Jankowską i Tomasza Bieleckiego. Program współtworzyli również nauczyciele Marek Morawski, Mariusz Brudek, Piotr Cieśla oraz księża katecheci.
Zawichost
Spektakl „Wiara czyni cuda”, oparty na scenariuszu Marcina Kobierskiego, aktora krakowskiego teatru „Bagatela”, wpisuje się w nurt festiwalowy. Całość przedstawienia kapitalnie współbrzmi z tegorocznym hasłem roku duszpasterskiego: „Idźcie i nauczajcie”. – Co możemy dać światu? Dobrą nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa! I o tym jest sceniczna opowieść o przyjaźni dwóch żydowskich dziewczyn, których losy splotły się z historią Jezusa, Jego męką i zmartwychwstaniem. Widz przeżywa misterium paschalne oczyma dzieci i reflektuje nad swoją wiarą: czy ma ona jeszcze świeżość dziecięcego zaufania? Czy osobiście doświadczam zmartwychwstania Jezusa jako przełomu, który wszystko czyni nowym i możliwym? – zaznacza s. Alicja Rutkowska CHR.
Spektakl w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście oprócz prezentacji w ramach festiwalu był również wystawiany w kościele parafialnym w ramach akcji charytatywnej „Pomagamy Kamili” – byłej uczennicy, dla której zbierano pieniądze na kosztowne leczenie.