Uroczystości rozpoczęły się od adoracji przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, a po niej miała miejsce modlitwa różańcowa, podczas której rozważano tajemnice chwalebne Różańca świętego. Następnie wszyscy obecni w świątyni członkowie Legionu Maryi, podchodząc do Vexillum, odnawiali swoje legionowe przyrzeczenia słowami: „Jestem całkowicie Twój, moja Królowo i moja Matko; wszystko, co posiadam, jest Twoje”.
Aktualność fatimskiego orędzia
Po odczytaniu „Syntezy Niepokalanej” rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez ks. Krzysztofa Hawro, ks. Tomasza Leńczuka, ks. Stanisława Budzyńskiego oraz dyrektora Unii Apostolstwa Kleru w Lublinie, ks. Karola Serkisa, który powitał wszystkich zgromadzonych legionistów i skierował do nich słowo Boże. W okolicznościowej homilii ks. Karol Serkis podkreślał, że każdy człowiek ma „iść i głosić”, gdyż tylko to daje człowiekowi perspektywę wiecznego życia i nadaje sens naszemu życiu tu, na ziemi: – Świat dzisiaj chciałby, aby tej Dobrej Nowiny nie głosić, niech sobie będzie i Kościół, i Legion Maryi, i inne organizacje kościelne, niech pomagają i służą biednym, ale niech nie mówią o Chrystusie! Bo kiedy się mówi o Chrystusie, mówi się o Bogu, a także o tym, co się Bogu podoba, a co nie, a wtedy trzeba powiedzieć o dziesięciu przykazaniach, o grzechu i o pokucie. I światu współczesnemu to się bardzo nie podoba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kaznodzieja nawiązywał również do objawień Matki Bożej w Fatimie: – I dziś, w to orędzie wielkanocne, w czasach zamętu, w czasach, kiedy szatan przypuścił jakby ostateczny szturm przed ostatecznym przyjściem Jezusa Chrystusa na sąd – przychodzi Maryja, bo przecież objawień Matki Bożej w XX wieku jest najwięcej w historii, a jednym z nich jest objawienie w Fatimie, kiedy to Maryja przekazała swoje posłannictwo trójce małych, niepiśmiennych pastuszków. Dlaczego Matka Boża przyszła właśnie do tych prostych dzieci? Dlaczego nie poszła do papieża? Bo Pan Bóg szanuje ludzką wolność, nie chce nic narzucać nawet Kościołowi. Chce, byśmy przyjęli to, co On objawia nam i w naszych czasach, i 100 lat temu w Fatimie, gdyż przesłanie Maryi jest wciąż aktualne.
Modlitwa i poświęcenie
Na spotkanie przybyli przedstawiciele wszystkich prezydiów należących do kurii, m.in. z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, z Majdanu Starego, z Józefowa, z Łukowej, z Tarnogrodu, Potoku Górnego, Różańca oraz dwa prezydia z parafii św. Jerzego w Biłgoraju.
Acies jest to doroczna uroczystość Legionu Maryi, największe święto dla wszystkich legionistów. Zastępca kierownika duchowego Komicjum Legionu Maryi diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. Krzysztof Hawro, wyjaśnił, że celem takiego spotkania jest przede wszystkim integracja prezydiów, które tworzą daną kurię. – Łączymy się na wspólnej modlitwie, na której razem trwamy. Najważniejszym momentem Acies jest odnowienie przyrzeczenia, poświęcenia siebie i swojego życia Matce Bożej, kiedy każdy indywidualnie podchodzi do figury Matki Bożej, a na zakończenie kapłan przewodniczący modlitwie jeszcze raz, w imieniu wszystkich głośno te słowa wyczytuje. Jest to okazja do integracji i bycia ze sobą. Różne wspólnoty z różnych parafii się spotykają i razem trwają na modlitwie, ale przede wszystkim to okazja do osobistej modlitwy, refleksji i poświęcenia się Matce Bożej – wskazał ks. Hawro. Dodał też, iż tegoroczne uroczystości dla członków Legionu Maryi są szczególne.
– My, którzy służmy pod sztandarem Maryi, ze szczególnym nabożeństwem zwracamy się w tym roku ku Matce Bożej Fatimskiej, zresztą jak cała wspólnota Kościoła powszechnego z racji setnej rocznicy objawień w Fatimie. My to Jej przesłanie i wezwanie skierowane do dzieci fatimskich podejmujemy, idziemy z apostolatem, wychodzimy naprzeciw potrzebom ludzi, którzy są zagubieni, nie korzystają z sakramentu pokuty i pojednania. I my jako legioniści Maryi pomagamy ludziom poprzez rozmowy, rozdawanie różańców i folderków informujących o nabożeństwach I sobót miesiąca lub innych skierowanych ku Matce Bożej.
Po uroczystościach w kościele wszyscy członkowie Legionu Maryi spotkali się na wspólnej agapie w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju.