W naszej archidiecezji narodziła się nowa inicjatywa – telewizji z transmisją do aplikacji nowych mediów. Na razie jest to telewizja parafialna. W zamiarze z ambicjami diecezjalnymi – mówi ks. Paweł Kaszuba, dziennikarz i pomysłodawca tvangel.pl w parafii Chrystusa Króla. Po chwili dodaje: – Rozpoczęły się już przygotowania techniczne związane z zakupem profesjonalnego sprzętu tv wysokiej jakości. Obecnie trwają intensywne szkolenia. Chcemy, by młodzi ludzie pracowali dla młodych ludzi, by po odpowiednim przygotowaniu prezentowali to, co jest dobre i wartościowe w cyfrowej przestrzeni nowych mediów – podkreślił.
Warsztaty
Pierwszą część warsztatów dziennikarstwa telewizyjnego, które odbyły się 28 i 29 stycznia w podziemiach kościoła pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, rozpoczął pan Jerzy Duszko, redaktor naczelny jarosławskiej telewizji internetowej pod24.info/. Zgromadzonej w studiu telewizji parafialnej młodzieży, w sposób bardzo przystępny objaśnił szczegóły techniczne dotyczące wykorzystania tricastera, czyli specjalnego komputera do realizacji programów TV. Ks. Paweł kontynuując, wprowadził młodych adeptów do realizacji transmisji telewizyjnej Mszy św. przy zastosowaniu systemu kamer zrobotyzowanych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ćwiczenia
Reklama
Później był cykl ćwiczeń otwierających wyobraźnię, ćwiczenia retoryki telewizyjnej, gestykulacji odtwórczej, praca, w dwóch grupach, wirtualna na obrazach mentalnych. I wreszcie, ku uciesze młodych adeptów niełatwej sztuki umiejętnego posługiwania się kamerą, nadszedł czas na realizację telewizyjną.
Realizacja
Tę część zajęć prowadziła pani Bernadetta Cich reżyser, dokumentalistka TVP i pracownik naukowy UPJP2 w Krakowie. W swoich wystąpieniach podkreślała, że warsztaty służą temu, by młodzi ludzi mogli znaleźć swoje miejsce w TV ANGEL. – Ten sprzęt jest do waszej dyspozycji. Musicie jednak pamiętać, że dziennikarstwo to kwestia kształcenia całej osobowości, dochodzenie do wysokiego poziomu pracy poprzez mozolne zdobywanie doświadczenia” – podkreśliła pani Bernadeta.
Montaż
Po spotkaniu przy pizzy zaczęła się dalsza praca. Pani Cich przybliżyła słuchaczom Visualstory: myślenie obrazem – kadry, ujęcia, plany, perspektywy. Szczegółowo omówiła, wytłumaczyła oraz zaprezentowała, jak to zrobić kamerą. Zaznaczyła, że „kamera kocha emocje”. Zapytała – co istotnego jest w TV? I odpowiedziała – ludzka historia, oczywiście rozwijając temat. Później była informacja i reportaż – odkrywanie tajemnicy warsztatu, postać medialna, relacja, prowadzenie, zapowiedź, praca ciałem, głosem, tekstem mówionym. Młodzież także tworzyła swoją etiudę tv, którą w kolejnej części warsztatów składała za pomocą programów do obróbki filmów.
Na żywo
Reklama
Młodzi ludzie, mimo ogromu przekazanej wiedzy, nie czuli się nią zbyt obciążeni. Każdy z nich pewne doświadczenie w swoim młodym życiu już zdobył. Nazajutrz, z jeszcze większym zapałem przystąpili do realizacji próbnej, a po kawie i ciastku, realizacji na żywo Mszy św., na razie w formie obserwacji. Następnie, już bez transmisji, każdy mógł spróbować sam realizacji liturgii. Po niej był kolejny punkt programu – wywiad telewizyjny.
Poproszona o refleksję pani Bernadeta powiedziała: – Słuchacze są bardzo ambitni. Zauważyłam ogromne zaangażowanie z ich strony. Muszą się jeszcze wiele nauczyć, ale widać, że wyznają zasadę, iż „lepiej zapalić świecę, niż narzekać na ciemność”. Cieszę się, że mogłam z nimi pracować – dodała.
Jedna z uczestniczek, Klaudia, w oczach której widać było szczęście, gdy trzymała w ręku kamerę, wyznała: – Interesuję się fotografią. Lubię zrobić coś fajnego, pokazać coś, czego inni nie widzą, np. kawałek mchu na drzewie. Kamera widzi to, co my chcemy pokazać. Kamera to mój żywioł. Dużo się nauczyłam dzięki tym warsztatom – podkreśliła.
Kolejny uczestnik – Janek zauważył: – Podczas zajęć przekonałem się, że przez świadomie wykonywane gesty tworzymy obrazy u odbiorcy, czyli jesteśmy bardziej skuteczni w przekazie. Ważne jest, abyśmy podczas mówienia „łapali” wzrok rozmówcy, odbiorcy. Poza tym pogłębiłem swoją wiedzę dot. zagadnień technicznych. Zachęcam Młodzi ludzie powinni znać tajniki mediów masowych – zachęcał do uczestnictwa w takich warsztatach.
Organizator tego niezwykle cennego szkolenia ks. Paweł Kaszuba wraz z uczestnikami serdecznie dziękuje ks. prał. Andrzejowi Surowcowi, proboszczowi parafii pw. Chrystusa Króla za możliwość przeprowadzenia warsztatów. Informuje też, iż druga część warsztatów odbędzie się w Krakowie na UPJP2 (dla uczestników zaświadczenie z UPJP2).