Audiencja generalna
Nadzieja we wspólnocie
Naturalnym mieszkaniem nadziei jest Kościół, a duszą tej nadziei jest Duch Święty – powiedział Franciszek podczas audiencji generalnej 8 lutego br. Kontynuując rozważania o nadziei, Papież skoncentrował się na jej wymiarze wspólnotowym.
Ojciec Święty odwołał się do fragmentu Pierwszego Listu św. Pawła do Tesaloniczan i przypomniał, iż Apostoł prosił, żeby poszczególne gminy modliły się za siebie i wzajemnie wspierały. Papież wskazał, że tym, którym najbardziej grozi utrata nadziei, trzeba okazywać autentyczne i konkretne wyrazy miłości: osobom zniechęconym, słabym, odczuwającym przygnębienie pod ciężarem życia i swoich win. Dokonuje się to przez okazywanie współczucia, pokrzepienia i pociechy. W tym kontekście Ojciec Święty podkreślił: – Świadectwo takie nie pozostaje zamknięte w ramach wspólnoty chrześcijańskiej: rozbrzmiewa w całej swej mocy także na zewnątrz, w środowisku społecznym i obywatelskim, jako wezwanie, aby budować mosty, a nie mury, i nie odpowiadać złem na zło, ale zło dobrem zwyciężać, zniewagę – przebaczeniem, by żyć w zgodzie ze wszystkimi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Franciszek zwrócił uwagę na fakt, że nadziei uczymy się w środowisku kościelnym. Zaznaczył, że wśród wielu osób „wyróżniają się maluczcy, ubodzy, ludzie prości i usunięci na margines”. – Dzieje się tak, ponieważ nie zazna nadziei ten, kto zamyka się w swoim dobrobycie, w swej samorealizacji, kto zawsze czuje się w porządku (...). Żywią natomiast nadzieję ci, którzy codziennie doświadczają próby, niepewności i swoich ograniczeń. To ci bracia dają nam najpiękniejsze, najsilniejsze świadectwo, ponieważ mocno trwają, powierzając się Panu, wiedząc, że poza smutkiem, uciskiem i nieuchronnością śmierci ostatnie słowo będzie Jego, a będzie to słowo miłosierdzia, życia i pokoju – powiedział Papież.
KAI
Franciszek w Domu Św. Marty
Bez kobiet nie ma w świecie harmonii
Papież Franciszek 9 lutego br. podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty w swojej homilii skoncentrował się na postaci kobiety.
Ojciec Święty zaznaczył, że wnosi ona harmonię w dzieło stworzenia. – Są sobie równi, żadne nie przewyższa drugiego – podkreślił, mówiąc o kobiecie i mężczyźnie. Dodał, że kobieta uczy nas także czułości, miłowania, sprawia, że świat jest piękny.
Papież wskazał również na zjednoczenie małżeńskie, które wymaga cierpliwości i rozwijania miłości każdego dnia.
Franciszek zaznaczył, że wyzyskiwanie osoby jest szkodą wyrządzoną rodzajowi ludzkiemu, ale wyzyskiwanie kobiety jest czymś więcej: zniszczeniem harmonii, którą Bóg pragnął obdarzyć świat.
KAI
Ojciec Święty do Polaków
Pamiętajmy o chorych
Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskich pielgrzymów. We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes będziemy obchodzili XXV Światowy Dzień Chorego. Ustanawiając w 1992 r. ten Dzień, św. Jan Paweł II napisał, że ma on być „dla wszystkich wierzących «owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła» oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem, by «rozpoznali w chorym bracie Święte Oblicze Chrystusa»” (13 maja 1992 r.). Niech ten dzień budzi w nas wrażliwość i pragnienie niesienia materialnego i duchowego wsparcia chorym, którzy żyją pośród nas. Niech Bóg wam błogosławi!
Audiencja generalna, 8 lutego 2017 r.
RV
„Anioł Pański”
Nie bądźmy chrześcijanami „fasadowymi”
Reklama
W rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” 12 lutego br. na Placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek przestrzegał: – Starajmy się unikać bycia chrześcijanami „fasadowymi”, ale bądźmy prawdziwymi wyznawcami Chrystusa i dajmy się prowadzić Duchowi Świętemu, abyśmy mogli wszystko czynić z miłością i w ten sposób pełnić wolę Bożą. Ojciec Święty wezwał do wystrzegania się obłudy i zakłamania w stosunkach międzyludzkich.
RV
Ekumenizm
Anglikańskie nabożeństwo u św. Piotra
W Bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawione anglikańskie nabożeństwo. Liturgia będzie sprawowana 13 marca br. przy ołtarzu Katedry za zgodą archiprezbitera bazyliki – kard. Angelo Comastriego. Przewodniczyć jej będzie dyrektor Ośrodka Anglikańskiego w Rzymie abp David Moxon, zaś homilię wygłosi sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – abp Arthur Roche. Nabożeństwo będzie częścią obchodów 50-lecia Ośrodka Anglikańskiego w Wiecznym Mieście.
RV
Z twittera papieża Franciszka
Stać się wierzącym oznacza nauczyć się patrzeć oczyma wiary.