Jan Długosz Herbu Wieniawa (1415-1480)” to tytuł kolejnej publikacji poświęconej naszemu kronikarzowi. To pokłosie ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu 24 czerwca 2015 r. w ramach obchodów ustanowionego przez Sejm RP 5 grudnia 2014 r. – roku 2015 – Rokiem Jana Długosza. „Decyzję dotyczącą uhonorowania w ten sposób wybitnego kronikarza w 600. rocznicę jego urodzin – czytamy w publikacji – podjęto na prośbę Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wsparły tę inicjatywę m.in.: senat Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Akademia Umiejętności, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Geograficzne, Polskie Towarzystwo Heraldyczne oraz Polskie Towarzystwo Teologiczne. W realizację bogatego programu obchodów Roku Długoszowskiego włączyły się także Urząd Miejski w Wieluniu i Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Włączając się do projektu uczczenia postaci i dokonań ks. Jana Długosza, Muzeum Ziemi Wieluńskiej pragnęło utrwalić pamięć o powiązaniach kronikarza z ziemią wieluńską, a losy rodu Długoszów z tym regionem Polski datowane są na wiek XV, kiedy to byli właścicielami m.in. Niedzielska, Czernic, Grabowej, Kocina, Łyskorni, Parzymiechów, Popowa oraz Przedmościa”.
Książka, której promocja odbyła się 27 stycznia br. w MZW, jest zbiorem materiałów zaprezentowanych na konferencji. Znalazły się w niej prelekcje: „Rok Długoszowski na ziemi wieluńskiej” (Marek Gogola, Jan Książek – Muzeum Ziemi Wieluńskiej), „Nad grobem Długoszów w kolegiacie wieluńskiej – z okazji 600. rocznicy urodzin ojca historyków polskich ks. Jana Długosza” (ks. Jan Związek – Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), „Wystąpienie Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy otwierające konferencję” (Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia), „Jan Długosz – ojciec historiografii polskiej” (Jerzy Wyrozumski – Polska Akademia Umiejętności), „Związki Jana Długosza i jego rodziny z Polską centralną” (Tadeusz Nowak – Uniwersytet Łódzki), „Herb Wieniawa w świetle manifestacji i opisów Jana Długosza – na tle heraldyki polskiej późnego średniowiecza” (Marceli Antoniewicz – Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), „Działalność dyplomatyczna Jana Długosza” (Janusz Smolucha – Akademia Ignatianum w Krakowie), „Związki Jana Długosza z kanonikami regularnymi (na przykładzie fundacji klasztoru w Kłobucku)” (Anna Pobóg-Lenartowicz – Uniwersytet Opolski).
Publikacja zawiera bogaty materiał ikonograficzny obrazujący wszystkie działania rocznicowe oraz materiały z wystawy wieluńskiej „Jan Długosz i jego czasy”. Jej wydawcą jest Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Dzieło to wsparli: Gmina Wieluń i Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Promocji towarzyszył wykład dr. hab. Tadeusza Grabarczyka (Uniwersytet Łódzki) pt. „Polska w czasach Jana Długosza”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu