Reklama

Niedziela Kielecka

Św. Michał Archanioł – opiekun Daleszyc

Od średniowiecza historia Daleszyc przeplata się z wątkami św. Michała Archanioła, który patronuje kościołowi parafialnemu. Jeden z jego atrybutów – złotą wagę – odnajdziemy także w herbie miasta Daleszyce. Przed wiekami w dzień św. Michała odbywał się w miasteczku jeden z najsłynniejszych jarmarków w roku. Dziś miasto nawiązuje do tej tradycji, a parafialny odpust 29 września we wspomnienie Świętych Archaniołów gromadzi wielu mieszkańców

Niedziela kielecka 6/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

św. Michał Archanioł

W.D.

Wizerunek św. Michała Archanioła w ołtarzu głównym

Wizerunek św. Michała Archanioła w ołtarzu głównym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Michał Archanioł jest ważny dla wyznawców chrześcijaństwa, ale także dla żydów i muzułmanów. Niesie pomoc każdemu człowiekowi. Michał jest archaniołem, którego przyzywamy w walce przeciw złu. Pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. W Biblii ukazywany jest jako obrońca Izraela. Strzeże też Kościoła katolickiego. W sztuce przedstawiany bywa w tunice i paliuszu, w szacie władcy i jako wojownik w zbroi. Skrzydła ma najczęściej białe, niekiedy pawie. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, napis „Quis ut Deus” (Któż jak Bóg) czy waga. Patronuje Niemcom czy Japończykom. Jego postać widnieje na herbach wielu miast. Najsłynniejsze sanktuarium św. Michała Archanioła znajduje się na wzgórzu na Półwyspie Gargano w Monte San Angelo we Włoszech. W Polsce jego kult popularyzują zakony michalitów i michalitek. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi.

Reklama

Imię – Mika’el – z hebrajskiego oznacza „Któż jak Bóg”. Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, archanioł Michał miał wystąpić z okrzykiem: „Któż jak Bóg” i wypowiedział wojnę szatanom. Do tego motywu nawiązuje obraz w ołtarzu głównym w kościele daleszyckim. To dużych rozmiarów wizerunek ze św. Michałem Archaniołem w zbroi, który depcze szatana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed Soborem Watykańskim II zwyczajowo wierni odmawiali z księdzem modlitwę ułożoną przez papieża Leona XIII rozpoczynającą się od słów: „Św. Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną…”. Potem zaniechano tej praktyki w kościołach, ale w ostatnich latach modlitwa ta wraca. W Daleszycach modlą się do św. Michała po każdej Eucharystii. Św. Michał przywoływany jest przez kapłana w egzorcyzmach. – Wiem że modlitwę odmawiają także w trzech innych parafiach w dekanacie. Może przez większą świadomość zagrożeń duchowych i zła ludzie szukają pomocy u św. Michała – opowiada ks. Tadeusz Cudzik, proboszcz parafii od niespełna dwóch lat. Zauważa, że odpust parafialny 29 września nie ustępuje temu pierwszemu z okazji Matki Bożej Szkaplerznej. To dla wielu mieszkańców ważne święto.

Figura św. Michała od towarzystwa przyjaciół Daleszyc

Reklama

W 2009 r. członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej ufundowali do kościoła figurę św. Michała Archanioła. – W świątyni mamy przepiękny obraz z naszym patronem, ale jest on zasuwą obrazu Matki Bożej Daleszyckiej, więc kiedy obraz jest odsłonięty, nie jest on widoczny. Chciałam, aby wierni mogli patrzeć i zwracać się do św. Michała Archanioła w trakcie nabożeństw – mówiła Anna Oszczepalska z towarzystwa, pomysłodawczyni inicjatywy i miłośniczka historii Daleszyc, która popularyzuje ją w parafialnym miesięczniku i nie tylko. Figurę poświęcił ks. Franciszek Berak, ówczesny proboszcz. W miasteczku powrócono także do tradycji jesiennych jarmarków św. Michała. Nie mają one jednak wymiaru religijnego, ale integrują społeczność lokalną gromadzącą się na biesiadowaniu i koncertach na rynku.

Parafię erygował bp Iwo Odrowąż

Osada Daleszyce zyskała prawa miejskie w 1569 r. Przywilej podpisał król Zygmunt August, przyznając miastu prawo organizowania dwóch jarmarków: na św. Filipa i św. Jakuba oraz św. Michała Archanioła. Z czasem ich liczba rosła. Akt lokacyjny wydał bp Filip Padniewski. Zasadźcą został Seweryn Sasin, dotychczasowy daleszycki wójt.

Parafię w Daleszycach erygował bp Iwo Odrowąż w 1221 r. Pierwszy kościół romański, jednonawowy, pokryty był gontem. O murowanej świątyni na wzgórzu pw. św. Michała Archanioła pisano w wykazach świętopietrza w 1325 r. W 1627 r. Andrzej Smyczko-Rudnik dobudował od północy kaplicę Najświętszej Marii Panny. Od południa wybudowano kaplicę poświęconą św. Marii Magdalenie, którą ufundował Jan Skarbek-Kozietulski. Kościół miał wówczas plan krzyża; wieńczyła go kopuła. Po obu stronach fasady znajdowały się wieże romańskie, ale nadbudowane do góry. Kościół był konsekrowany najpierw w XIII wieku, potem jeszcze dwukrotnie w XVI i XVII stuleciu.

U Matki Bożej Daleszyckiej

Reklama

Największe zmiany zaszły podczas rozbudowy w latach 1907-12. Usunięto wtedy m.in. kopułę ze szczytu kościoła i zatarto jego stylowy charakter. Obecnie w świątyni znajdują się ołtarze: św. Franciszka, św. Józefa, Serca Jezusowego, Matki Bożej Częstochowskiej. Kościół w Daleszycach to jedno ze starszych miejsc kultu maryjnego, sanktuarium, gdzie od wieków czczony jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Szkaplerznej, nazwanej Daleszycką, trzymającej w dłoni kwiat. Obraz powstał w XVI wieku. W 1949 r. wizerunek poddano renowacji w pracowni prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa. Na dzień powrotu obrazu parafia zorganizowała uroczystość ingresu wizerunku Matki Bożej do kościoła. Dziś przed Mszą św. i nabożeństwami jest on odsłaniany przy dźwiękach fanfar. W ostatnich latach kościół zasłynął z wojewódzkich festiwali pieśni pasyjnych.

Zrewitalizowane z pomocą funduszy unijnych wzgórze, przebudowane drogi, odnowiony dach na kościele (środkami po części parafialnymi i unijnymi), liczne prace wewnątrz świątyni zmieniły to historyczne miejsce nie do poznania i podniosły jego rangę.

Odnowa, Boża Brama i nie tylko

W duszpasterstwie prężną wspólnotę stanowią m.in. dorośli z Odnowy Życia w Duchu Świętym, do której należy ponad czterdzieści osób. Przygotowują oni m.in. kandydatów do bierzmowania i gromadzą się na spotkaniach. W parafii działa chór i schola młodzieżowa. Młodzież udziela się charytatywnie. Zdaniem ks. Cudzika, Światowe Dni Młodzieży ożywiły młodych i przyniosły dobre owoce. – Zarówno młodzi wolontariusze, jak i mieszkańcy, którzy gościli pielgrzymów z Francji, stanęli na wysokości zadania. Młodzież kontynuuje comiesięczne czuwania modlitewne, chętnie włącza się w działania parafialne. Myślę, że poprowadzą również Drogę Krzyżową ulicami Daleszyc w tym roku – mówi ks. Tadeusz Cudzik. Całkiem nową jest wspólnota dziecięca „Boża Brama”, która np. w ostatnich czasie włączyła się w procesję św. Mikołaja czy przygotowała jasełka. Wystąpiła również podczas wspólnego kolędowania 29 stycznia, które odbywało się w kościele.

Reklama

W tym roku nagrodą dla najbardziej zaangażowanych młodych jest wyjazd w góry podczas zimowych ferii. Z wypoczynku skorzystają m.in. ministranci (posługuje ich przy ołtarzu 40) i dzieci ze wspólnoty „Boża Brama”.

Pomocą duszpasterską jest również parafialny „Zwiastun”, który rozchodzi się co miesiąc w ilości 350 egzemplarzy. Znaleźć w nim można ciekawe artykuły historyczne, teologiczne, opis wydarzeń parafialnych i lokalnych.

Ksiądz Proboszcz zapowiada, że w najbliższej perspektywie parafię czeka renowacja ołtarza głównego, który wymaga konserwacji. Przy tej okazji w planach jest również odnowienie obrazu ze św. Michałem Archaniołem. – W kościele będzie także instalowane ogrzewanie. W przyszłym roku Daleszyce będą przeżywały peregrynację kopii figury św. Michała Archanioła. To wydarzenie poprzedzą także duchowe przygotowania – mówi Ksiądz Proboszcz, mając nadzieję, że przybliżą one postać patrona i ożywią bardziej jego kult.

2017-02-01 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką św. Michała Archanioła

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2016, str. 7

[ TEMATY ]

odpust

św. Michał Archanioł

Joanna Ferens

Procesja eucharystyczna była zwieńczeniem uroczystości

Procesja eucharystyczna była zwieńczeniem uroczystości
W dzień św. Michała Archanioła widziałam tego wodza przy sobie, który mi powiedział te słowa: Zlecił mi Pan, abym miał o tobie szczególne staranie. Wiedz, że jesteś nienawidzona przez zło, ale nie lękaj się. Któż jak Bóg! – i znikł. Jednak czuję jego obecność i pomoc” – o spotkaniu z tym wspaniałym orędownikiem pisała w swoim „Dzienniczku” św. Siostra Faustyna Kowalska, podkreślając tym samym, jak wielką moc i siłę posiada ten Wódz Zastępów Niebieskich. Nie sposób ocenić jego wielkiego wstawiennictwa u Boga, a także jego niezmierzonej pomocy człowiekowi w walce ze złem i szatanem. To on jako pierwszy prowadził bitwę o chwałę Stwórcy, duchową bitwę ze zbuntowanymi duchami. Z okrzykiem „Któż jak Bóg!”, czyli oddając się całkowicie Bogu i otrzymując od Niego moc, wyrzucił szatana i upadłych aniołów z nieba. I właśnie ten wielki Święty Anioł patronuje parafii w Soli, która 25 września przeżywała odpust ku czci św. Michała Archanioła.
CZYTAJ DALEJ

Jutro Niedziela Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to - obowiązujące w Kościele powszechnym od 2000 r. - ukazuje jedną a najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.

Geneza święta
CZYTAJ DALEJ

Symfonia Miłosierdzia: Hołd dla Papieża Franciszka i wołanie o pokój

2025-04-26 22:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

hołd

Symfonia Miłosierdzia

wołanie o pokój

Radio Watykańskie

Symfonia Miłosierdzia

Symfonia Miłosierdzia

Wołanie o pokój i miłosierdzie dla świata – wielkie wydarzenie muzyczno-religijne Symfonia Miłosierdzia, zorganizowano 26 kwietnia w Krakowie, kilka godzin po pogrzebie orędownika pokoju i miłosierdzia Papieża Franciszka. Symfonia była też dziękczynieniem za pontyfikat Franciszka.

Od godziny 17.00 w Krakowie trwał wielki koncert z udziałem 200 artystów z 16 krajów świata. Było to modlitewno–muzyczne czuwanie. Z Krakowa uczetnicy łączyli się z sanktuariami Miłosierdzia Bożego na wszystkich kontynentach. Jedno z połączeń było do Rzymu, do Sanktuarium Miłosierdzia przy Kościele Ducha Świętego na Sassia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję