Reklama

Radość Bożego Narodzenia

Z ks. Piotrem Pilśniakiem – dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie – rozmawia Agnieszka Raczyńska

Niedziela Ogólnopolska 3/2017, str. 30-31

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA RACZYŃSKA: – Jest Ksiądz pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, osobą, dzięki której festiwal istnieje i stale się rozwija, przyciągając rzesze uczestników i wielbicieli polskich kolęd i pastorałek. Przeżywamy już 23. festiwalową edycję. Jak z perspektywy czasu wspomina Ksiądz kolejne edycje?

KS. PIOTR PILŚNIAK: – Wszystko zaczęło się od pomysłu młodzieży i dzięki zapałowi wielu ludzi trwa nadal. To wspaniale, że to, co zaczęliśmy w parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie, rozrosło się do rozmiarów, które corocznie nas zaskakują. Każda edycja to dla nas mnóstwo pracy, ale i ogromny zastrzyk pozytywnej energii, a przede wszystkim wiary, że to, co robimy, ma sens! Pracujemy we wspaniałym gronie zapalonych wolontariuszy dla cudownych artystów, których nierzadko oglądamy później w telewizji i na muzycznych scenach. Wbrew komercyjnej rzeczywistości pokazujemy, że piękno Bożego Narodzenia to nie błyskotki i tkliwe piosenki, ale konkret – przeżycie tego, że Bóg się rodzi, i podzielenie się radością z tego faktu z innymi.

– Jak zapowiada się tegoroczny finał festiwalu? Na co może liczyć wierna festiwalowa publiczność?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Na ogrzanie serca przy betlejemskim żłóbku i radosną kontemplację tajemnicy Bożego Narodzenia. Nasz festiwal od początku miał na celu przedłużenie radości tych pięknych polskich świąt. W niemal anielskim śpiewie kolęd i pastorałek – tych znanych i tych oryginalnych, pisanych przez wykonawców czy odgrzebywanych w archiwach – można odnaleźć całą paletę emocji, zachwytów i wzruszeń. Od 12 do 14 stycznia br. w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie odbywają się całodniowe przesłuchania finałowe, a 15 stycznia o godz. 16 w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu będzie miał miejsce koncert galowy – serdecznie zapraszamy! Występy najlepszych uczestników wzbogacą przygotowane przez nas filmy, przybliżające bożonarodzeniowe tradycje. W jednym z nich wystąpią znani krytycy kulinarni – Robert Makłowicz i Piotr Bikont.
Dla tych, którzy nie mogą być z nami w Będzinie, przesłuchania i koncert galowy będą transmitowane na żywo w jakości HD na naszej stronie: www.mfkip.pl . To ponad 30 godzin transmisji, a w przypadku koncertu galowego – realizacja z 6 kamer, w tym jednej w technologii 360 stopni, dzięki czemu widzowie siedzący w domach poczują się, jakby naprawdę byli na koncercie.

– W jaki sposób odbywały się eliminacje do 23. Festiwalu Kolęd i Pastorałek? Ilu uczestników zgłosiło się do przesłuchań? Kto zasiadł w jury?

– Grudniowe eliminacje odbyły się w 34 miejscowościach w Polsce, w 2 na Ukrainie (Równe i Żytomierz) i w jednej na Białorusi (Baranowicze). Na lokalnych scenach stanęło kilkanaście tysięcy osób w różnym wieku, zgrupowanych w 1500 podmiotach wykonawczych – soliści, chóry i różnorakie zespoły. Lokalne komisje wyłoniły 136 finalistów, których zapraszamy do Będzina. Tu wyboru dokonują corocznie wybitni profesorowie akademii muzycznych całego kraju. W tym roku komisji przewodniczy profesor Akademii Muzycznej w Łodzi – dr hab. Jerzy Rachubiński, a wraz z nim najlepszych wykonawców wyłaniają prof. dr hab. Wiesław Delimat (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna w Katowicach).

– Zróbmy sobie wycieczkę za kulisy... Co, kogo i gdzie można tam zobaczyć?

Reklama

– Przede wszystkim organizatorów i młodzież, której wysiłki zmierzają do tego, aby wszystko odbyło się zgodnie z planem. To szkoły, gdzie rewelacyjne kucharki przygotowują posiłki dla przyjeżdżających z dalekich miejscowości, to dyrektorzy będzińskich szkół otwierający te placówki na noclegi, to wolontariusze przygotowujący świątynię na Syberce na koncert galowy, to kochane panie szykujące kanapki i wspaniałe wypieki dla jurorów i akustyków, aby starczyło im sił. Można by tak wymieniać i opisywać, a wszystko to dla jak najlepszych prezentacji naszych kochanych artystów...

– Do festiwalu przylgnęło stwierdzenie, że jest on piękny młodością. Co oznaczają te słowa?

– Promujemy szczerość i prawdę – osoby, które mają niewątpliwy talent, ale i wiedzą, o czym śpiewają. I chyba dlatego tak bardzo lubimy występy dzieci – one niczego nie udają, są prawdziwe, zarażają nas swoim przeżywaniem tego, co przekazują. Jeśli potrafimy się wzruszać i cieszyć, gdy słuchamy kolęd – to dobry znak. Kard. Stefan Wyszyński powiedział kiedyś, że „ludziom dojrzałym Kościół stawia przed oczy Dziewicę, pokazuje żłóbek, sianko, pieluszki, aby poważni i mądrzy ludzie stali się jako dzieci, bo to jest największa mądrość”. Dzięki tym kolędom i pastorałkom młodość ducha udziela się nam wszystkim – organizatorom, widzom i uczestnikom. Warto dodać, że w festiwalowym wolontariacie pracuje setka młodzieży, która opiekuje się naszymi wykonawcami.

– Ranga festiwalu wciąż wzrasta, coraz więcej jest chętnych do śpiewania kolęd, a i publiczności nie brakuje, jednak rok temu pojawiły się problemy finansowe. Mówiło się o nich głośno i otwarcie. Przyszłość festiwalu niemalże stanęła pod znakiem zapytania. W ostatnim czasie problemy te zostały jednak zażegnane...

Reklama

– 12 grudnia 2016 r. to data, która przejdzie do historii festiwalu. Tego dnia w obecności biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka podpisałem umowę z Polską Spółką Gazownictwa, która została partnerem strategicznym tegorocznej edycji. Mamy nadzieję, że współpraca będzie trwać i dalej się rozwijać, bo rzeczywiście ostatnie lata były bardzo trudne i mieliśmy ogromny problem z dopięciem budżetu. Festiwal powstaje dzięki życzliwości wielu ludzi dobrej woli i sponsorów, którzy są z nami od lat, jednak rozrost imprezy sprawił, że z trudem byliśmy w stanie unieść jej organizację, nie mówiąc o rozwoju. Teraz, dzięki PSG i kolejnym firmom, które się zgłaszają, chcemy jeszcze lepiej pracować na rzecz polskiej kultury.

– Festiwal to niezwykłe przeżycia duchowe i artystyczne. Co oprócz nich niesie ze sobą MFKiP w Będzinie?

– To wspaniała promocja młodych talentów, polskiej kultury, której nośnikiem są kolędy i pastorałki, ale także lokalnych tradycji – wszak wiele zespołów pokazuje nam folklor regionu, z którego pochodzi. Dzięki obecności wykonawców ze Wschodu przypominamy także o Polakach, którzy mieszkają na terenach byłych republik radzieckich. Dla nich przyjazd do Ojczyzny rodziców czy dziadków to wielka radość.

– Za 2 lata będziemy przeżywać ćwierćwiecze festiwalu. Czy myśli już Ksiądz o niezwykłej, jubileuszowej edycji?

– Czas szybko leci – dopiero przeżywaliśmy wspaniały jubileusz 20-lecia, w czasie którego przypominaliśmy naszą piękną historię. Na razie skupiamy się na przygotowaniach tegorocznej edycji. Na pewno edycja jubileuszowa będzie wyjątkowa – aby mieć dobre porównanie, zapraszamy do śledzenia przebiegu tegorocznego festiwalu.

2017-01-11 10:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

2024-12-19 11:34

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć. Tak samo, jak Jej Syn – Jezus Chrystus – który przyszedł na świat, aby służyć. Nie ociąga się z pomocą, ale czyni ją „z pośpiechem” i zawsze wtedy, kiedy jej potrzebujemy.

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona głośny okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto bowiem, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana».
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas ustanowił kościoły jubileuszowe w Archidiecezji Warszawskiej

2024-12-20 16:02

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

kościoły jubileuszowe

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC ustanowił kościoły jubileuszowe w Archidiecezji Warszawskiej, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny w Roku Jubileuszowym 2025. Spośród jedenastu kościołów osiem leży na terenie Warszawy a trzy poza jej granicami.

“Niech kościoły jubileuszowe w naszej archidiecezji będą oazami duchowości, gdzie każdy może odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia. Wszyscy kapłani w diecezji, a szczególnie posługujący w kościołach jubileuszowych niech ofiarnie służą wiernym w sakramencie pokuty i pojednania” - czytamy w dekrecie metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa SAC.
CZYTAJ DALEJ

Papież: patriarcha nie został wpuszczony do Strefy Gazy

2024-12-21 12:40

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Papież Franciszek poinformował w sobotę dostojników z Kurii Rzymskiej podczas spotkania, że do Strefy Gazy nie został wpuszczony patriarcha. Choć nie wymienił jego nazwiska, przypuszcza się, ze chodzi o łacińskiego patriarchę Jerozolimy kardynała Pierbattistę Pizzaballę. "Bombardowania to okrucieństwo" - mówił.

Na początku tradycyjnego przedświątecznego spotkania w Watykanie z kardynałami i zwierzchnikami urzędów Kurii Rzymskiej papież powiedział: "Wczoraj nie pozwolono patriarsze wjechać do Gazy".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję