Idea Betlejemskiego Światła Pokoju ma swój początek w Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego - tam bowiem płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną świeczkę. Jej płomień jest niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty. W ten sposób ogień z Betlejem obiega świat.
Do Polski płomień trafi już po raz 23., do Europy po raz 27. Polscy harcerze tradycyjnie odbiorą go z rąk słowackich skautów. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie w Polsce i na Słowacji. W tym roku uroczyste przekazanie ognia odbędzie się 14 grudnia w miejscowości Svit, niedaleko Popradu. Na Słowację ogień trafi z Wiednia, gdzie dzień wcześniej, 13 grudnia, skauci przywiozą go z Betlejem. - To ważna okazja, by poprzez symbol zaszczepić w młodych ludziach wartości - dodał hm. Krzysztof Budziński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W uroczystej ceremonii w wiedeńskiej katedrze weźmie także udział oficjalna delegacja ZHP. Do udziału w tym wydarzeniu zostaną zaproszeni harcerze ze wszystkich chorągwi. - 13 grudnia chcemy być razem z naszymi braćmi skautami z Wiednia, by apel o pokój wśród narodów zabrzmiał jeszcze mocniej. Światło odbierzemy jednak zgodnie z tradycją od Słowaków w trakcie Mszy św. na Słowacji - zapewniają.
Reklama
- Święta to czas, kiedy wszyscy przekazujemy sobie serdeczne życzenia, ważniejsze jest, żeby się do kogoś uśmiechnąć, przekazać gest przyjaźni. I światło jest tego symbolem - wyjaśnił hm. Krzysztof Budziński.
W zimowej stolicy Polski, w Zakopanem, na ogień będzie oczekiwać blisko 2 tys. harcerzy, którzy w dniach 12-14 grudnia wezmą udział w Zlocie. W programie zaplanowano m.in. grę miejską, "warsztaty duchowe", koncert i ognisko. A przede wszystkim - wspólne oczekiwanie na Betlejemskie Światło Pokoju, które stamtąd rozpocznie swoją drogę po polskich miastach. Światło trafi do parafii, szpitali, urzędów i prywatnych domów. - Chcemy, żeby światło było na każdym wigilijnym stole - powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika ZHP. Betlejemskie Światło Pokoju odbierze także Prezydent RP Bronisław Komorowski i Premier Ewa Kopacz.
Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego ma być znakiem pokoju, wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami. Symbolicznym momentem będzie w tym roku przekazanie światła przez ukraińskich skautów skautom z Rosji.
Tegoroczne hasło akcji to "Pokój jest w nas". Poprzez to hasło chcemy przypomnieć, że pokój zaczyna się w nas samych. I do tego w tym wyjątkowym czasie chcemy nakłonić - powiedziała Monika Kubacka, rzecznik ZHP.
Partnerem akcji jest Caritas Polska, która wspiera Betlejemskie Światło Pokoju od 17 lat, przekazując ZHP świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Na nich harcerze przekażą światło Prezydentowi RP, Premierowi i ministrom, dyrektorom centralnych urzędów w Polsce oraz wszystkim Polakom, którzy chcą, aby światło zapłonęło na ich wigilijnych stołach. Współpraca ZHP i Caritas ma być znakiem, że oba przedsięwzięcia łączy wspólna misja - pomoc dzieciom i młodzieży. - Nie ma nic cenniejszego niż spotkanie człowieka z człowiekiem. Płomień jest symbolem tego spotkania - powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska.
Informacje o Betlejemskim Świetle Pokoju oraz miejsca, w których będzie można odebrać płomień, można znaleźć na stronie internetowej www.swiatlo.zhp.pl