Reklama

Niedziela Przemyska

170 lat parafii w Hadlach Szklarskich

W malowniczym krajobrazie Podkarpacia położona jest parafia w Hadlach Szklarskich, która w tym roku obchodzi jubileusz 70 lat istnienia. Na dorobek jubilatki składa się nie tylko potencjał materialny parafii, ale też jej rozwój duchowy, który zaowocował licznymi powołaniami

Niedziela przemyska 47/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył rodak hadelski ks. prał. Czesław Lech

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył rodak hadelski ks. prał. Czesław Lech

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas trwającego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, 16 października wspólnota wiernych parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Hadlach Szklarskich przeżywała 70. rocznicę erygowania. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św., którą 15 października sprawował ks. Adam Hus, proboszcz parafii. Następnie Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Róże Różańcowe oraz wierni adorowali Najświętszy Sakrament, dziękując Bogu za otrzymane łaski i opiekę Matki Bożej. Wierni odmówili też Różaniec za zmarłych kapłanów, którzy pracowali w Hadlach, księży rodaków oraz zmarłych parafian. W godzinie Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem Księdza Proboszcza licznie zgromadzeni parafianie odśpiewali „Maryjo, Królowo Polski – jestem, pamiętam, czuwam”. Podczas maryjnego apelu ks. proboszcz Adam Hus wygłosił rozważanie maryjne.

Uroczystości jubileuszowe

Reklama

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się dzień później podczas Mszy św. Uroczystej Sumie przewodniczył rodak hadelski – ks. prał. Czesław Lech w koncelebrze z ks. proboszczem Adamem Husem. W homilii Ksiądz Prałat wspominał kapłanów, którzy pracowali w Hadlach jako proboszczowie, księży rodaków, podkreślając w ciepłych słowach uroki krajobrazowe Hadel oraz malownicze położenie parafii. Na zakończenie uroczystości ks. prał. Czesław Lech zawierzył Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny wspólnotę parafii w Hadlach, a wierni ucałowali relikwie św. Jana Pawła II z okazji przypadającej właśnie 38. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Historia parafii

Przeżywając jubileusz naszej parafii należy zajrzeć do kart historii. I tak 70 lat temu bp Franciszek Barda, ordynariusz przemyski, dekretem z 16 października 1946 r. erygował parafię pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Hadlach Szklarskich. Wierni zamieszkujący tę miejscowość należeli dotąd do parafii św. Katarzyny w Manasterzu, natomiast mieszkańcy Hadel Szklarskich do parafii św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim. Po erygowaniu nowej parafii mieszkańcy Hadel zaadaptowali dla własnego kultu opuszczoną przez grekokatolików filialną cerkiew prawosławną z 1792 r. pw. Przemienienia Pańskiego.

Kapłani hadelscy

Pierwszym tutejszym proboszczem był ks. Józef Ryczan, stryj bp. Kazimierza Ryczana, do niedawna ordynariusza diecezji kieleckiej. Ks. Józef Ryczan urodził się 1907 r. w Żurawicy k. Przemyśla. Święcenia kapłańskie przyjął w 1918 r. w Przemyślu. Zmarł 7 września 1981 r. Proboszczem w Hadlach był w latach 1946-1960. Głównym celem jego działalności było przystosowanie świątyni do liturgii rzymskokatolickiej. Drugim proboszczem był ks. Michał Poprawski. Urodził się w 1892 r. i pochodził z Morawska k. Jarosławia. Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu 1918 r., a w naszej parafii pracował w latach 1960-1966. Zmarł 23 października 1967 r.

Reklama

Kolejnym proboszczem był ks. Julian Sołtys. Urodził się 1929 r., a pochodził z parafii Lutoryż k. Rzeszowa. Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu w 1957 r., zaś proboszczem w Hadlach Szklarskich był w latach 1966-1972. Zmarł 22 sierpnia 2011 r. i spoczywa na cmentarzu parafialnym w Lutoryżu. Kolejnym duszpasterzem naszej parafii był ks. Edward Stochla. Lata jego posługi to 1972–1992. Ks. Stochla urodził się w 1934 r., pochodzi z parafii Chmielnik k. Rzeszowa. Świecenia kapłańskie przyjął w 1957 r.

Ks. Marian Jagieła, to piąty proboszcz naszej parafii. Urodził się w 1959 r. i pochodzi z parafii Jagiełła k. Przeworska. Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu w 1985 r. Był duszpasterzem w naszej parafii w latach 1992-1999.

W grudniu 1999 r. decyzją abp. Józefa Michalika proboszczem parafii w Hadlach Szklarskich został ks. Stanisław Śliwa. Od początku ofiarna praca ks. Stanisława, jego zaangażowanie oraz pozyskanie serc parafian sprawiły, że o parafii w Hadlach mówiło się w okolicy. Z jego inicjatywy odrestaurowano kościół parafialny: zabytkowe ołtarze, wykonano nowe ławki i konfesjonał. Ks. Stanisław był inicjatorem budowy kaplicy Matki Bożej od Gradobicia na „Kościołach”, gdzie trzy razy w roku: 3 maja, 15 sierpnia i w pierwszą niedzielę października sprawowana jest Eucharystia ku czci Najświętszej Maryi Panny. Z inicjatywy ks. Śliwy odbudowano również dworską kaplicę na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Hadlach Szklarskich pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz św. Michała Archanioła. Przy tej kaplicy podczas wakacji sprawowana jest Msza św. niedziele i święta o godz. 9.30 dla mieszkańców oraz wczasowiczów wypoczywających w obiektach dworskich.

Reklama

Obecnym proboszczem parafii w Hadlach Szklarskich jest ks. Adam Hus, pochodzący z Harty k. Dynowa. Swoją posługę rozpoczął decyzją abp. Adama Szala 19 sierpnia tego roku. Oprócz pracy w parafii ks. Adam Hus pełni funkcję sędziego w Sądzie Metropolitalnym w Przemyślu.

Pod opieką świętych

Podejmując wezwania duchowe na kolejne lata wierni z inicjatywy Księdza Proboszcza w każdą niedziele przed Sumą odmawiać będą Różaniec za zmarłych kapłanów proboszczów, księży rodaków oraz zmarłych parafian, natomiast w piątki przed Mszą św. Koronkę do Miłosierdzia Bożego jako wynagradzająca za grzechy w parafii.

Przejeżdżając trasą Przeworsk – Dynów należy chociaż na chwile zatrzymać się w Hadlach Szklarskich, wstąpić do kościoła, aby oddać część Niepokalanemu Sercu Matki Bożej oraz obecnym w tej świątyni relikwiom świętych i błogosławonych: Janowi Pawłowi II, s. Faustynie Kowalskiej oraz bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Wiele łask otrzymali wierni w Hadlach, o czym świadczą prośby i podziękowania składane w kościele, jak i na stronie internetowej parafii – www.parafiahadle.eu .

* * *

Hadle Szklarskie
Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Proboszcz: Ks. Adam Hus

Hadle Szklarskie 344, 37-231, tel. 16 651-41-63, www: parafiahadle.eu

Godziny Mszy św.: w niedziele: 8.00, 11.00, w dni powszednie: 18.00, zimą 16.00

2016-11-17 10:13

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O rok starsza od niepodległości

Niedziela warszawska 50/2017, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

Łukasz Krzysztofka

Największą naszą troską jest to, aby ludzi, którzy są słabo związani z Kościołem przyciągnąć, pokazać, że nasz kościół jest otwarty – mówi ks. Jan Konarski

Największą naszą troską jest to, aby ludzi, którzy są słabo związani z Kościołem przyciągnąć, pokazać, że nasz kościół jest otwarty – mówi
ks. Jan Konarski

Parafia św. Michała Archanioła na Mokotowie powstała w czasie I wojny światowej. Kilkanaście miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Historia kościoła na Mokotowie jest jednak o wiele starsza i sięga połowy XIX wieku. Przypomnijmy, że wówczas katolicy w Warszawie nie mieli lekko. Pacyfikowane przez władze carskie uliczne manifestacje patriotyczne przenosiły się do świątyń, gdzie masowo odprawiano Msze św. w intencji Ojczyzny i narodu.
CZYTAJ DALEJ

Patron Dnia: Święty Benedykt Józef Labre, który „użyczył” twarzy Jezusowi

[ TEMATY ]

Święty Benedykt Józef Labre

Domena publiczna

Święty Benedykt Józef Labre

Święty Benedykt Józef Labre

Mówi się, że jego promieniująca świętością twarz fascynowała ludzi. Jednemu z rzymskich malarzy posłużyła nawet do namalowania oblicza Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 16 kwietnia wspominamy św. Benedykta Józefa Labre. Beatyfikował go Papież Pius IX w 1860 r., a kanonizował w 1881 r. Leon XIII. Relikwie znajdują się w kościele Santa Maria dei Monti w Rzymie. Jest patronem pielgrzymów i podróżników.

Benedykt Józef Labre urodził się 26 marca 1748 r. w Amettes (Francja) w ubogiej, wiejskiej rodzinie. Był najstarszy z piętnaściorga rodzeństwa. Od wczesnego dzieciństwa prowadził głębokie życie modlitewne, dlatego po ukończeniu edukacji, w wieku 16 lat, mimo sprzeciwu rodziny, pragnął wstąpić do klasztoru. Kilkakrotnie prosił o przyjęcie do kartuzów, znanych z surowej reguły - bezskutecznie. Pukał też do trapistów, ale i tu spotkał się z odmową. Kiedy więc przyjęto go cystersów, wydawało się, że marzenia jego wreszcie się spełniły, ale po krótkim czasie musiał opuścić klasztor. Uznano, że jest mało święty i zbyt roztargniony, nie będzie więc dobrym mnichem.
CZYTAJ DALEJ

G. Braun chciał zatrzymać ginekolog, która dokonała aborcji na 9-miesięcznym Felku

2025-04-16 17:43

[ TEMATY ]

aborcja

Grzegorz Braun

ginekolog

9 miesięczne dziecko

Felek

x.com/JSmigowski

Grzegorz Braun próbuje dokonać "zatrzymania obywatelskiego" ginekolog Gizeli Jagielskiej

Grzegorz Braun próbuje dokonać zatrzymania obywatelskiego ginekolog Gizeli Jagielskiej

Kandydat na prezydenta Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej) próbował w środę dokonać „zatrzymania obywatelskiego” w szpitalu w Oleśnicy pracującej tam ginekolog Gizeli Jagielskiej.

O oleśnickim szpitalu stało się głośno w ostatnim czasie za sprawą publikacji na temat historii pacjentki z Łodzi, która zdecydowała się na przeprowadzenie tam aborcji z powodu zagrożenia jej zdrowia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję