W skansenie w Tokarni od kilku lat przyjęło się wydarzenie pn. Święto Chleba. Prezentacje i prelekcje uczą, jak trudna i daleka jest droga do tego, aby powstał bochen chleba. Ten prawdziwy, wypieczony z polskiego zboża, na zakwasie.
Podczas święta 28 sierpnia 2016 r. zaprezentowano różne sposoby przemiału, zarówno w wiatraku, młynie pływającym – „Bździelu”, ale również w najbardziej tradycyjnych żarnach. Była to także okazja do zapoznania się z kulturą kaszubską. Uczestnicy święta mogli również obserwować wyrób pieczywa... indyjskiego. Pokaz prowadził pochodzący z Indii Sange Sood, kucharz znany m.in. z popularnego programu telewizyjnego MasterChef.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jednak spotkanie było poświęcona przede wszystkim polskim wypiekom. Powstawanie chleba i masła według starodawnych receptur można było zobaczyć w stojącej w Parku Etnograficznym chacie z Kaliny Małej. Odwiedzający obejrzeli także prezentacje obrzędów dożynkowych. Oczywiście, tradycyjny polski chleb można było w Tokarni zjeść. Zadbały o to członkinie kół gospodyń wiejskich, które ustawiły tam stragany ze swoimi specjałami.
Muzeum Wsi Kieleckiej podtrzymuje tradycję polskiej kuchni. „Multimedialna książka kucharska”, która powstała w ramach projektu „Góry Świętokrzyskie – Smak Tradycji” jest już dostępna na stronie: www.mwk.com.pl . Zawiera przepisy na potrawy regionalne oparte na produkcie lokalnym: soczewioki, chrzanica, flaki gęsie z czerwoną soczewicą, barszcz chłopski z fasolą, chłopskie jadło oraz gęś z gruszkami i morelą. Na sześciu filmach ciekawe przepisy prezentują uczestnicy warsztatów kulinarnych. Odbywały się one w czerwcu w Kuźni Smaków w Tokarni, a wzięły w nich udział osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne i punkty gastronomiczne w powiecie kieleckim. Warsztaty prowadzili mistrzowie kuchni. Książka kucharska jest elementem projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.