Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, obok parafii Stany jest drugim miejscem w Polsce, gdzie znajdują się relikwie patrona leśników. Kto nim jest? Ani św. Franciszek, ani św. Hubert. To św. Jan Gwalbert. Został ogłoszony patronem leśników w 1951 r. przez papieża Piusa XII.
Uroczystość w Zwierzyńcu
Od lipca relikwie św. Jana Gwalberta można zobaczyć w kościele na wodzie. W uroczystościach wprowadzenia relikwii uczestniczyli pracownicy nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, uczniowie Technikum Leśnego w Biłgoraju, a także zaproszeni goście. Lucjan Bednarz, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec, nie krył zadowolenia, że ich patron obecny jest w sercu Roztocza: - Jest bardzo dobrze, że mamy patrona pracowników leśnictwa, Lasów Państwowych, czyli w skrócie, leśników. Z przyrodą są utożsamiani: św. Hubert, patron myśliwych, św. Franciszek, patron ekologów i św. Jan Gwalbert, patron leśników. Dobrze się składa, że w tak zacnym miejscu będzie patronował naszej służbie lasom. Będziemy musieli tak jak do tej pory, a może teraz jeszcze bardziej wykazywać pokorę wobec Stwórcy, wobec przyrody. To dobra okazja do przybliżenia postaci św. Jana Gwalberta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wprowadzenie relikwii
Reklama
Relikwie św. Jana Gwalberta uroczyście wprowadziła Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody w Zwierzyńcu. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński. - Jan Gwalbert zaistniał w dziejach Kościoła w XI wieku na bazie potrzebnych dla współczesnych społeczności reform. On widział pewne niedoskonałości i chciał temu zaradzić. Ci wielcy reformatorzy, tacy jak św. Franciszek z Asyżu i św. Jan Gwalbert, w radykalny sposób do tego podchodzili, ale przy tym zachowali wielkość, która polegała na tym, że pozostali wierni Kościołowi - zauważył Hierarcha. Ten święty, choć żył w odległych czasach, zdaniem bp. Leszczyńskiego, może być dla nas patronem wielu ważnych spraw takich jak przebaczenie czy pojednanie. - Jeśli oddamy się wstawiennictwu tego świętego, to świat się będzie zmieniał i nie będziemy się bali żyć w dzisiejszym świecie, nie będzie aktów terroru, przemocy - zachęcał zebranych Kaznodzieja.
W uroczystościach wziął też udział ks. Zbigniew Mistak, proboszcz parafii pw. św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach, gdzie znajdują się relikwie patrona ludzi lasów. Wyjaśnił on, jak czyn miłosierdzia św. Jana wpłynął na dalsze jego życie. - Bardzo mocno podkreślano w tamtych czasach jego postawę miłosierną. Dokonał on aktu przebaczenia zabójcy swego brata. Został zakonnikiem. Później stworzył własną wspólnotę zakonną tzw. walombrozjanów i osiadł w lasach niedaleko Florencji. Relikwia świętego, czy to będzie cząsteczka jego ciała, czy przedmiotu, z którym był on związany, uobecnia tę postać w sensie fizycznym, ale i duchowym - przypomniał ks. Mistak.
Znaki miłosierdzia
Wśród zaproszonych gości był obecny Jerzy Sądel, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Jego zdaniem, św. Jan Gwalbert jest świętym miłosierdzia. Darował życie zabójcy swego brata. To jest symboliczne w Roku Miłosierdzia. Opatrzność Boża tutaj działa i jest to znak od Boga, że trzeba czcić św. Jana Gwalberta. Jako leśnicy jesteśmy przekonani, że nasz patron nas wysłuchuje, bo po ciężkiej walce przez wiele lat o uratowanie lasów, św. Jan Gwalbert palec Boży swój przyłożył i uratowaliśmy polskie lasy, które są teraz w bardzo dobrym stanie - podkreślił dyrektor RDLP w Lublinie.
Relikwie św. Jana Gwalberta sprowadził do Zwierzyńca ks. Błażej Górski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Zwierzyniec nie jest miejscem przypadkowym, gdzie środowisko leśników może już prosić swojego patrona o wstawiennictwo. - Tu, w Zwierzyńcu, mamy wielkie środowisko ludzi lasu: Roztoczański Park Narodowy, Nadleśnictwo Zwierzyniec, do tego przepiękna tradycja i historia całej Ordynacji Zamojskiej. Sam Zwierzyniec leżący nie gdzie indziej tylko w lesie - wyliczał ks. Błażej Górski. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów Polesia Czar, reprezentujący Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie. Obecni byli również przedstawiciele ze Stowarzyszenia Zakonu Kawalerów Złotego Jelenia. Wydarzenie zorganizowali: parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski, Urząd Miejski, Roztoczański Park Narodowy i Nadleśnictwo Zwierzyniec. Katolickie Radio Zamość transmitowało na antenie uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Gwalberta.