W homilii pierwszy dyrektor wrocławskiej Caritas, a dziś ordynariusz diecezji kaliskiej, bp Edward Janiak mówił o czynach miłosierdzia, które dokonywały się przez minioną dekadę dzięki Caritas, o jej oddanych pracownikach i wolontariuszach. Zauważył, że z potrzebującymi zazwyczaj najchętniej dzielą się nie bogaci, ale ci, co niewiele mają. - To ten grosz, który na pewno przydałby się w budżecie domowym połączony z groszem innych sprawia, że możemy wspierać potrzebujących w tak wielu dziedzinach - mówił bp Janiak. Podziękował też Dolnoślązakom za otwartość i życzliwość - Ludzie nie zawsze słuchają Kościoła, szczególnie gdy zabiera głos w sprawach politycznych, jednak kiedy apeluje o otwarcie serca i wsparcie potrzebujących byli i są gotowi pomagać - podkreślał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwieńczeniem uroczystości była gala jubileuszowa, podczas której szereg osób i instytucji w różnorodny sposób wspierających i promujących ideę Caritas, otrzymała statuetkę i honorowy tytuł: „Samarytanin Archidiecezji Wrocławskiej”. Byli wśród nich m.in. ks. Adam Dereń, wieloletni dyrektor wrocławskiej Caritas i następnie Caritas Polska, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Urząd Miejski Wrocławia czy prof. Wojciech Witkiewicz. Wśród wyróżnionych znalazły się też media pomagające propagować idee i dzieła Caritas - jednym z laureatów została redakcja „Niedzieli Wrocławskiej”.
W rozmowie z KAI abp Józef Kupny podkreślał, że trudno wyobrazić sobie Kościół Wrocławski bez instytucji dobroczynnej, która otacza opieką dzieci, młodzież, chorych, starszych, najuboższych i bezdomnych i w ten sposób uobecnia na ziemi działanie samego Jezusa, który nigdy nikogo nie wykluczał. - Czytając Ewangelię widzimy doskonale jak nasz Zbawiciel podchodził do niewidomego, spotkanego przy drodze, jak traktował chorych, przywracał godność poniżanym i odrzucanym, karmił głodnych, dotykał trędowatych. Wszystkich włączał do swojego Królestwa życia - mówił metropolita wrocławski.