Sesja naukowa będzie miała na celu ukazanie Maryi jako wzoru ewangelizacji. W związku z rozpoczynającym się 30 listopada Rokiem Życia Konsekrowanego zostanie podjęty temat związku pomiędzy misjami a konsekracją. Ta część zakończy się uroczystym przyjęciem nowych kandydatów do PUM.
Następnie w Kaplicy Cudownego Obrazu nastąpi całonocne modlitewne czuwanie w intencji misji i misjonarzy. Zaplanowane są świadectwa misjonarzy z Zambii, Kenii i Kamerunu. Szczególnie zaproszone do modlitewnego wsparcia dzieł misyjnych są członkowie Róż Żywego Różańca oraz osoby chore.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szczegółowy plan spotkania można przeczytać na stronie Papieskiej Unii Misyjnej www.pum.missio.org.pl
Papieska Unia Misyjna jest jednym z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych, założonym przez bł. Pawła Mannę (1872 – 1952), włoskiego misjonarza w 1916 r. Po powrocie z misji do kraju boleśnie przeżywał brak zainteresowania sprawami.
Kierując się przekonaniem, że posiadający ducha misyjnego księża będą dążyć do „misyjnego przebudzenia” wśród wszystkich wierzących, postanowił założyć Unię Misyjną Duchowieństwa. Z czasem została ona podniesiona do rangi dzieła papieskiego i przyjęła nazwę Papieska Unia Misyjna. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.
Reklama
PUM w Polsce organizuje co roku sympozja misyjne dla kleryków oraz sesje misjologiczne i czuwanie modlitewne w intencji misyjnego dzieła Kościoła na Jasnej Górze. Ponadto prowadzi misyjne rekolekcje i dni skupienia
w seminariach i domach zakonnych. Posiada też swój organ prasowy jakim jest misjologiczne czasopismo „Lumen Gentium”.
Patronem Unii jest św. Franciszek Ksawery, którego liturgiczne wspomnienie przypada 3 grudnia. Św. Jan Paweł II napisał o Unii: zadaniem Papieskiej Unii Misyjnej jest tchnienie życia, wiary, entuzjazmu i miłości we wszystkie formy pomocy misjom. Podobnie bł. Paweł VI, który był członkiem PUM, określił ją mianem „duszy” pozostałych trzech PDM.